Katastrofa nuklearna w Czarnobylu odpowiada za nagły wzrost zachorowań na raka w Europie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Czarnobyl był pierwszą elektrownią atomową działającą na terenie Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Do dzisiaj jej ruiny stanowią poważny problem ekologiczny i są zabezpieczane wysiłkiem wspólnoty międzynarodowej. Oprócz tego, Czarnobyl stał się europejskim dramatem trwającym do dzisiaj, ponieważ jest przyczyną niezliczonej liczby chorób onkologicznych i endokrynologicznych. Obecna epidemia raka obserwowana w Europie, z pewnością ma duży związek z emisjami z Czarnobyla. Nikt nawet nie próbuje tego łączyć i ustalać skąd wzięły się kancerogeny u masowo umierających ludzi.

 

Dokładnie 30 lat temu doszło do jednej z największych katastrof nuklearnych w dziejach świata. W wyniku wypadku, który wydarzył się 26 kwietnia 1986 w elektrowni w Czarnobylu, zanieczyszczone zostało około 42 tys. km2 dzisiejszej Ukrainy, 57 tys. km2 terytorium Rosji i ponad 46,5 tys. km2 Białorusi. Na obszarze bezpośredniego skażenia, za czasów ZSRR, żyło tam 6 mln 945 tys. ludzi. Radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się niemal po całej Europie. Na skutek skażenia, w bezpośredniej odległości od zakładu przesiedlono 350 tysięcy osób.

Oficjalne dane wskazują na to, że była to największa katastrofa technologiczna w historii wykorzystania pokojowego atomu. Aby wyeliminować konsekwencje katastrofy, ZSRR przesiedlił wtedy 800 tys. obywateli. Wielu z nich umarło potem przedwcześnie. Trzeba jednak przyznać, że ofiarność Rosjan i Ukraińców walczących z tym tragicznym problemem była ogromna, a decyzja zasypania reaktora nad wyraz słuszna. Z pewnością to zniwelowało skażenie z miejsca katastrofy.

 

Długofalowe skutki emisji z Czarnobyla są trudne do ustalenia, ale obserwowany obecnie wzrost ilości chorób obserwowanych po raz pierwszy w Japonii po atakach jądrowych, nie pozostawia złudzeń, że płacimy cenę za przebywanie w strefie opadu radioaktywnego. Problemy dotyczą też dzieci, które urodziły się po 1986 roku. Dochodzi do wielu mutacji genetycznych, a niektóre dzieci, nawet w Polsce, rodzą się bez tarczycy. W takim wypadku konieczne jest podawanie do końca życia hormonalnych substytutów medycznych substancji produkowanych w tarczycy.

 

Katastrofa w Czarnobylu wydaje nam się czymś przeszłym, co wystąpiło i jest już po wszystkim. Nic bardziej błędnego. Każda katastrofa nuklearna czy ta z Czarnobyla czy z Fukushimy nie kończy się ot tak i trzeba w trybie ciągłym pilnować reaktora i tego co się z nim dzieje. Może to potrwać jeszcze kilkadziesiąt lat, a nawet dłużej. Część okolicy Czarnobyla skażona plutonem pozostanie w takim stanie przez następne kilkadziesiąt tysięcy lat. Można więc założyć, że skutki naszej aktywności będą odczuwalne nawet wtedy gdy ludzi dawno już na Ziemi nie będzie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika avokado

Mam raka Tarczycy nikt u mnie

Mam raka Tarczycy nikt u mnie w rodzinie nie chorował na tarczycę. Byłem w owym czasie, jak uległa awarii elektrownia atomowa w Olsztynie, w wojsku.  Nie wiem jak inni moi koledzy nie mam z nikim kontaktu, a minęło już wiele lat. Czy to zbieg okoliczności? Może ktoś z Olsztyna wie czy był wzrost chorób tarczycy?

Portret użytkownika Zenek :)

Kilka niechcianych kwestii:

Kilka niechcianych kwestii:

1) czym w planach biblijnego NAZI miał być "Chernobyl"?

Taką XXw Fukushimą trującą ile się da dzieci słowiańskich podludzi, w szczególnosci "polnisze banditen".

2) dlaczego się nieudało mimo POMYŚLNYCH WIATRÓW?

Bo wstretne ruskie ZASYPAŁY reaktor ograniczając CZAS jego emisji do atmosfery.

3) i najważniejsze CZEMU ZYDOSTWO WYSADZIŁO Chernobyl na "awarię"?

Tu się kłania kilka faktów:
a) pierwszy to bajka o "wspaniałym" żydowskim królu Herododzie ZAWZIĘCIE MORDUJĄCYCM CHRZEŚCIJAŃSKIE DZIECI by te go nie pozbawiły władzy..... i nie zniszczyły jego rasistowskiej, satanistycznej, gestapowskiej, judaistycznej satrapi opisanej w bibli jako "państwo zydów, państwo LUDOŻERCÓW"

b) druga to mapa wiatrów (frontów atmosferycznych) czyli ZAPLANOWANE STREFY SKAŻENIA (jakoś na Moskwę, na KREML NIE POWIAŁO, DZIWNE NIE? )

c) trzecia to przepowiednia o POLAKU/LCE Z JAKIEGO SIĘ ODRODZI CHRZEŚCIJAŃSTWO, Polaku znanym jako "Król z Krakowa" czy "40 i 4" (i wieloma innymi też)

d) czwarta przesłanka to ZNAK jaki się DOKONAŁ w 1970 roku, znak iż ów człowiek SIĘ NARODZIŁ

e) piąta przesłanka na Chernobylski żydowski ZAMACH to fakt iż obambo do roli mesjasza czy owego "polskiego" "40 i 4" Światowe Organizacje Nazistowskie zaczęły promować już w roku 1971, tuż po OWYM ZNAKU OD BOGA. Promocja obambo jako Króla z Przepowiedni była nasilona zwłaszcza w "wigilię" 2011 roku. Wyciągano wtedy nawet publicznie jego (hm....) "polskie pochodzenie"

4) więc czym była "awaria" w Chernobylu.....

MORDEM NA DZIECIACH...... to one BYŁY PODSTAWOWYM CELEM TEGO ZAMACHU, MORDEM ICH "TARCZYC" i całej reszcie ich układów "dokrewnych" by wywołać w nich RAKA a co za tym idzie ICH POZABIJAĆ W OKRUTNIE BOLESNY SPOSÓB

MORDEM BY OWEGO PRZEPOWIEDZIANEGO "ODNOWICIELA CHRZEŚCIJAŃSTWA" ZABIĆ ..... A PRZYNAJMNIEJ SPRAWIĆ BY BYŁ CHORY..... na raka....

Takim HERODOTOWYM MORDEM wykonanym w XXw.

Reszta to jak w przypadku Smoleńska.... bicie nazistowskiej piany by odwracać uwage od prawdziwych ZAMACHOWCÓW.

Portret użytkownika Zenek :)

Jedni mówią "wypadek" inni iż

Jedni mówią "wypadek" inni iż "CELOWY SABOTAŻ" bo tam faktycznie miały się odbywac testy elektrowni ale "PRZYPADKIEM" jeden żydek pozakręcał ZA DUŻO ZAWORÓW a potem zwiał do iSSraela opijać dobrze wykonany kolejny holokaust. A niestety jak to pisał brusek w

https://adnovumteam.wordpress.com/2016/04/26/b-%e2%99%ab-deja-vu/

elektrownia atomowa bez chłodzenia długo nie popracuje...... a kraniki jakie ów żydek zaktręcił właśnie były z tym związane. A ponieważ tam się właśnie odbywały testy ów sabotaż ZWALONO na karb owych testów co by "Kraj Wszystkich Szcześliwych Ludzi" nadal mógł się mienić swoim "błogodarodnym mirem" jako "ostoja wiecznej szcześliwości pracującego człowieka".

Portret użytkownika N1KT

www.corium.cba.pl tam jest

www.corium.cba.pl tam jest cała książka w pdf konsekwecje i skutki po Czarnobylu - wszystko opisane przez prof. Yablokowa i chyba braci Nastarenko. Aha jest tam świetna okładka pokazująca skażenie na ściętych pniach drzewa - kolejny dowód potwierdzający to wszystko co wam tu pisze o Fukushimie że mamy koniec świata i skażenie na całym świecie - sam sobie zobacz jak będziesz w lesie na ścięte pniaki drzew jakie mają zwoje i kolory...

