Kenia wprowadza najsurowsze na świecie przepisy przeciw używaniu jednorazowych toreb plastikowych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naród Afryki Wschodniej stworzył obecnie najsurowsze przepisy na świecie wobec osób zajmujących się produkcją, sprzedażą, a nawet użytkowaniem jednorazowych toreb z plastiku. Karą mogą być nawet cztery lata więzienia lub otrzymanie grzywny w wysokości do 40 tysięcy dolarów.

 

Kenia przyłączyła się do ponad 40 innych krajów, które zainicjowały podobne prawa częściowo lub całkowicie zabraniające używania plastikowych toreb lub wprowadzenie na nich specjalnych podatków. Plastikowe torby są często używane tylko raz, a następnie wyrzucane, przy czym ich rozkład może zająć od 500 do 1000 lat. Z kolei plastik zalegający w oceanach może do 2050 roku przeważyć masę wszystkich ryb.

 

Zwierzęta gospodarskie w Kenii często wędrują po ulicach, zjadając napotkane śmieci. W wyniku tego, w żołądkach zabijanych krów często znajduje się do 20 plastikowych jednorazówek. Jeszcze 10 lat temu było to rzadkie zjawisko, obecnie to niemal codzienność.

 

Rygorystyczne prawo w Kenii formowało się przez 10 lat, w ciągu których trzy razy zmieniano ustawę. Technicznie rzecz biorąc, policja może tam teraz obciążyć karą każdego napotkanego człowieka, który posiada przy sobie plastikową torbę. W rzeczywistości jednak urzędnicy skupiają się przede wszystkim na wytwórcach oraz dostawcach problemu.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika folia

W sklepach można poprosić o

W sklepach można poprosić o worki siatkowe, w których przywieziono warzywa, i używać ich zamiast jednorazowych na warzywa/owoce przez miesiące (trzeba uważać, żeby ich nie zadzierać). Na bardziej sypkie rzeczy trzeba mieć coś szczelnego, ale mocny worek foliowy używany ostrożnie wytrzyma lata (mój rekord to dwa lata używania, potem odłożony, ale dalej w dobrym stanie). Poza tym są worki/torby wykonane z tkanin syntetycznych (jednego używam na zakupy regularnie od ponad pięciu lat). Dzięki temu w ciągu roku można wyrzucić zero jednorazowych worków foliowych. Zdarzyło mi się zagadnąć w sklepie do prymitywnego bydła, które bierze nowy worek tylko po to, żeby zaraz go wyrzucić, podając przykład, że jednego worka używam np. dwa lata, to zawsze reakcją był głupi uśmiech. Bo wielkie państwo bierze ładne, nowe i ZA DARMO, a jakiś biedak chwali się swoim ubóstwem. Co to za społeczeństwo? Niewątpliwie jest to dowód na wciąż bardzo chaotyczną sytuację ewolucji tego gatunku.

Skomentuj