Kiedy epidemie obalają imperia?

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Co łączy upadek Cesarstwa Rzymskiego a COVID-19? Czy Imperium Rzymskie upadło z powodu chorób i zmian klimatu? Kyle Harper pokazuje w swojej genialnej historii epidemii i klimatu, jak wrażliwe są imperia. Jednak jego teza klimatyczna jest kontrowersyjna.

 

U szczytu wielkości Cesarstwo Wschodniorzymskie zostało przytłoczone niezwykłym wrogiem. Połowa populacji zmarła na zarazę, epidemię wywołaną przez bakterię.

 

Niektórzy naukowcy rysują podobieństwa z tym, co dzieje się współcześnie. Justynian I kierował się jednym głównym celem, tj. rozszerzeniem swoich posiadłości. Rządził Wschodnim Cesarstwem Rzymskim (Bizancjum). Cesarz miał wielu wewnętrznych i zewnętrznych rywali, ale ostatecznie został pokonany przez miniaturowego i nieoczekiwanego wroga w VI wieku naszej ery.

 

Bizancjum roiło się od pcheł i szczurów, które zarażały ludzi. Wielu z nich wciąż umierało z powodu nieznanej epidemii, cierpiąc na gorączkę i kaszel z krwawą plwociną. Sam Justynian został zarażony zarazą. Udaje mu się przetrwać, ale tylko po to, aby jego imperium zginęło. Zdaniem Kyle'a Harpera, profesora z University of Oklahoma, niektórzy historycy sugerują, że epidemia dżumy była spowodowana radykalną zmianą klimatu na Ziemi.

 

W swojej książce pt. „Fatum: Klimat i upadek Cesarstwa Rzymskiego” opisuje związek między zmianami klimatu, chorobami i historycznym rozwojem starożytnych imperiów. Seria erupcji wulkanicznych spowodowała niespotykane tysiąclecia ochłodzenia Ziemi.

 

Patogen bakteria dżumowa Yersinia Pestis, która zabiła prawie połowę bizantyjskiej populacji, rozprzestrzenia się lepiej w chłodne dni, więc zimne lata w tym okresie stwarzały idealne warunki do zakażenia. Globalizacja zwiększa rozprzestrzenianie się infekcji. Budowa wielu dróg w czasach Justyniana I pomaga ludziom podróżować jak nigdy dotąd. Handel rośnie, ale patogeny, w tym malaria, ospa i dżuma, są również szerzej rozpowszechniane.

 

W siódmym wieku, po kilku falach zarazy, populacja Europy zmniejszyła się o połowę. Następnie Arabowie docierają do Morza Śródziemnego, a jako koczownikom udaje się im uniknąć epidemii. Według Harpera, zmiany klimatu, które doprowadziły do różnych epidemii, zwiastowały koniec Cesarstwa Rzymskiego. Znaczenie, jakie Harper przywiązuje do klimatu, jest uważane przez wielu za przesadzone. Jeszcze przed 535 r. Cesarstwo Rzymskie straciło już część swojej świetności i mocy, a rozłam doprowadził do podziału. Klimat „tworzy atmosferę tego, co się dzieje, ale nie wyjaśnia działania”, zauważa w tym względzie Frankfurt Algemine Zeitung.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Kiedyś ci co przeżyją

Kiedyś ci co przeżyją przeczytają coś podobnego o koronawiruse:

 

– wywołana sztucznie przez komunistyczne władze ZSRR klęska głodu w latach 1932–1933 w ZSRR, która szczególne nasilenie przybrała na terytorium ówczesnej Ukraińskiej SRR (dzisiejsza Ukraina wschodnia i centralna). Systemowe działania władz sowieckich, które wywołały masowy głód, wynikały ze sprzeciwu ludności wsi Ukraińskiej SRR wobec wprowadzonej na przełomie 1929/1930 przez kierownictwo WKP(b) i władze państwowe ZSRR polityki przymusowej kolektywizacji rolnictwa i bezwzględnej egzekucji przez organy państwowe ZSRR (ze zwartymi oddziałami wojsk wewnętrznych OGPU i oddziałami Armii Czerwonej włącznie) narzuconych chłopom obowiązkowych, nieodpłatnych kontyngentów dostaw produktów rolnych w wymiarze przekraczającym możliwości produkcyjne wsi. Rafał Lemkin

