Kazachstan dokonuje przeglądu stosunków z Rosją i szuka nowych sojuszników

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Po inwazji Rosji na Ukrainę Kazachstan zaczął ponownie rozważać swoje stosunki z Rosją i szukać nowych sojuszników w Stanach Zjednoczonych, Turcji i Chinach, donosi The Wall Street Journal, powołując się na obecnych i byłych kazachskich urzędników, polityków i analityków.

 

Według The Wall Street Journal przez wiele lat obowiązywała niewypowiedziana zasada „podziału pracy” między Rosją a Chinami – Moskwa zajmowała się kwestiami bezpieczeństwa, a Pekin sprawami rozwoju gospodarczego.

 

Kiedy Rosja najechała Ukrainę, sytuacja zaczęła się zmieniać. Pod koniec kwietnia chiński minister bezpieczeństwa narodowego Wei Fenghe odwiedził Kazachstan i spotkał się z jego prezydentem Kassymem-Jomartem Tokajewem. Podczas spotkania obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie wzmocnienia współpracy wojskowej.

 

Kazachstan dąży także do zacieśnienia więzi z Turcją, członkiem NATO. Tak więc na początku maja Tokajew odwiedził Ankarę. Podczas tej wizyty Kazachstan i Turcja uzgodniły wspólną produkcję dronów bojowych.

 

Kilku urzędników amerykańskich odwiedziło również Kazachstan od kwietnia. Tymczasem w kwietniu sam Kazachstan ogłosił zwiększenie budżetu obronnego.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika KarolP.

Polska kupuje 250 Abramsów

Polska kupuje 250 Abramsów M1A2 SEP V3, 116 Abramsów M1A1 SA, dodatkowo do szkolenia dostaliśmy 28 Abramsów M1A2 SEP V2. Plus 180 koreańskich K2, plus produkcja w Polsce od 2026 800 K2 PL. Biorąc pod uwagę utrzymanie w warunkach wojny amerykańskiej 82 dywizji powietrzno-desantowej koło Rzeszowa - nie tylko przekazanie 300 T-72M1/M1R ma sens [zreszta były używane u nas jako SZKOLNE - czego autor biadającego niemetrytorycznego artykułu o rzekomym  "rozbrajaniu" Polski jakoś nie zauważył] - ale także docelowo wszystkich 232 PT-91 Twardy - na razie przekazano 2 kompanie [28 sztuk]. Zaś zakup K9 i produkcja K9 PL pozwoli na przekazanie Ukrainie wszystkich 320 Goździków i 110 Dan. Natomiast zakup 48 FA-50 PL pozwoli na przekazanie Ukrainie 29 Mig-29 i 18 Su-22 - te ostatnie wykorzystywane będą jako klasyczne szturmowce i jako ciężka lotnicza artyleria rakietowa z pociskami S-25 kalibru 340 mm.

Portret użytkownika KarolP.

Zmiana kursu Kazachstanu to

Zmiana kursu Kazachstanu to papierek lakmusowy słabnięcia pozycji Kremla - nie tylko w Azji Środkowej. Rośnie pozycja Turcji i Iranu. I oczywiście Chin jako głównego rozgrywającego w Azji. W Europie sygnałem osłabienia Kremla jest wejście Finlandii i Szwecji do NATO - rzecz nie do pomyślenia w czasach zimnej wojny. Tymczasem Chiny właśnie oznajmiły 24 lipca ustami Xi, że wycofują się z inwestycji w Rosji - nie tylko w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Owszem - zwiększaja zakupy ropy z Rosji - po obniżonej cenie. Zapewne też sprzedają Rosji pod stołem procesory i elektronikę "noname" za złoto - do rakiet i samolotów - w kontrolowany sposób, by trzymać Rosję za gardło. Stalin i Breżniew się w grobie przewracają... Czytałem niedawno transkrypt chińskiego artykułu fachowego w periodyku militarnym nt kondycji rosyjskiej floty już po zatopieniem krążownika rakietowego Moskwa - suchej nitki nie zostawiają - w tonie wręcz szyderczym...

Portret użytkownika ARTUR

Kazachstan leży w rejonie

Kazachstan leży w rejonie niestabilnym politycznie a Unia chce zwiększyć dostawy gazu z tamtego kierunku . Pomijając nawet politykę to nie wiem czy zdają sobie sprawę z tego że nie będzie to gaz jamalski o wysokiej czystości i kaloryczności ale zwykły mało kaloryczny i zanieczyszczony , mogą się zdziwić że płacą " za nic " a na dodatek wszystkie nagrzewnice po miesiącu użytkowania będą zatkane i do czyszczenia lub wymiany .

Portret użytkownika spokoluz

Nie dalej jak w styczniu tego

Nie dalej jak w styczniu tego roku usmania próbowała zrobić w kazachstanie przewrót ale ...... właśnie od onuc w ryj dostali , których kazachstan wezwał na pomoc. The Wall Street Journal - najprawdziwsza prawda z prawd najprawdziwszych.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika W.Redny

Nie dalej jak w lutym tego

Nie dalej jak w lutym tego roku Rosja zaatakowała Ukrainę argumentując to potrzebą ochrony rosyjskojęzycznej mniejszości. W Kazachstanie około 20 procent mieszkańców to Rosjanie. 

Nic dziwnego że Kazachstan woli przystosować imperialne ambicje kacapów. 

Skomentuj