Wiele ludzi myśli sobie: aaa było to już tak dawno 30 lat temu że przeminęło i po sprawie - NIC BARDZIEJ MYLNEGO - tam są pierwiastki które mają półrozpad liczony w setkach tysięcy lat. Przez 30 lat to właściwie nic nie straciło na swojej sile promieniowania. Tu już nie chodzi o promieniowanie z chmur jak było w 86 roku. Tu chodzi o to że stary sarkofag jest zdezelowany i nieszczelny i że cieknie do niego przez wszystkie dziury w konstrukcji. Taki deszcz zwyczajnie jest napromieniowany po czym paruje, a napromieniowana para idzie na świat i tak dziesiątkami ton rocznie. Ale w obliczu Fukushimy to i tak taki Czarnobyl to jest tylko małe beknięcie niemowlaka.

Gdyby Czarnobyl nie był groźny to UE nie wywaliła by w błoto milionów euro na budowę Novarki (nowego sarkofagu - największej jednoczęściowej ruchomej konstrukcji na świecie.)

Mam takie powiedzenie swoje: Ludzie zapomnieli o Czarnobylu o Fukushimie ale Czarnobyl i Fukushima nigdy o nich nie zapomni...

Portret użytkownika alvaro31185

NIE WIEM ALE POWINNI PODAWAC

NIE WIEM ALE POWINNI PODAWAC PLYN LUGOLA CZY JUGOLA JAK TO SIE NAZYWA ALE PLYN LUGOLA  TO PREPARAT NA CHOROBE POPROMIENNA I CHYBA JESZCZE MIPOROL  ZEBY TO DOSTAC Z ATPEKI TO TEGO IE DOSTANIESZ RAZ SIE SPYTALEM CXZY JEST JEDEN Z OWYCH WYMIENIONYCH LEKOW  ZADNEGO NIE MA DOSTEMPIE ZA PLYNEM LUGOLA TO OBLECIALEM KILKA APTEK W CALYM MIESCIE W CELACH STATYSTYCZNYCH I NIE BYLO

STACJA BAZOWA 1 OLSZTYN

Portret użytkownika alvaro31185

powaznie  skoro otym mowa to

powaznie  skoro otym mowa to teraz powiem urodzilem sie nw 1985 22 listopada dzis mam 30 nlat skonczone tak i problemy z tarczyca to teraz za ta chorobe niech placi ukraina odszkodowanie babcia tz na raka zachorowala swietej pamieci matka rowniesz leczyla sie na raka dzis mam problem z tarczyca  niech ukraina placi odszkodowanie za to ze mam problem z powodu czarnobylu

STACJA BAZOWA 1 OLSZTYN

Portret użytkownika Ricelord

No niestety trochę nie prawda

No niestety trochę nie prawda.  Czarnobyl nie przyczynił się w tak ogromnym stopniu no wzrostu zachorowania na raka. Bezpośrednim zagrożeniem była przemieszczająca się chmura radioaktywna. Zanotowano po tym wydarzeniu wzrost zachorowania na raka tarczycy u dzieci. W tym momencie promieniowanie wokół samego reaktora jest na tym samym poziomie co promieniowanie w centrum Warszawy. Gdyby rzeczywiście wydarzenia w Czarnobylu miały bezpośredni wpływ na zwiększony wskaźnik zachorowań na raka, to najwięcej przypadków występowałoby na Ukrainie, Białorusi, w Szwecji i Norwegii. Natomiast np. w USA powinno być o wiele mniej. A tak nie jest. Po za tym rocznie przyjmujemy 1000% więcej promieniowania pochodzącego np. ze Słońca i jest ono tak samo szkodliwe. Była to na pewno ogromna katastrofa, ale przez wielu jest mocno przesadzona w szacowaniu skutków. Myślę, że o wiele gorzej wygląda sytuacja w Fukushimie gdzie radioaktywne paliwo nie jest zabezpieczone i stale miesza się z wodą.

Brak tarczycy (usunięcie bądź wada wrodzona) to zupełnie co innego niż rak tarczycy...

Paliwem wyrzuconym z reaktora jest uran a nie pluton. Reaktor był konstrukcyjnie przygotowany do produkcji plutonu w celach militarnych. Ale podstawowym paliwem był uran.

Strony

Skomentuj