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_g%C5%82%C3%B3d_na_Ukrainie

 

Działania rządu Polin nadają sie do osądzenia za zbrodnie przeciwko ludzkości i głupota tych władz nie usprawiedliwia. Większość bolszewików też myślała, że robi dobrze i naprawdę miała szczere intencje poprawy świata. Głupota nie usprawiedliwia nikogo, także wszystkich tych, którzy przykładają do tego rękę. Żołnierze nazistowscy uważali, że czyni dobrze, a podejmowane przez rząd inicjatywy są koniecznością. Nikt im ani wam nie powiedział, że życie nie jest proste, heh...

 

Portret użytkownika ---HDSX---

Nadal znajdujemy się w tzw.

Nadal znajdujemy się w tzw. imperium rzymskim ,tylko przekształconym. Zostanie ono zniszczone całkowicie, w operacjii fałszywej flagi , to wszystko będzie miało na celu wprowadzenie NWO ,na gruzach dawnego (obecnego) świata. To w systemie nwo-wskim będą takie rzeczy jak np. wIelki ucisk ,antychryst, sztuczna inteligencja(besta) i inne takie sprawy. Po wielkim ucisku powrócą (tak jak zresztą obiecali) prawowici stworzyciele ludzkiej cywilizacji  (i nie nie chodzi tu o demona jahwe) ,którzy zaprowadzą tu w końcu porządek. Ale to jeszce daleka droga przed nami...

Portret użytkownika pseudogrypa

Nadchodzi kolejne Wielkie

Nadchodzi kolejne Wielkie Otwarcie i jest bardzo dużo dezinformacji ze strony odwiecznych wrogów; Karłów i Olbrzymów. Mnie się wydaje, że oni terytorialnie to nie przemieścili się gdzieś zbytnio od ostatniego Wielkiego Otwarcia. Gestapo nadal jest czynną i aktywną organizacją, są na swoim miejscu ukryci pośród WASP i cały czas spełniają swoją służalczą rolę dla władców mroku. Objawili się już w sierpniu 2019 gdzie po raz pierwszy wypuścili wirusa w Fort Detrick. Polska jest ważnym miejscem, niestety dla nas to mniejdobrze, bo tu się zaszyli i czekają na swój czas żeby działać. Prawdopodobnie na granicy polski i czech dojdzie do Armagedonu czyli ostatniego starcia. Chodzi o Kotlinę Kłodzką - tam się zacznie bitwa - dlatego w tamtej okolicy jest tyle baz wojsk szatanów zjednoczonych w lichwie. Ruszą na pomoc swym Panom.

Portret użytkownika sceptyyk

 Powitka Kaganku  :)  Kaganku

 Powitka Kaganku  :)  Kaganku tyle razy Cię podszczypuję, a Ty nie chcesz do mnie rozmawiać... Dlaczego? W ostanim wpisie do Ciebie, polecałem nauke historii, oraz samodzielne myślenie i co? Olałeś temat i dalej wypisujesz kocopoły. Piszesz:

 Daniel ujrzał to widzenie w czasach imperium babilońskiego

 Kaganku, w tym czasie, Babilon był podbity przez CHALDEJCZYKÓW, czyli jedno z plemion Iranu. IMPERIUM CHALDEJSKIE ( zwane też Nowobabilońskim) ze stolicą w podbitym Babilonie. Trybisz? Jedno z Irańskich plemion, podbiło nowe tereny na zachód od Iranu, Stworzyli jedno z najpotężniejszych i najwspanialszych imperiów w historii świata, od zachodnich granic Iranu po Egipt. Daniel i jego proroctwa - dobry temat to przemysleń dla Ciebie. 

