Katastrofalny cyklon Gita uderzył w wyspy Tonga z siłą huraganu czwartej kategorii

Kategorie: 

Źródło: NASA Terra/MODIS 

Cyklon tropikalny Gita sieje zniszczenie na Pacyfiku. Minął już Samoa wywołując zniszczenia i powodzie z powodu ulewnego deszczu i z siłą huraganu 4 kategorii uderzył w wyspy Tonga. Wiatr wiejący ze stałą prędkością 231 km/h poważnie zagroził egzystencji wyspiarskiego narodu.

 

Cyklon uderzył w Tonga już w poniedziałek. Wiatr wiejący w porywach z prędkością 278 km/h wyrządził wiele szkód. Na dodatek według informacji meteorologów cyklon Gita ma potencjał do tego, aby zyskać na sile i stać się burzą tropikalną równoważną siłą z cyklonem 5 kategorii według skali australijskiej.

Źródło: Twitter

Władze archipelagu Tonga ogłosiły stan klęski żywiołowej. Do 100 tysięcy mieszkańców wysepek, wystosowano ostrzeżenie, aby przygotowali się na ekstremalne niebezpieczeństwo. 

Cyklon Gita ma niechlubną szansę być najsilniejszym cyklonem, który kiedykolwiek spustoszył wyspy Tonga. Miejscowym zaleca się pozostanie w domach lub udanie się do najbliższego centrum ewakuacji, albo do okolicznych kościołów.

Źródło: Twitter

Z pierwszych informacji po uderzeniu cyklonu wynika, że większość mieszkańców Tonga pozostaje bez dostępu do elektryczności. Zniszczenia są ogromne Zerwanych została niezliczona liczba dachów. Wiele budynków na wyspach zostało zniszczonych i nadają się jedynie do rozbiórki.

Źródło: Twitter

Na szczęście najsilniejsze uderzenie żywiołu zbiegło się z odpływem, co w zdecydowany sposób ograniczyło powodzie z powodu wtłaczanego wiatrem oceanu. Po przejściu nad Tonga cyklon Gita zmierza w kierunku wysp Fidżi.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj