Katar odrzucił żądania państw arabskich i dąży do większej współpracy z Iranem

Kategorie: 

Doha, stolica Kataru - źródło: Flickr/Axel Drainville/CC BY-NC 2.0

Katarskie władze otrzymały niedawno listę postulatów, których ewentualna realizacja pozwoliłaby znieść blokadę lądową, morską i powietrzną. Emirat bardzo szybko odpowiedział, że spełnienie wszystkich żądań jest po prostu nierealne i sprzeciwił się temu szantażowi. Tym samym Katar zaczyna powoli przechodzić pod irańską strefę wpływów.

 

List wysłany do Dohy, podpisany przez Arabię Saudyjską, Bahrajn, Egipt oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie, wymienia 13 punktów, które Katar musi zrealizować jeśli chce zniesienia blokady i wznowienia współpracy z krajami arabskimi. Pojawiło się tam między innymi wezwanie do zamknięcia tureckiej bazy wojskowej i wydalenia żołnierzy oraz zerwania stosunków dyplomatycznych z Iranem. Katarski rząd szybko dał do zrozumienia, że nie spełni tych żądań.

 

Emirat uznał, że chce pogłębiać współpracę z Iranem, czyli działa wbrew woli swoich (byłych) sojuszników. Warto tu zaznaczyć, że Katar zaczął działać dokładnie na odwrót i zamiast wydalić tureckich żołnierzy ze swojego terytorium, przyjął kolejnych. Z kolei Iran regularnie zaopatruje to niewielkie państwo w żywność.

Działania Kataru raczej nie są zaskakujące. Bardziej dziwi długa lista żądań krajów arabskich, która wywarła efekt dokładnie odwrotny do oczekiwanego. Sytuacji pilnie przyglądają się Stany Zjednoczone - Sekretarz Stanu Rex Tillerson stwierdził, że realizacja wszystkich postulatów będzie bardzo trudna i liczy, że Arabia Saudyjska i reszta państw będą nadal negocjować, aby rozwiązać ten kryzys. W przeciwnym razie Katar stanie się bliskim sojusznikiem Iranu, co nie będzie na rekę ani Radzie Współpracy Zatoki Perskiej, ani Izraelowi, ani Stanom Zjednoczonym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika siwy

dawno temu był sobie Paryż

dawno temu był sobie Paryż płd Bejrut, przeszkadzał krzywonosym i skłócili świat arabski do wojny,
tera nad zatoka jest Manhattan 22 wieku, też przeszkadza i trzeba puścić z dymem,
nad wisłą też przeszkadzamy i nas chcą skłócić.....rządzi garstka i ich interesy,

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Będzie tak jak było. Jakaś '

Będzie tak jak było. Jakaś ''dobra zmiana'' była by wtedy gdy cały naród wybrany raczył wyjechać z Polski do Nowego Jeruzalem, które od marca br. powstaje na Krymie. W praktyce jednak są na to znikome szanse by porzucili swe geszefty. Wyjadą tylko w takiej sytuacji gdy ich król Rotszyld zrobi im nowe pogromy - dopiero wtedy uciekają, a historia dokładnie właśnie taki scenariusz pokazuje. W każdym innym wypadku nic ich nie ruszy, mowy nie ma. Przecież tylko dzięki wysiłkowi i staraniom wielkiego syjonisty Adolfa czyli syna Rotszylda powstało po wojnie to takie małe państwo obok Egiptu ... Bez silnego wpływu Adolfa, do Palestyny wyjechało by max 100 szt szaleńców siłą powyciąganych z psychiatryków, cała reszta by wygodnie siedziała na swoich sklepach bankach kantorach gorzelniach fabrykach magazynach hurtowniach i w d. centralnie by mieli jakieś wymysły syjonistów. Dlatego ze smutkiem muszę stwierdzić, że obecna sytuacja na Krymie i w banderowni grozi powtórką tego co już było.

https://www.youtube.com/watch?v=fO701msFGxs

Portret użytkownika Jerry

Kolego, może to chociaż

Kolego, może to chociaż troche naprowadzi Cię na właściwy trop.
Dodam tylko, że informacje ujęte w materiale znajdującym się pod tym linkiem to nie wszystko.
To wierzchołek góry lodowej. 
Zerknij proszę i rusz głową: https://www.youtube.com/watch?v=MoqsKno5PiY
Warto też przejrzeć założenia i status UE, który był aktualny w momencie kiedy Polska wchodziła w jej struktury. Zwróć też proszę uwagę na to, jak to wygląda teraz i co się dzieje w UE.
Jak ogarniesz temat, wtedy wróć proszę tutaj i napisz KTO, KOGO i DLACZEGO chce wydymać...
Pozdrawiam

"Tylko mniejsze tajemnice muszą być chronione. Te większe utrzymuje publiczna ignorancja" M. McLuhan
"Twierdzą nam będzie każdy próg" M. Konopnicka

Strony

Skomentuj