Katastrofalne powodzie i osuwiska w południowo-wschodniej Chinach - Fujian w obliczu kryzysu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Południowo-wschodnie chińskie prowincje, w szczególności Fujian, zmagają się z niezwykle intensywnymi opadami deszczu, które doprowadziły do poważnych powodzi i osunięć ziemi. W ciągu ostatnich 7 dni ten region doświadczył ekstremalnych warunków pogodowych, które spowodowały ogromne zniszczenia i straty.

 

Od 9 do 15 czerwca północna część prowincji Fujian została dotknięta ciągłymi, intensywnymi opadami deszczu, z łączną sumą opadów sięgającą 500-810 mm. Do 16 czerwca łączna suma opadów osiągnęła 940 mm. Najbardziej poszkodowanym obszarem w ciągu ostatnich 24 godzin był Longyan, gdzie zanotowano rekordowe 411 mm deszczu w zaledwie 12 godzin.

 

W wyniku tych gwałtownych zjawisk pogodowych, co najmniej 4 osoby poniosły śmierć, a 2 osoby są nadal zaginione. Setki domów zostało uszkodzonych, a ponad 36 000 ludzi musiało zostać ewakuowanych. Według danych, od niedzielnego popołudnia (16 czerwca) 378 domów uległo zawaleniu.

 

Intensywne opady deszczu spowodowały również poważne powodzie. Według chińskiej państwowej telewizji CCTV, do 20:00 w sobotę, 15 czerwca, najnowsza seria opadów deszczu dotknęła 179 800 osób, zniszczyła 12 350 hektarów upraw i spowodowała bezpośrednie straty ekonomiczne w wysokości 1,61 miliarda juanów (około 225 milionów dolarów).

 

W związku z zagrożeniem powodziowym, Ministerstwo Zasobów Wodnych Chin (MWR) wydało 14 czerwca alert poziomu IV, wzywając do wzmożonych działań w celu kontroli ryzyka powodziowego na południu kraju. Alarmujący jest fakt, że jest to już siódma poważna powódź w dorzeczu Rzeki Perłowej od początku tego roku.

 

Wezbranie wód w rzekach, w tym Xijiang i Minjiang, przekroczyło oficjalne poziomy ostrzegawcze. Mniejsze regionalne rzeki, szczególnie na terenach pagórkowatych, również są zagrożone. MWR wysłało zespoły do prowincji Fujian i Guangxi, aby udzielić instrukcji dotyczących kontroli powodzi.

 

W sobotę, 15 czerwca, MWR ogłosił, że rzeka Xijiang doświadczyła "Powodzi nr 1" w 2024 roku, czyli pierwszej poważnej powodzi w tym roku na pojedynczej rzece. Do godziny 15:20 czasu lokalnego tego samego dnia, poziom wody na stacji hydrologicznej Wuzhou w Guangxi osiągnął linię ostrzegawczą 18,5 metra.

 

Intensywne opady deszczu nie ustępują także w weekend. Południowo-zachodnia Fujian i północno-wschodnia Guangdong doświadczyły ekstremalnych ulew, z opadami sięgającymi 429 mm w ciągu zaledwie 10 godzin. Dorzecze rzeki Hanjiang przeżywa największą powódź od 1964 roku, z maksymalnym przepływem 13 000 metrów sześciennych na sekundę.

 

Chiny posiadają czterostopniowy system kontroli powodzi, gdzie poziom I oznacza największe zagrożenie. Obecny alert poziomu IV wskazuje na poważne, ale możliwe do opanowania ryzyko. Lokalne departamenty ściśle monitorują sytuację, wykorzystując infrastrukturę wodną i wzmacniając patrole wałów przeciwpowodziowych, aby kontrolować zagrożenie powodziowe.

 

Oprócz intensywnych opadów deszczu, Chiny mierzą się również z falą upałów. Podczas gdy w północnych Chinach i obszarach między Żółtą Rzeką a Rzeką Huaihe temperatura nieco spadnie, części Sinciangu, Mongolii Wewnętrznej i Henanu mogą doświadczyć temperatur od 37 do 39°C. Pekin wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami, oczekując temperatur powyżej 37°C w poniedziałek i wtorek, 17 i 18 czerwca. Z kolei Liaoning na północnym wschodzie Chin może zanotować 40-42°C w ciągu najbliższych dwóch dni.

 

Południowo-wschodnie chińskie prowincje, w szczególności Fujian, zmagają się z katastrofalnymi skutkami intensywnych opadów deszczu, które doprowadziły do poważnych powodzi i osunięć ziemi. Sytuacja jest poważna, ale władze podejmują działania w celu kontroli zagrożenia powodziowego. Jednocześnie Chiny mierzą się z falą upałów, co dodatkowo komplikuje sytuację.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj