Katastrofa tankowca Sanchi spowodowała największy wyciek ropy naftowej od dekad

Kategorie: 

Źródło: Transport Ministry of China

Tragedia na Morzu Wschodniochińskim związana z kolizją, eksplozją i zatonięciem irańskiego tankowca Sanchi jest gorsza niż przypuszczano. Do wody przedostało się około milion baryłek ultralekkiej i łatwopalnej skondensowanej ropy naftowej oraz pokłady ciężkiego oleju napędowego. Gigantyczna plama ropy rozprzestrzenia się w kierunku Pacyfiku.

 

Przypomnijmy, że 6 stycznia zbiornikowiec Sanchi zderzył się ze statkiem handlowym CF Crystal. Na jego pokładzie wybuchł pożar, który poważnie utrudniał próbę ugaszenia ognia i odnalezienia członków załogi. Po tygodniu doszło do wybuchu, a niedługo potem jednostka zatonęła. Tragedia spowodowała śmierć 32 marynarzy. Teraz Morze Wschodniochińskie doświadcza poważnej katastrofy ekologicznej.

 

Sanchi przewoził 136 tysięcy ton wysoce łatwopalnego kondensatu gazowego oraz 1000 ton ciężkiego oleju napędowego. Morze Wschodniochińskie jest teraz poważnie zanieczyszczone tym surowcem i z pewnością wywrze to ogromny wpływ na rybołówstwo w regionie oraz wrażliwe ekosystemy morskie w pobliżu Japonii i Korei Południowej.

Silne prądy oceaniczne sprzyjają rozprzestrzenianiu się plamy ropy w kierunku północno-wschodnim. Raport opublikowany 16 stycznia przez brytyjskie Narodowe Centrum Oceanografii ostrzega, że zanieczyszczone wody dotrą do Japonii w ciągu miesiąca, czyli najpóźniej w połowie lutego, co potwierdziły najnowsze symulacje komputerowe.

Przypuszcza się, że pokłady kondensatu gazowego rozpuszczą się i wyparują, lecz nie wiadomo jak długo ten surowiec pozostanie pod powierzchnią wody. Zagrożenie stanowi również ciężkie paliwo w ilości około 1000 ton. Plama ropy wkrótce dotrze najpierw do wybrzeży Japonii i Korei Południowej, a następnie rozprzestrzeni się w kierunku Północnego Pacyfiku. Uważa się, że jest to największy wyciek ropy od 1989 roku, gdy tankowiec MT Exxon Valdez spowodował katastrofę ekologiczną u wybrzeży Alaski - do wód Zatoki Księcia Williama przedostało się nawet 750 tysięcy baryłek ropy naftowej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika nn

Taa, dwa ogromne, nowoczesne

Taa, dwa ogromne, nowoczesne statki (Sanchi - rok budowy 2008 i CF Crystal -2011) ot tak sobie zderzają się? Płonie Irański, z ropą irańską dla Chin, i do tego na spornym ostatnio morzu wschodnochińskim - podwójny mocny pstryczek od światowego policjanta.

nn

Skomentuj