Kierunek Mars. Sonda poszuka śladów życia

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zbudowana przy udziale polskich firm sonda ExoMars2016 już 14 marca ruszy w podróż w stronę Czerwonej Planety. Cel to poszukiwanie biologicznych śladów życia na Marsie. Misja ExoMars2016 to jeden z najbardziej ambitnych projektów kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej w jakich kiedykolwiek uczestniczyły polskie podmioty.

 

Jacek Kosiec, dyrektor programu kosmicznego Creotech Instruments powiedział dla newsrm.tv, że 14 marca o godzinie 10.30 przewidywany jest start rakiety, która wyniesie w przestrzeń kosmiczną sondę ExoMars. Na jej pokładzie znajdzie się kamera do obserwacji śladów węglowodoru.

 

Rakieta kosmiczna zostanie wystrzelona z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Celem misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ExoMars2016, realizowanej we współpracy z Rosyjską Agencją Kosmiczną (Roskosmos) jest poszukiwanie biologicznych śladów życia na Marsie. Misja składa się z czterech platform kosmicznych, które wysłane zostaną w stronę Czerwonej Planety w dwóch turach. 14 marca rosyjska rakieta Proton-M wyniesie w przestrzeń kosmiczną lądownik „Schiaparelli EDM” badający warunki meteorologiczne na Marsie oraz orbiter „ExoMars Trace Gas Orbiter” poszukujący na powierzchni planety śladów gazów związanych z życiem lub procesami geologicznymi. W 2018 roku kolejna rosyjska rakieta wyśle w stronę Marsa łazik „ExoMars Rover” poszukujący śladów życia biologicznego oraz lądownik „ExoMars Rover Lander”, który pozwoli łazikowi bezpiecznie osiąść na powierzchni planety.

"ExoMars to niezwykle ambitne przedsięwzięcie, które może okazać się kamieniem milowym w procesie eksploracji Czerwonej Planety i poszerzania naszej wiedzy o świecie" – komentuje dr Adam Piotrowski, prezes VIGO System S.A.

Orbiter zbada gazy, lądownik – warunki meteorologiczne na Marsie

Polski udział w projekcie związany jest zarówno z budową orbitera, czyli sztucznego satelity krążącego po orbicie Marsa, jak również lądownika, który wyląduje na Czerwonej Planecie.

 

Zadaniem umieszczonego na orbicie satelity będzie wykonywanie pomiarów przy użyciu zamontowanego na pokładzie sprzętu, w tym zaawansowanej kamery CaSSIS. Członkiem konsorcjum odpowiedzialnego za budowę orbitera ExoMars Trace Gas Orbiter jest Centrum Badań Kosmicznych PAN, którego zadaniem było wyprodukowanie i montaż  kamery  CaSSIS. Kamera będzie wykonywała kolorowe zdjęcia powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości. Przy jej użyciu fotografowane będą formacje skalne wiązane przez naukowców z emisją śladowych ilości gazów. Te mogą być przejawem procesów geologicznych, którym podlega powierzchnia Marsa, ale mogą być także dowodem, że na Czerwonej Planecie istnieje lub istniało życie. Instrumenty NOMAD i ACS, zamontowane na pokładzie orbitera, będą wykorzystywać obrazy z kamery do identyfikacji źródeł emisji gazów. Zadaniem Creotech Instruments S.A. realizowanym na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN polegało na montażu powierzchniowym elementów systemu zasilania kamery CaSSiS. Montaż przeprowadzony został w specjalnych laboratoriach firmy Creotech, które pozwalają na pełną kontrolę jakości i nadzór nad produkcją.

 

Moduł Schiaparelli, czyli demonstrator lądowania, będzie badał warunki meteorologiczne podczas lądowania na planecie oraz wykona testy szeregu innowacyjnych rozwiązań  technologicznych, które mają być wykorzystane w przyszłych misjach międzyplanetarnych realizowanych przez ESA. Najważniejsze z nich to test osłony ablacyjnej (chroniącej przed wysokimi temperaturami podczas wejścia w atmosferę) oraz technologia hamowania za pomocą silników rakietowych. Lądownik ma udowodnić możliwość lądowania z kontrolowaną orientacją i prędkością dotknięcia powierzchni planety.

 

Do przeprowadzenia testów podczas wejścia w atmosferę i lądowania Schiaparelli na Marsie wykorzystany będzie m.in. opracowany przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) system Comars+, monitujący zewnętrzne powłoki lądownika. Jednym z jego elementów są wąskopasmowe radiometry zwane ICOTOM (opracowane przez francuską firmę  Le Verre Fluoré),  wykorzystujące detektory podczerwieni wyprodukowane przez VIGO System.

"Wyjątkowość tej misji nie jest związana tylko i wyłącznie z obszarem nauki i wiedzy, chociaż właśnie to rzuca się najbardziej w oczy. ExoMars to także świetny przykład tego, że razem możemy więcej. To dotyczy także naszego, polskiego podwórka" – mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A.

 
 

Wypowiedź: Jacek Kosiec, dyrektor programu kosmicznego Creotech Instruments.

Źródło: Newsrm.tv

Ocena: 

0
Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Fred

Na Marsie istnieje bogata

Na Marsie istnieje bogata biosera.Rosną podobne do naszych lasy i inne rośliny.
Niektóre są uprawiane na potrzeby tamtejszych mieszkańców.Jest dostatek wody i światła,
temperatura przy powierzchni dochodzi do +30,najniższa to ok.-130.
Czego więc więcej do życia potrzeba? Może ono osiągać takie przystosowania i formy,że bledną
o tym nasze ziemskie wyobrażenia.Istnieje też od dawna zaawansowana cywilizacja i dlatego
wszelkie mrzonki o przeprowadzce się tam naszyh  naszych elit są nierealne,chyba ,że mają czym
się opłacić Marsjanom.Mam na myśli ewakuację na stałe lub czasowo po zniszczeniu ziemi,Armagedonie.
Już wiele lat temu korespondowałem o tym z.J.Skipperem,uważam go za największego
marsjanologa,b.spostrzegawzego,a jego tezy mnie przekonały.Oficjalne komunikaty NASA
o szukaniu na Marsie bakterii, wody itp, to moim zdaniem ściema i stek bzdur.
Mr Skipper wyraził też przypuszczenie,że na moim blogu widać ufo,to na pierwszym zdjęciu.
Polecam Mars Anomali J.Skipper oraz
 
fredroman.blogspot.com

Portret użytkownika tubylec

Przecież już rzekomo jeździ

Przecież już rzekomo jeździ tam łazik który ma życia szukać a teraz będzie ściema z sondą którą wystrzelą w sobie tylko znanym celu a którego nikt z nas nie zweryfikuje .. oczywiście zbyt dociekliwym zamknie się japy pokazując zdjęcia zrobione przez jakiegoś drona na pustyni w Nevadzie .. stary i oklepany już numer ale i tak ciągle jest wielu którzy się dają na to nabrać.

Portret użytkownika wyzdro

Właśnie wyjątkowością tej

Właśnie wyjątkowością tej misji jest to że szatany i NASA sie mają w niej nic do gadania bo wysyła ją europejska agencja kosmiczna przy pomocy rosjan aby właśnie sprawdzić czy NASA kłamie.Wiemy jednak z przeszłych takich sprawdzających misji że sondy giną w niewyjaśnionych warunkach co także najpewniej czeka i tą misję .

Skomentuj