Od kilku dni trwa burza magnetyczna będąca okazją do obserwacji zorzy polarnych

Kategorie: 

foto: Matt Melnyk

Kilka silnych geomagnetycznych wydarzeń na Słońcu spowodowało, że chmury naładowanych cząstek w trybie prawie ciągłym docierają do Ziemi. Kumulacja kilku koronalnych wyrzutów masy jest dodatkowo wzmacniana przez strumień wiatru słonecznego, który jest emitowany przez dziurę koronalną.

 

Burza magnetyczna osiągnęła średnią intensywność, czyli oscylowała wokół poziomu G2. Jej wystąpienie zostało zainicjowane poprzez nadejście fali uderzeniowej z CME, do jakiego doszło 5 października.

Na wyższych szerokościach geograficznych sztorm osiągał nawet poziom G4, a indeks Kp dochodził do wartości 7 dlatego widoczne były zorze nawet nad Europą.

Powyżej znajduje się film przedstawiający zorze polarną nad Belgią. Obserwacja ta została wykonana na samym początku trwającej burzy magnetycznej.

Tymczasem o 11:17 UTC w dniu 8 października w północno-wschodniej części Słońca odnotowano nowy krótki, ale jasny rozbłysk Klasy M, któremu towarzyszył koronalny wyrzut masy skierowany w kierunku Ziemi. Dzisiaj w ciagu sześciu godzin doszło do dwóch rozbłysków M1.7 i M1.0 co dokumentuje poniższy wykres z satelity GOES.

Wybuchowy, aktywny region Słońca który wyzwolił to zjawisko, do końca tego tygodnia znajdzie się na wprost Ziemi.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Expert

Według mnie to manipulacja.

Według mnie to manipulacja. To chemtrails rozpylany z kosmosu. Nanocząstki żelowe wpadając w atmosferę jonizują się i w przemianie katalitycznej wytwarzają gazy bioaktywne, które po przedostaniu się do układu oddechowego ludzi transportowane sąz krwią do mózgu gdzie wpływają sugestywnie na komórki mózgowe. Oczywiście ten wpływ jest kontrolowane falami radiowymi dzięki temu rządy mogą wpływać na nasze decyzje a także sterować funkcjami życiowymi.

Portret użytkownika BB

kilka dni temu było to

kilka dni temu było to widoczne - niestety nie wygląda to tak pięknie jak na tym filmie z północy, kolor był raczej szarawy - niestety było sporo chmur a w mieście dodatkowo wszędobylskie światła psują obserwację Sad

Portret użytkownika ktos

Czesc Wam..z pozdrowieniami i

Czesc Wam..z pozdrowieniami i pytaniem do Tomca:)czy to  te 3 swiatla widziales przedwczoraj na niebie?  45.850251,94.519712 -45.79946,94.444468 jak widac po zblizeniu kazde z tych obiektow oddaje swiatlo..towazysza im kregi..jak widac rowniez przy kazdym z tych zjawisk co ulatwia sprawe w poszukiwaniu:) towazyszy rowniez kolor hm?:) to chyba ciemny fiolet:)mozna by uznac ze to promieniowanie!:)napisze tylko ze tego jest pelno w tych miejscach!sa rowniez inne ciekawostki!:)Szukajcie az znajdziecie powiadaja:)ktos chetny na wycieczke?:)napiszcie co o tym myslicie:)      45.850251,94.519712  _  45.811131,94.544637  _45.84661,94.509976 -         45.846626,94.509983 -   45.81151,92.324026  -45.772777,94.510701-45.839556,94.443009-niepiszcie prosze tylko ze to studnia:)45.845868,94.423396..to tylko kilka z namiarow na google earth...pozdrawiam

Portret użytkownika ELF

Nie koniecznie, ja zauważyłem

Nie koniecznie, ja zauważyłem zielona poświatę na niebie i nie było zbyt "ciemno" były powłańczane latarnie... Zorze widziałem z daleka co widac na filmie Smile ... piękny widok szkoda tylko ze nie mam lepszej kamery do nagrywania takich zjawisk, ale sam fakt Zorza nad Belgią mnie zaskoczył... Pozdrawim

"Człowiek całe życie się uczy, a i tak umiera głupi"
http://atmospheric-phenomena.blogspot.com/
 

Portret użytkownika nanashi6

Witam, ja pisałem komentarz

Witam, ja pisałem komentarz odnośnie HAARP. Angelus Maximus Rex poparł moją wypowiedź. Ale zapomniałem dodać, że nie narzucam nikomu moich przemyśleń, jak również każdy ma prawo wyrażać swoje poglądy nawet jeżeli nie zgadzają się z moimi. Ten który mi pisali co brałem odpowiem. Nic nie brałem. Nie jestem nałogowcem. Mógłby ten Pan napisać z czym się nie zgadza i rozwinąć wypowiedź. Mniejsza z tym. Żadna teoria spiskowa nie ma namacalnego dowodu na jej prawdziwość, więc proszę o jedno. Nie naśmiewajmy się z siebie nawzajem i prowadźmy mądrą dyskusje. Wszelkie głupie odzywki zachowajmy dla siebie.
Odnośnie Słońca. HAARP na nie nie ma wpływu. Wybuchy na Słoncu były, są i będą. Jeżeli chodzi o superrozbłysk słoneczny on ma pewne prawdopodobieństwo zajścia i wcale nie duże. Jaką mamy pewność co do zjawiska mającego miejsce co 11 tys. lat? Żadnej, bo nie możemy tego udowodnić. Nawet jeśli takowe by wystąpiło możnaby spekulować czy rząd zapobiegłby tej katastrofie, czy jeśli by się nie udało w miarę szybko uporali by się z przywróceniem wszystkiego do pierwotnego stanu. Toteż mówię że nagłe pozbawienie nas elektroniki może być wynikiem działania HAARP. Mówię o ataku EMP. Było kilka newsów o pozbawieniu iluś milionów ludzi prądu. Można uznać to za swoistego rodzaju test.

Portret użytkownika Anakin23

Ten wykres Kp nie jest do

Ten wykres Kp nie jest do końca miarodajny bo było kilka godzin Kp7 nie 6 do tego kolejne CME w nas trafią wnajbliższych dniach a dwie wyłaniające się plamy z zachodniej części słońca dadzą przez najbliższe dni znać o sobie i to nie mało można spokojnie spodziewać się rozbłysków klasy X 
 
A i jeżeli zorza była widoczna w Beligi to na północy Polski równierz bo to podobna szer. geogr.

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

http://zmianysolarne.pl/

Strony

Skomentuj