Katastrofalna susza pustoszy Kalifornię i południową Australię

Kategorie: 

Źródło: freeimages.com

Brak opadów i wysokie temperatury to główne czynniki powodujące suszę. Ta katastrofa naturalna staje się coraz częstsza na naszej planecie, a ostatnio na wielką skalę dotknęła USA i Australii.

 

W Stanach Zjednoczonych szczególnie dotknięta suszą została Kalifornia. Sytuacja jest tak trudna, że rząd był zmuszony do podjęcia środków nadzwyczajnych. Władze stanowe wprowadziły zakaz korzystania z wody do mycia samochodów i podlewania trawników. Pojawiły się zapowiedzi, że to jeszcze nie koniec i możliwe są bardziej radykalne środki zmuszające ludzi do oszczędzania wody.

 

Wysokie temperatury i susza powodują też zwiększające się zagrożenie pożarowe. Szczególnie odczuwalne jest to we wspomnianej Kalifornii, gdzie szalejący ogień strawił przy okazji bardzo wiele domów.

 

Podobnie wygląda sytuacja w południowej Australii. Tam susza jest zjawiskiem stałym i trwa praktycznie od 40 lat. Naukowcy z NOAA sugerują, że jest to skutkiem emisji gazów cieplarnianych i ubytku warstwy ozonowej.

 

Opracowane przez specjalistów modele klimatyczne wskazują na to, że istotnym czynnikiem kształtującym długookresowe wzorce opadów atmosferycznych są dodatkowo stymulowane przez wybuchy wulkanów i zmiany intensywności promieniowania słonecznego.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj