Katastrofalna powódź w Katarze. W ciągu jednego dnia spadła niemal roczna norma deszczu!

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Katar, niewielkie państewko położone nad Zatoką Perską, przeżyło prawdziwe chwile grozy. W sobotę, ten suchy pustynny kraj został dosłownie zalany. Niebezpieczne powodzie wywołały chaos i częściowy paraliż komunikacyjny.

 

Intensywne opady deszczu sprawiły, że wiele ulic było nieprzejezdnych, a kierowców ostrzegano przed ograniczoną widocznością. W Katarze odwołano część lotów, a sklepy i uniwersytety zostały zamknięte. Wiele domów zostało zalanych.

Meteorolog Steff Gaulter zwróciła uwagę, że w sobotę w Abu Humor, dzielnicy Dohy, spadło około 61 mm deszczu na metr kwadratowy. Dla porównania, średnie roczne opady w stolicy wynoszą 77 mm.

Niebezpieczna pogoda sprawiła ogromne problemy dla lotnictwa. Katar toczy spór dyplomatyczny między innymi z Arabią Saudyjską, Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, które zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla tego niewielkiego państwa. Dlatego część lotów zostało odwołanych, a niektóre samoloty musiały wylądować na lotniskach w innych krajach.

W niedzielę, Katar wciąż zmagał się z niekorzystną, choć łagodniejszą pogodą. Opady deszczu nie były już tak intensywne, a woda znacząco opadła. W poniedziałek, warunki meteorologiczne były jeszcze bardziej korzystne i już wkrótce, w Katarze znów zrobi się sucho i gorąco.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj