Katastrofa ekologiczna u wybrzeżu Kamczatki na Pacyfiku

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Nadmierne ilości fenolu i produktów ropopochodnych znaleziono w wodach morskich w pobliżu plaży Kalaktjrski, turystycznej miejscowości na Kamczatce, gdzie przez kilka dni na brzeg fale wyrzucały rozmaite organizmy morskie.

 

Około trzy tygodnie temu surferzy podnieśli alarm, gdy pewnego dnia czysta woda spowodowała poważne problemy ze wzrokiem, gorączkę, ból gardła i poczucie utraty wzroku po wyjściu z wody.

 

Teraz na czarnym wulkanicznym piasku plaży Kalaktjrski (jednej z pereł Półwyspu Kamczackiego w pobliżu jego największego miasta Pietropawłowsk - Kamczacki) leży setki martwych zwierząt morskich, od głębinowych olbrzymich ośmiornic Pacyfiku po foki, jeżowce i rozgwiazdy, kraby i ryby.

 

Fale Oceanu Spokojnego, niegdyś uwielbiane przez lokalnych surferów i kochane przez turystów, teraz mają silny toksyczny zapach.

 

Szef Komitetu Śledczego Rosji Aleksander Bastrykin zostanie poinformowany o toczącym się śledztwie w sprawie masowej śmierci zwierząt morskich w regionie Dalekiego Wschodu na Kamczatce.

„Przewodniczący Komitetu Śledczego Rosji polecił szefowi Departamentu Śledczego Terytorium Kamczatki poinformowanie go o toczącym się postępowaniu proceduralnym w sprawie masowej śmierci zwierząt morskich na Pacyfiku”.

Wcześniej eksperci Rosyjskiej Służby Hydrometeorologicznej odkryli nadmierną ilość fenolu i produktów ropopochodnych w wodach morskich w pobliżu plaży Kalaktjrski, gdzie według lokalnych mieszkańców setki przedstawicieli gatunków życia morskiego zostały wyrzucone na brzeg.

 

Później zwiększony poziom produktów naftowych odnotowano także w trzech kolejnych miejscach w Zatoce Awacha. Ponadto w zatokach Malaja Lagernaja, Bolszaja Lagernaja i Babja odnotowano masową śmierć zwierząt morskich.

 

Do tej pory omawiane są dwie wersje wydarzeń. Jedna dotyczy ostatnich ćwiczeń wojskowych na Kamczatce, które doprowadziły do katastrofy ekologicznej. Druga mówi o wycieku produktów naftowych i fenolu ze statków przepływających przez Zatokę Awacha.

 

Kilku mieszkańców opublikowało dziś zdjęcia satelitarne udostępnione przez Greenpeace Russia, przedstawiające żółtą rzekę wpływającą do Oceanu Spokojnego. Według nich w górze rzeki znajduje się poligon wojskowy.

„Co godzinę dostajemy nowe informacje. Niedawno otrzymaliśmy zdjęcia satelitarne z @greenpeaceru z rzeki wpadającej do oceanu. W górze rzeki znajduje się poligon wojskowy. Wiedząc, jak działa system i jak te problemy są uciszane, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ocalić ocean i uchronić się przed katastrofą w przyszłości”- napisał jeden z surferów pod pseudonimem Yola_La.

„Nasz piękny podwodny świat jest teraz szaro - żółty. Ryby wyglądają na ugotowane. Najgorsze jest to, że nie wiemy, co robić, jak pomóc. Oglądam wspaniały zachód słońca nad zatoką Awacha, wiedząc, że dno pokryte jest martwymi zwierzętami morskimi ”- napisał inny miejscowy o nazwisku Christie_Rosenberg.

Teraz okazuje się, że nawet przebywanie w pobliżu wody ma działanie toksyczne. Niektórzy nawet noszą maski gazowe. Niektórzy śmiałkowie nadal nurkują, aby dowiedzieć się o stanie zwierząt morskich, przynosząc druzgocące wieści, że niegdyś kwitnące życie podwodne zniknęło, a nawet najtwardsze muszle, które mogły rozerwać pianki, zalegają na dnie martwe.

 

Foki zachowują się jak w transie, odmawiając nurkowania i przebywania jak najdłużej na powierzchni. Rosyjski minister ochrony środowiska Dmitrij Kobylkin powiedział, że analizowana jest sytuacja ekologiczna na tym obszarze. Specjaliści pobrali próbki wody, piasku i powietrza z obszarów dotkniętych katastrofą.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Biorąc pod uwagę ile

Biorąc pod uwagę ile toksycznych odpadów łącznie z bronią chemiczną zatopiono w morzach i oceanach nie mówiąc już o dekadach spuszczania doń nieoczyszczonych ścieków to i tak dziwne , że te okosystemy dotąd nie wymarły , ale jak widać wszystko do czasu , bo to nie pierwsza taka tragedia i zapewne jeszcze nie ostatnia. 

Portret użytkownika Cizia z Alabamy

Lekceważysz poważny problem

Lekceważysz poważny problem pajacu. Twój komentarz ani śmieszny, ani przydatny. Śmiać się możemy gdy ktoś złamie nogę a nie z faktu rujnowania środowiska, ponieważ wojskowe cwelostwo pozbylo Się syfu wylewając go do rzeki. Podgatunek ludzki, który to zrobił można utluc. Można cały pluton odstrzelić, no problem, jestem za! Tylko co z tego, jak przyroda odbuduje się po x latach dopiero;/ echh, nie mogę doczekać się czasów, gdy za takie rzeczy, będzie kara śmierci

Skomentuj