Kazachstan został zaatakowany przez stada jadowitych pająków

Kategorie: 

Źródło: Internet

W Kazachstanie pojawiły się jadowite pająki karakurty, nazywane przez miejscowych "czarnymi wdowami". Tego lata są one szczególnie niebezpieczne. W pierwszym tygodniu czerwca, było aż 4 razy więcej przypadków pokąsania niż we wszystkich miesiącach zeszłego roku. Kolejni pogryzieni mieszkańcy każdego dnia przybywają do miejscowych szpitali. Niektóre osoby trafiają nawet na intensywną terapię.

 

Karakurty, Latrodectus trеdeсimguttаtus, zwykle spotykane są w Azji, Turcji i na południu Europy. Ich obszar występowania podlega jednak stałemu zwiększeniu. Gatunek ten rzeczywiście jest spokrewniony z "czarną wdową". Jego ukąszenie może być w skrajnych wypadkach śmiertelne dla ludzi i większych zwierząt. Obszar występowania tych pająków podlega stałemu zwiększaniu.

 

Pająki te żyją przeważnie na łąkach i zbierają się tam w skupiska. Ugryzienie nawet jednego z nich może być bardzo bolesne, a problemy zaczynają się wtedy, gdy ktoś zostanie pokąsany przez kilka pająków. Wtedy może być to niebezpieczne dla zdrowia.

Gdyby zostało się ukąszonym przez takiego pająka należy natychmiast naciąć ranę i wyssać jad. Mimo to konieczne będzie podanie surowicy, ponieważ jad karakurtów ma zdolność unieruchamiania układu nerwowego, co może skutkować nawet ustaniem oddychania, co jest równoznaczne ze śmiercią.

 

Pająki te są na tyle groźne, że są w stanie powalić duże zwierzęta jak krowy czy konie. Karakurty lubią, gdy jest ciepło i sucho. Bywa, że przy dobrej aurze mogą się namnożyć do tego stopnia, że na polach jest do 5 osobników na metr kwadratowy. Można je łatwo rozpoznać po tym, że na stronie brzusznej mają czerwoną plamkę a na grzbiecie od 8 do 13 białych kropek. Dlatego bywa nazywany karakurtem trzynastokropkiem.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika tubylec

I bardzo dobrze, niech się

I bardzo dobrze, niech się mnożą na potęgę .. tak żeby największy szkodnik - człowiek bał się wyjść na łąkę i siedział w swoim plastikowym, zakurzonym mieszkanku robiąc w pory .. bo co wyjdzie w teren to tylko śmieci i dewastuje. Ale natura znajdzie bat na was i to niejeden.

Portret użytkownika Łukasz_inny

Można je łatwo rozpoznać po

Można je łatwo rozpoznać po tym, że na stronie brzusznej mają czerwoną plamkę a na grzbiecie od 8 do 13 białych kropek. Dlatego bywa nazywany karakurtem trzynastokropkiem.
 
Conajmniej mało precyzyjny opis w szczególności w aspekcie zdjęcia zamieszczonego na początku artu

Skomentuj