Katastrofa w Fukushimie była do uniknięcia i została spowodowana przez ludzi

Kategorie: 

Eksplozja w Fukushimie

Specjalna komisja powołana przez japoński parlament w celu dokładnego zbadania przyczyn katastrofy nuklearnej z Fukushimy doszła do wniosków, jakie już wcześniej były podnoszone. Kataklizmy w postaci trzęsienia ziemi i tsunami były tylko kolejnymi czynnikami pogarszającymi sytuacje a głównym czynnikiem sprawczym kryzysu okazało się nieodpowiednie zarządzanie.

 

Końcowe sprawozdanie zespołu powołanego przez parlament zostało złożone 5 lipca. W ciągu sześciu miesięcy przeprowadzono wywiady z ponad 1100 ludźmi. Dało to w sumie materiał do analiz liczący ponad 900 godzin nagrań.

 

Raport podkreśla, że akceptowanie wzajemnie korzystnych relacji między regulatorem rynku a operatorem stacji, TEPCO, mogły się przyczynić do łagodniejszego traktowania, co w konsekwencji doprowadziło do nie zastosowania odpowiednich zabezpieczeń mimo, ze były zalecane.

Firma TEPCO została zresztą poddana wielkiej krytyce. W szczególności podkreśla się, że koncern wręcz zmniejszał nakłady na zabezpieczenia elektrowni. To spowodowało, że zakład nie był przygotowany na radzenie sobie z oczekiwanymi zagrożeniami ze strony oceanu oraz aktywności sejsmicznej.

 

Japoński raport wzbudził wiele dyskusji w USA gdzie znajdują się 23 elektrownie atomowe o podobnej budowie jak Fukushima. Postuluje się podjęcie działań mających na celu dokonanie przeglądu wszelkich reaktorów typu boling water reactor, ponieważ dokładnie ten typ, który był stosowany w Fukushimie jest używany w wielu amerykańskich elektrowniach.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Porto

A teraz wyobraźcie sobie w

A teraz wyobraźcie sobie w Polsce elektrownię atomową, którą chce zbudować rząd rękoma PGE. Koncernu energetycznego zarządzanego przez faceta z telefonii komórkowej. Katastrofa murowana! Dodam że w naszych elektrowniach węglowych dochodziło wiele razy do awarii, skutki to pojedyńcze ofiary śmiertelne wśród pracowników i porozrzucany węgiel 100m za ogrodzeniem. My nie dorośliśmy do eksploatowania tak niebezpiecznych technologii jak atom. Po zdarzeniach w Japonii, USA drapie się po głowie i myśli co zrobić aby nie dopuścić do podobnej sytuacji.PS. Dodać nalerzy że poprzedni szef PGE szył wcześniej w Adidasie i zakręcał butelki w CocaColi.

Portret użytkownika Ola

Naszym największym lękiem nie

Naszym największym lękiem nie jest to, że jesteśmy niewystarczający.Naszym największym lękiem jest to, że jesteśmy mocni ponad miarę.To nasze światło, nie nasza ciemność najbardziej nas przeraża.Pytamy siebie, Kim jestem aby być wspaniałym, olśniewającym, utalentowanym ?W racji samej , kim nie chcesz być ?Jesteś dzieckiem Bożym. Twoje chowanie się w cień nie służy światu.Nie ma nic mądrego w kurczeniu się po to, aby inni nie poczuli się niepewnie w twojej obecności.Wszyscy mamy błyszczeć tak jak dzieci.Urodziliśmy się, aby manifestować chwałę Bożą, która jest w nas.Ona nie jest tylko w niektórych, jest w każdym z nas.Gdy odsłonimy nasze wewnętrzne światło, nieświadomie pozwolimy też innym, aby uczynili to samo.Gdy wyzwolimy się z własnego strachu, samą swoją obecnością będziemy automatycznie wyzwalać innych. Nelson Mandela- mowa inauguracyjna, 1994 r.  

Portret użytkownika Zielony

Przyjmujac ze Ziemia jest

Przyjmujac ze Ziemia jest jednym wielkim organizmem .. wspolnota wzajemnie oddzialywujacych na siebie komorek, my zachowujemy sie jak rak, a rak jak to rak, odlacza sie sie od wspolnoty probujac zyc na wlasna reke, jak nie wyleczy nas Ziemia przy pomocy swojej chemioterapii, to sami sie unicestwimy przy pomocy wlasnej ...

Portret użytkownika AnauelMax

Witam, człowiek był, jest i

Witam,człowiek był, jest i będzie odpowiedzialny za wyniki swoich działań. Ważniejsze tylko, od tego co robi jest to, co myśli gdy daną rzecz robi... Już dzisiaj wiadomo dlaczego mamy tyle elektrowni atomowych i dlaczego są tak źle zabezpieczone, a wszystkie inne technologie pozwalające na efetywne pozyskiwanie energii są blokowane. Odpowiedzią jest technologia, która będzie pozyskiwała energię dzięki utylizacji odpadów radioaktywnych....Gdy spadnie kilka bomb atomowych w czasie wojny, oraz zostanie zniszczonych większość elektrowni atomowych, to wszyscy bedziemy chcieli tej technologii, ba będziemy nawet szczęśliwi że już jest.... I znów będziemy płacić.... i płacić.... zgodnie z planem.... A to, że większość będzie sikać cezem to nic, bo przecież mamy szczepionki...Prosperującej Świadomości  AM

Portret użytkownika Zielony

"Obecnie (stan na dzień

"Obecnie (stan na dzień 03.03.2011) na świecie pracują 442 jądrowe bloki energetyczne, W budowie znajduje się 65 bloków jądrowych"Biorac pod uwage obecne zmiany klimatyczne ziemi, oraz fakt ze wszystko co wybuduje czlowiek predzej czy pozniej ulega jakiejs mniejszej lub wiekszej awarii, smiem twierdzic ze mamy przechlapane ...Swoja droga, jak maja sie sprawy zabezpieczen chroniacych takie elektrownie przed destrukcyjnym dzialaniem rozblyskow slonecznych klasy X ? Czy zniszczeniu moze ulec elektronika (ktorej wszedzie coraz wiecej) sterujaca takimi elektrowniami?

Skomentuj