 Ale jest Bóg w niebiosach — Ten, który wyjawia tajemniceu — i On oznajmił królowi Nabuchodonozorowi, co się ma wydarzyć pod koniec dni. Oto twój sen i wizje, które w nim* oglądałeś:

 Popatrz Kaganku, kogo biblijny bóg wybrał i komu ukazuje tajemnice przyszłości - czy wybrał jednego z tzw "narodu wybranego"?... żydek był jedynie pośrednikiem przekazu. A teraz poczytaj sobie Kaganku, jak biblijny bóg tytułuje Chaldejskiego Króla i jaki określił mu mandat władzy: Daniel II:37-38

37  Ty, o królu — królu królów, któremu Bóg niebios dał królestwoc, potęgę, siłę oraz chwałę 38  i w którego rękę dał ludzi, gdziekolwiek mieszkają, jak też dzikie zwierzęta i ptaki* oraz którego uczynił władcą nad nimi wszystkimi

 Kaganku, czy Biblijny Bóg, nadał jakiemuś żydkowi porównalne tytuły i mandat do sprawowania władzy nad narodami?                                                                                                                                              "Ty, o królu — królu królów, któremu Bóg niebios dał królestwoc, potęgę, siłę oraz chwałę 38  i w którego rękę dał ludzi, gdziekolwiek mieszkają, jak też dzikie zwierzęta i ptaki* oraz którego uczynił władcą nad nimi wszystkimi..."                                                                                                                                               Tak twierdzą żydki w swoich pismach. Natomiast niezbite fakty historyczne, są takowe - zniszczył przybytki "narodu wybranego" a tych poprańców, dwa razy przeczołgał w niewolę i na nasze nieszczęscie wyedukował. Chciał chłopina dobrze, a wyszło jak wyszło... Bo takie to ono jest Kaganku i inaksze nie bydzie... Kaganku - ZACZNIJ MYŚLEĆ! Zacznij samodzielnie myśleć. 

Portret użytkownika Sławomir M

po części masz rację że

po części masz rację że wojska babilońskie ich mocno osłabiły ale głownie do upadku imperium bizantyjskiego przyczyniła się wojna z Turkami gdzie ponieśli ogromną klęskę i stracili całą  armię ,i wtedy a na pomoc przyszły im zakony z europy które po części odzyskały  zajęte przez nich tereny i przejeły nad nimi władze zresztą rządzą tam do dziś jeden z nich ma siedzibę w Rzymie czyli zakon maltanski połączony z krzyżaków i joannitów i poprzez kościół katolicki ma bardzo duże wpływy na świecie ,jeszcze były inne zakony jeden z nich ma siedzibę w Londynie tzn "City of London " rządzi kasą światową poprzez swoje główne banki jeden z nich znajduje się w Szwajcarii .Kolejny zakon to czerwonej gwiazdy czyli komuniści, wszyscy oni wyszli z jerozolimy gdzie mieli świątynie którą stracili przez wojny ,w tej świątyni  poprzez arkę przymierza kontaktowali się ze swoim bogiem jahwe i składali mu ofiary z ludzi i pili ich krew zresztą praktykują to do dzisiaj ,myślę że w obecnych czasach walczą oni pomiędzy sobą o wpływy i kto jest lepszy w zarządzani ziemi obiecanej , nie chce mi się już więcej o tym pisać bo to bardzo długi temat chciałem tylko wspomnąć kto tak naprawdę rządzi światem i czemu jest tak jak jest ,w tej chwili interesuje mnie  tylko te sprawy czyli tajemnicza planeta saturn, jej symbole na ziemi i to co  faktycznie spotkał mojżesz na górze Synaj i kim jest naprawdę bóg jahwe czy to może obcy albo ktoś z cywilizacji przedpotopowej która  przetrwała kataklizm wraz ze swoją zawaansowaną technologią ale nasówa się też myśl po co jemu były potrzebne obrzędy z krwi które składali mu jego słudzy na całym świecie bo majowie też to praktykowali choć to jeszcze był nieznany kontynent przez resztę świata pozdrawiam

