Katastrofa w Bejrucie po wybuchu wyglądającym jak eksplozja jądrowa

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Bejrut został ogłoszony strefą katastrofy. Na obszarze dotkniętym wybuchem mieszkało do 250 tysięcy osób. Liczba ofiar jest ogromna i stale rośnie. Lekarze proszą mieszkańców miasta o oddawanie krwi. Port w Bejrucie został praktycznie zniszczony. Burmistrz miasta mówi o skutkach porównywalnych ze zrzuceniem bomby atomowej jak w Hiroszimie. 

Nadal nie jest jasne, co spowodowało tak potężną eksplozję. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem przyczyną wybuchu na dużą skalę był ładunek saletry amonowej składowany w porcie w Bejrucie od końca 2013 roku. Informacja ta została potwierdzona przez premiera Libanu, ale prezydent USA, Donald Trump, oświadczył, że był to skutek wybuchu bomby. Jeśli tak, to stałą się ona zapalnikiem, który wywołał tak potężną eksplozję. 

Zwrócono też uwagę, że kilka dni wcześniej premier Izraela, Benjamin Netanjachu straszył Liban w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i pokazywał miejsca na zdjęciach dwóch magazynów w Porcie w Bejrucie, gdzie jego zdaniem operowali bojownicy Hezbollahu, którzy rzekomo zranili kilku żołnierzy w błękitnych hełmach. Pojawiły się nawet nagrania na których wskazuje się jakiś obiekt lecący w kierunku miejsca wybuchu. Wzbudziło to wielki emocje w sieciach społecznościowych, ale nie można powiedzieć ponad wszelką wątpliwość, że nie był to po prostu jakiś ptak, który akurat leciał taką trajektorią. 

 

Wybuch w porcie w Bejrucie był zdarzeniem niezwykłym. Dość wspomnieć, że słychać go było nawet na Cyprze, czyli w odległości ponad 235 kilometrów. Eksplozja uszkodziła również stojący akurat w porcie okręt ONZ, są ranni wśród żołnierzy sił pokojowych, którzy przebywali na jego pokładzie. Według lokalnych mediów wśród rannych są też pracownicy ambasady Niemiec w Libanie. W Bejrucie stacjonuje też kilkuset żołnierzy polskiego kontyngentu wojskowego, w tym głównie ci z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Na szczęście nie ucierpieli w wyniku eksplozji.

Poinformowano też, że artykuły chemiczne, które wybuchły zostały dostarczone przez australijską firmę Orica. Wyliczono też, że ładunek któy ważył około 3000 ton eksplodował z siłą 412,5 tony trotylu, czyli mniej więcej pół kilotony. Siła rażenia zmiotła port, centrum miasta zniszczone jest w 70 proc. Skala destrukcji była tak wielka, że pojawiały się sugestie, że była to eksplozja małego łądunku nuklearnego. Jednak wybuch w Bejrucie na 99% nie miał nic wspólnego z atomem. Udowadniają to zdjęcia z miejsca wybuchu.W przypadku ataku za pomocą bomby atomowej to miejsce by wyparowało. Grzyb jaki powstał w wyniku zapłonu saletry amonowej rzeczywiście wyglądał podobnie do eksplozji bomb atomowych. Była to jednak raczej tylko to skondensowana para wodna, która pojawia się przy każdym większym wybuchu i jest nazywana chmurą Wilsona.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika eee

wybuch wygląda

wybuch wygląda charakterystycznie, jak bomba baryczna, wrzucona pociskiem (ptaki tak nie latają) w spokojnie spalającą się , kopcącą saletrę (widać saletra była bez dodatków).

Portret użytkownika Nexus.7

Liban

Liban - film nakręcony spec kamerą - patrz ok. 2 sek. i ok. 24 sek. ---> https://www.youtube.com/watch?v=zAJrFU4Fkfg&feature=em-uploademail

Link nieaktualny - film został usunięty niedługo po publikacji.

Film zrobiony spec kamerą w bardzo wysokiej rozdzielczości i zdolnej do rejestrowania szybko poruszających się obiektów jako serii ujęć o bardzo krótkiej ekspozycji. Film, który skasowano był doskonałej jakości i przy zwolnieniu filmu do 0,25 pokazał ze szczegółami spadające z ogromną prędkością i wybychające dwie rakiety w krótkim odsępie czasu.

Pozdrawiam'

Posłuszeństwo zabija więcej osób niż rewolucja...

Portret użytkownika Łiskas

Prośba i sugestia na

Prośba i sugestia na przyszłość - wprawdzie nie wiem, czy faktycznie film przedstawiał prawdę, czy był fejkiem, ale ciekawe materiały, które z dużym prawdopodobieństwem zaraz znikną, zawsze należy ściągnąć na dysk. Choćby po to, żeby we właściwym czasie wrzucić na jakiś normalniejszy portal.

Portret użytkownika Nexus.7

Gdybyś widział film

Gdybyś widział film to byś nie wypisywał takich głupot. Film zrobiony spec kamerą w bardzo wysokiej rozdzielczości i zdolnej do rejestrowania szybko poruszających się obiektów jako serii ujęć o bardzo krótkiej ekspozycji. Film, który skasowano był doskonałej jakości i przy zwolnieniu filmu do 0,25 pokazał ze szczegółami spadające z ogromną prędkością i wybychające dwie rakiety w krótkim odsępie czasu.

Skoro jesteś takim specem to zrób podobny film i go nam wszystkim przedstaw - przecież potrzebujesz na to tylko 15 minut.

Pozdrawiam'

Posłuszeństwo zabija więcej osób niż rewolucja...

Portret użytkownika Nexus.7

Film w doskonałej jakości...

Tak, film zrobiony spec kamerą w bardzo wysokiej rozdzielczości i zdolnej do rejestrowania szybko poruszających się obiektów jako serii ujęć o bardzo krótkiej ekspozycji. Film, który skasowano był doskonałej jakości i przy zwolnieniu filmu do 0,25 pokazał ze szczegółami spadające z ogromną prędkością i wybychające dwie rakiety w krótkim odsępie czasu.

Pozdrawiam'

Posłuszeństwo zabija więcej osób niż rewolucja...

Portret użytkownika nauta

No i wszystko jasne. Ściągam

No i wszystko jasne. Ściągam filmik bo pewnie zaraz zniknie. Warto oglądać na szybkości 0,25, wtedy widać jasno jak cholera. Napisałem już coś na ten temat rano (w tej chwili, komentarza jeszcze nie ma) ale Twój link bije wszystko na łeb. Ciekawe co powiedzą trolle, apologeci mainstreamu.

Strony

Skomentuj