Katastrofa lotnicza w Rostowie nad Donem spowodowana przemęczeniem pilota

Kategorie: 

Źródło: Anna Zvereva/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Katastrofa samolotu pasażerskiego tanich linii lotniczych FlyDubai ujawniła warunki, w jakich zmuszeni są pracować piloci oraz załogi. Okazuje się bowiem, że trudne warunki atmosferyczne podczas lądowania najwyraźniej nie były głównym powodem tego tragicznego incydentu. Znajomi zmarłego pilota, którzy również są pracownikami FlyDubai przyznali, że największą przyczyną katastrofy było przemęczenie.

 

Jak podają media, załoga fatalnego lotu FZ981 nie była w pełni sił a kapitan był w trakcie składania wypowiedzenia. Piloci anonimowo wypowiedzieli się dla BBC, że wielu pracowników jest po prostu przemęczonych i nie mają wystarczającej ilości czasu aby odpocząć. Niektórzy z nich, w obawie przed spowodowaniem kolejnej katastrofy lotnicznej, postanowili złożyć wypowiedzenie.

 

Stwierdzono również, że nawet 50% pracowników FlyDubai jest poważnie przemęczonych i prędzej czy później i tak doszłoby to wypadku. Firma miała wiedzieć o problemie, lecz ignorowała go. Rzecznik prasowy FlyDubai powiadomił, że dubajski przewoźnik nie może ujawniać "poufnych informacji" odnoszących się do ich pracowników.

 

Należy przypomnieć, że w przeszłości dochodziło już do wielu katastrof lotniczych, podczas których zmęczenie pilota i załogi miało decydujący wpływ na lot. W lipcu 2014 roku samolot linii TransAsia upadł w pobliżu wysp Peskadory podczas burzy i silnych opadów deszczu - piloci stracili świadomość sytuacyjną. W 2011 roku podczas lotu z Toronto do Zurychu, samolot kanadyjskich linii lotniczych wykonał niespodziewany, gwałtowny manewr. Zaspany pilot zobaczył na niebie planetę Wenus ale wziął ją za inny samolot, po czym chwycił za ster i próbował uniknąć rzekomej kolizji, obniżając wysokość lotu. Incydent miał miejsce nad Oceanem Atlantyckim i pokazał jak ogromne znaczenie ma niedobór snu.

 

 

Źródło: http://www.bbc.com/news/world-europe-35855678

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kimbur

To przy okazji coś o

To przy okazji coś o chemtrailach. Otóż w mieście Łodzi mieliśmy dwa piękne, słoneczne dni, środę 23 marca i czwartek 24 marca (Wielka Środa i Wielki Czwartek). I - o dziwo - nagle zniknęły chemtraile! Liczba przelatujących samolotów w te dni była bardzo mała, pozostawiały one zwykłe smugi kondensacyjne, krótkie, które szybko się rozwiewały bez pozostawiania szarobiałych chmur. Nie było kratownic ze smug, nie było samolotów latających równolegle i prostopadle do siebie, nie było smug chemicznych, tych szarawych, szerokich, zasłaniających Słońce.
 
Dzisiaj jest pochmurnie, światło słoneczne ledwo się przebija, więc trudno coś powiedzieć o smugach. Niemniej te 2 dni zrobily na mnie duże wrażenie - po prostu już dawno nie widziałem takiego pięknego nieba z pieknymi białymi chmurkami w mieście Łodzi.
 
A czesto bywało tak, jak na zdjęciu.

Skomentuj