Portret użytkownika Illuminat13

ostatnie imperium z ksiegi

ostatnie imperium z ksiegi daniela

Wystarczy zwrócić się do siódmego rozdziału księgi Daniela, by zauważyć nadzwyczajne podobieństwo do opisu apokaliptycznego. Tam, wyjaśniając to widzenie anioł tłumaczy prorokowi:

"że te cztery wielkie bestie, to czterech królów, którzy powstaną z ziemi" (Dan 7:17)

Daniel ujrzał to widzenie w czasach imperium babilońskiego i na podstawie pozostałych widzeń Daniela wiemy, że poszczególne bestie oznaczają imperia Babilonu, Persji, Grecji i Rzymu. Dlaczego jednak światowe mocarstwa polityczne zostały przez Boga opisane jako królowie?

 

W księdze Daniela 10:13 i 20-21 oraz 11:1 i 12:1 anioł wyjawia prorokowi tę tajemnicę: ponad ziemskimi państwami i rządzącymi nimi królami istnieją anielscy książęta i królowie. Ci Boży i demoniczni niewidzialni władcy prowadzą pomiędzy sobą wojny i sprawują faktyczną kontrolę nad królami i państwami ziemskimi. Czytamy o tym także w innych księgach Biblii, np. Jozuego 5:14; 2 Samuela 5:24; Izajasza 24:21; Łukasza 4:6; Efezjan 3:10; Apokalipsa 12:7.   W owych czasach wystąpi Michał, wielki książę, który jest opiekunem dzieci twojego narodu. Wtedy nastąpi okres ucisku, jakiego nie było, odkąd narody powstały, aż do chwili obecnej. W tym czasie naród twój dostąpi zbawienia: ci wszyscy, którzy zapisani są w księdze. Wielu zaś, co posnęli w prochu ziemi, zbudzi się: jedni do wiecznego życia, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie." (Dan 12:1-2)  Tak ze tramp putin kim i inni sa tylko pionkami w grze zreszta jak kazdy prawie czlowiek Moc maja wielka i madrosc bo zyja wiecznie https://www.youtube.com/watch?v=eCAdvVqQx7c&t=44s

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika sceptyyk

Wiem, wiem Kaganku  :) 

Wiem, wiem Kaganku  :)  Dysonansik poznaczy zapienił Ci oblicze  :)  Podumaj Kaganku - Biblijny Bóg uczynił Chaldejskiego Króla, królem nad królami potwierdził tę władzę słowami żydowskiego proroka Daniela: 

Daniel II:37-38

 37  Ty, o królu — królu królów, któremu Bóg niebios dał królestwoc, potęgę, siłę oraz chwałę 38  i w którego rękę dał ludzi, gdziekolwiek mieszkają, jak też dzikie zwierzęta i ptaki* oraz którego uczynił władcą nad nimi wszystkimi

A nasz król,królów - Nabuchodonozor II jeszcze przed objaśnieniem Daniela, wybudował pod patronem YHWH, monumentalną  Bramę Isztar czyniąc z niej obiekt kultu... Czy jest w tym jakiś sens? Toż sam widzisz Kaganku, że to są jakieś brednie. Jakoś to przetrawisz kaganku. :)  Cdn  :)  Kolejnym razem, weżniemy na tapetę Mitologię Ugarycką, spisaną na setki lat przed spisaniem ST. Naumiam Cię Kaganku, o prawdziwych wierzeniach żydków w Kananie, przed ich niewolą u Nabuchodonozora II. Zapoznamy się jak żydki w Kananie zamienili Baala na YHWH, ale pozostawili przy YHWH żonę Baala Aszerę - Boginię Niebios... Mitologia Ugarycka, spisana na setki lat przed ST i dokumentująca panteon żydowskich boziów w Kananie. Potrenuj Kaganku  :)  

Skomentuj