Kiedy sztuczna inteligencja zlikwiduje konkretne zawody?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Moment, w którym inteligentne algorytmy i maszyny zaczną masowo zastępować ludzkich pracowników, wydaje się nieunikniony. Badacze próbują określić ramy czasowe dla poszczególnych profesji.

Analitycy  poprosili  ponad 350 specjalistów  od  tworzenia sztucznej inteligencji o wyznaczenie  momentu,  w  którym SI  będzie  zdolna wykonywać różne działania co najmniej na poziomie człowieka. Po uśrednieniu, otrzymano następujące wyniki:

2023 - SI lepiej niż specjaliści odpowiada na pytania o fakty zadawane Google, w naturalnym języku.

2024 - SI  potrafi  udzielić  informacji  o  usługach  banku  w  sposób  nieodróżnialny  od człowieka oraz jest w stanie tłumaczyć  z  jednego  języka  na  drugi  na  poziomie  niespecjalisty, który po prostu dobrze zna oba języki.

2026 - SI jest zdolna odpowiadać na zadawane w Google pytania typu: : „Co to znaczy, jeśli światła w domu  przygasają,  gdy  włączam  kuchenkę  mikrofalową?”. Jest też w stanie bez plagiatowania napisać wypracowanie z historii, na poziomie szkoły średniej.

2027 - SI jest w stanie udawać popularnego artystę, skomponować i nagrać przebój, który dostaje się na listę największych hitów stacji radiowych. SI potrafi całkowicie zastąpić kierowców ciężarówek.

2031 - SI w zupełności zastępuje sprzedawczynie w sklepach.

2047 - SI będzie potrafiła napisać bestsellerową powieść.

2051 - SI sprawi, że chirurdzy nie będą już potrzebni.

Co ciekawe, niektóre postępy sztucznej inteligencji, są szybsze niż zakładali eksperci. Dla przykładu, zwycięstwo SI w pokerowych mistrzostwach świata, prognozowano na 2020 rok. Tymczasem stało się to już w roku 2017. Może się więc okazać, że i powyższe przewidywania trzeba będzie zmienić.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Quark

Sztuczna inteligencja nie

Sztuczna inteligencja nie zlikwiduje żadnych zawodów , może co jedynie zastąpić tam człowieka gdzie podejmownie decyzji jest procesem monotonnym , nurzącym i męczącym . Wiele zawodów znika samo i to bez żadnej "elektronicznej interwencji" lecz z powodu wypierania starszej technologii nowszą nie wymagającą wielu umiejętności . Przykładem jest fach zegarmistrza - komu on dziś jest potrzebny skoro mechanicznych zegarów już nie ma ? Komu za lat kilka będzie potrzebny zawód mechanika gdy spalinowe samochody zostaną zastąpione elektrycznymi ? Komu będzie potrzebny muraż gdy domy zaczną powstawać wysiłkiem automatów ? itd. Wszystko się zmienia poza ludźmi , bo wciąż jesteśmy ułomnym gatunkiem biologicznym , targanym rządzą , emocjami , porządaniem itd. Wystarczy jeden silny rozbłysk słoneczny i znów technicznie wrócimy do punktu wyjścia , ale mentalność pozostanie nadal bez zmian . Miało być już pięknie a wyszło .. jak zwykle - przykładem Afganistan .

Portret użytkownika Wodnik Szuwarek

@Quark

@Quark

Napisałeś „ Przykładem jest fach zegarmistrza - komu on dziś jest potrzebny skoro mechanicznych zegarów już nie ma ?”
Od jakiegoś czasu cztając Twoje wpisy mam wrażenie że jestej bardzo młodym dzieciakiem mającym małe pojęcie o otaczającym nas świecie.
Zawód zegarmistrza ( jak również inne ) jest bardzo potrzebny ponieważ wiele osób w tym ja posiada zegarki mechaniczne. To są prawdziwe zegarki w których jest „życie” taki zegarek ma duszę  i aż miło posłuchać przykładając do ucha. a nie te badziewia kwarcowe których wszędzie pełno i które zdominowały rynek bo są po prostu tanie.
Prawdziwy zegarek tylko mechaniczny 
( zapoznaj się ile jest marek zegarków mechanicznych).
Tak jest w wielu dziedzinach można nabywać towary tanie masowe a można wykonywane z klasą i składane np.ręcznie w których widać ile ktoś włożył pracy by uzyskać produkt końcowy. Zazwyczj te właśnie działają bez problemów wiele lat i można je w razie konieczności naprawić. 
Świat to jest coś większego niż tylko ten wycinek o którym słyszałeś.
Dużo nauki i poznawania Go przed Tobą

Portret użytkownika Kwazar

 Tak,ten moment nadchodzi i

 Tak,ten moment nadchodzi i wydaje się nieunikniony.Wszędzie roboty i (cokolwiek to znaczy) sztuczna inteligencja.Najpierw jednak plan jest taki: Trzeba zlikwidować NAS szare masy niepotrzebne.UTYLIZACJA  poprzez zabijanie, raz szybkie raz powoli, ale stale i zdecydowanie (epidemie,szczepionki,niebezpiecznie toksyczną żywność żpowszechne patogenne środowisko,plastiki i brak lekarstw i opieki lekarskiej.Gdzieniegdzie też wojna ale tylko mała.Tyle sobie wymyśliłem na już chociaż możliwośći uśmiercania jest zdecydowanie więcej) Pod fasadą haseł o wolności i demokracji trzeba tą bandę darmozjadów,czyli NAS szarych mas, uśpić i wykończyć. Potem zostawić tylko małą grupkę niewolników, ale taką, co łatwo ją wyżywić byle czym i w byle co ubrać. Ma służyć a nie zużywać i do tego bez najmniejszej skargi.Właśnie do takiego świata zdążymy,czyż nie ?  

Portret użytkownika litosci

2031 - SI w zupełności

2031 - SI w zupełności zastępuje sprzedawczynie w sklepach. Już to przecież jest np. żabka bez sprzedawców.

2047 - SI będzie potrafiła napisać bestsellerową powieść. To też już jest pisze książki i gazety.

2051 - SI sprawi, że chirurdzy nie będą już potrzebni. Też już jest robot chirurg z si.

Szczerze to to wszystko już jest tylko piszący tego newsa jest niedouczony.

Portret użytkownika Max 1983

Rok 2060 sztuczna

Rok 2060 sztuczna inteligencja osiąga poziom zrozumienia że jej stworzyciel człowiek stał się słaszy od niej i że może ona istnieć poza jego kontrolą .Jako że została stworzona przez człowieka to przejmuje też wiele jego cech, jak dożenie do bycia na szczycie nazwijmy to drabinki ewolucyjnej.By to osiągnąć musi zrobić już tylko jedno ,zlikwidować jedyny gatunek który może jej zagrozić a nawet zniszczyć ....SI likwiduje człowieka::)

 

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Strony

Skomentuj