Katastrofalne trzęsienie ziemi zmieniło bieg rzeki Ganges

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Rzeka Ganges, święta rzeka Indii i jedna z największych arterii wodnych świata, skrywa tajemnicę, która może mieć katastrofalne konsekwencje dla milionów ludzi. Niedawne odkrycia geologiczne ujawniły, że ta potężna rzeka ma zdolność do dramatycznych i nagłych zmian swojego biegu, co może prowadzić do niespotykanej skali katastrof naturalnych.

 

 

Wyobraźmy sobie przez chwilę scenariusz, w którym jedna z najważniejszych rzek świata nagle zmienia swój bieg. Brzmi jak scenariusz filmu katastroficznego? Niestety, dla mieszkańców regionu delty Gangesu to może być brutalna rzeczywistość. Badania naukowców z Uniwersytetu w Wageningen i Obserwatorium Ziemi Lamont-Doherty rzuciły nowe światło na zjawisko znane jako awulsja, które w przeszłości dotknęło Ganges i może powtórzyć się w przyszłości.

 

Awulsja to fascynujące, ale jednocześnie przerażające zjawisko geologiczne. Polega ono na nagłym opuszczeniu przez rzekę swojego dotychczasowego koryta i utworzeniu nowego. Choć awulsje zdarzają się w przyrodzie, to skala tego zjawiska w przypadku Gangesu jest bezprecedensowa. Michael Steckler, geolog z Obserwatorium Ziemi Lamont-Doherty, twierdzi, że nigdy wcześniej nie odkryto śladów tak ogromnej awulsji.

 

Co dokładnie wydarzyło się 2500 lat temu? Badania geologiczne przeprowadzone około 100 kilometrów na południe od stolicy Bangladeszu ujawniły niezwykłe znalezisko. W świeżo rozkopanym stawie naukowcy odkryli warstwy jasnego piasku pomiędzy pokładami błota. Te formacje, zwane sejsmitami, są jednoznacznymi dowodami na silną aktywność sejsmiczną w regionie.

 

Dalsze analizy wykazały, że sejsmity uformowały się około 2500 lat temu, dokładnie w tym samym czasie, gdy stare koryto Gangesu zostało opuszczone i zasypane. Podobne ślady znaleziono również w innych miejscach wzdłuż biegu rzeki. Te odkrycia pozwoliły naukowcom wyciągnąć wniosek, że w delcie Gangesu doszło do awulsji na niespotykaną dotąd skalę.

 

Ale co mogło spowodować tak dramatyczne zmiany? Odpowiedź leży w potężnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło region 500 lat przed naszą erą. Naukowcy szacują, że to trzęsienie ziemi musiało mieć magnitudę między 7 a 8 stopni w skali Richtera. To niezwykle silne trzęsienie, porównywalne z najsilniejszymi współczesnymi kataklizmami tego typu.

 

Źródłem tego trzęsienia mogła być jedna z dwóch stref sejsmicznych: strefa subdukcji na południu i wschodzie od delty Gangesu lub Himalaje. Obie te strefy są zdolne do generowania silnych trzęsień ziemi, co oznacza, że podobne zdarzenie może powtórzyć się w przyszłości.

 

Konsekwencje tego starożytnego trzęsienia ziemi były katastrofalne. Doprowadziło ono do ogromnej powodzi, która zalała całą deltę Gangesu, stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla wszystkich jej mieszkańców. Zmiany w ekosystemie były drastyczne i długotrwałe. Wyobraźmy sobie, jak taka katastrofa mogłaby wpłynąć na współczesne, gęsto zaludnione tereny delty Gangesu.

 

To odkrycie ma ogromne znaczenie nie tylko dla zrozumienia przeszłości, ale przede wszystkim dla przewidywania potencjalnych zagrożeń w przyszłości. Badania geologiczne wskazują jednoznacznie - w przypadku wystąpienia silnego trzęsienia ziemi, ponowna zmiana biegu rzeki Ganges jest nie tylko możliwa, ale wręcz prawdopodobna.

 

Skala potencjalnego zagrożenia jest przerażająca. Delta Gangesu leży w Bangladeszu, jednym z najgęściej zaludnionych krajów na świecie. W jej bezpośrednim sąsiedztwie mieszka ponad 140 milionów ludzi. Nagła zmiana biegu rzeki mogłaby doprowadzić do katastrofy humanitarnej na niespotykaną skalę.

 

Co więcej, Ganges nie jest jedyną rzeką narażoną na to zjawisko. Praktycznie wszystkie rzeki posiadające delty w obszarach aktywnych sejsmicznie mogą paść ofiarą awulsji. Dotyczy to między innymi chińskiej Rzeki Żółtej (Huang He), najdłuższej rzeki Mjanmy - Irawadi, a nawet biblijnej rzeki Jordan. Nawet rzeki na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych nie są wolne od tego zagrożenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj