Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Brazylii na skutek wycieku ropy nieznanego pochodzenia

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons, Instituto Verdeluz

Wyciek ropy spowodował, że brazylijskie plaże doświadczyły prawdziwej katastrofy ekologicznej. Pochodzenie wycieku nie jest znane, jednak jest on na tyle poważny, że wpłynął na plaże na północno-wschodnim wybrzeżu Brazylii i poważnie zaszkodził żółwiom i innym zwierzętom morskim.

We wrześniu zgłoszono kłopoty w 105 lokalizacjach w ośmiu różnych stanach. Ropa zabiła co najmniej sześć żółwi i ptaka, a także wpłynęła negatywnie na ryby i skorupiaki. W sumie w 46 miastach, a także na wielu plażach zauważono gęstą maź wymieszaną z piaskiem.

 

Mimo, że sytuacja w niektórych stanach, takich jak Rio Grande do Norte, wydaje się stabilizować, ropa naftowa nadal pojawia się w innych lokalizacjach, takich jak Maranhão. Raporty potwierdzają śmierć sześciu żółwi oraz jednego ptaka, a także wiele przypadków ratowania zwierząt pokrytych ropą.

Analiza molekularna przeprowadzona przez państwową firmę naftową Petrobas wykazała, że ​​olej nie był produkowany przez Brazylię i pochodził z innego źródła. Dokładne pochodzenie ropy nie zostało jeszcze ustalone, ​​a śledztwo jest obecnie w toku. Dochodzenie prowadzone jest przez Brazylijski Instytut Środowiska i Odnawialnych Zasobów Naturalnych, Federalną Straż Pożarną, Marynarkę Wojenną Brazylii i Petrobas. Zespół około 100 osób pracuje obecnie nad operacją czyszczenia plaż i oceanu.

Uważa się, że ropa mogła zostać rozlana przez tankowiec transportujący paliwo. Kilka beczek z paliwem zostało wyrzuconych na plaże na wybrzeżu Sergipe. Mimo to, brak dokładnie ustalonego źródła wycieku budzi poważne obawy ekologów. Obecnie władze Brazylii starają się zapanować nad dramatyczną sytuacją, jednak trudność w oszacowaniu rozmiaru plamy ropy może stanowić poważny problem.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj