Katalońskie partie niepodległościowe ogłosiły zwycięstwo w wyborach

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia
W niedzielę mieszkańcy Katalonii mogli oddać swoje głosy podczas wyborów lokalnych. Ten dzień był bardzo ważny dla partii niepodległościowych, które chcą odłączyć Katalonię od reszty Hiszpanii. Partie te ogłosiły właśnie zwycięstwo i chcą powoli wdrażać plan uzyskania niezależności dla tego regionu.

 

Frekwencja była bardzo wysoka - ponad 98%. Oznacza to, że w Katalonii panuje spore zainteresowanie przyszłością regionu. Partia "Razem na Tak" zdobyła 62 mandaty w 135-osobowym parlamencie. Jest to niemal połowa, lecz jej sojusznik, Kandydatura Jedności Ludowej, zdobyła 10 mandatów. W ten sposób secesjoniści zdobyli większość.

 

Separatyści otrzymali w sumie 47,9% głosów. Gdyby zamiast wyborów odbyło się referendum, Katalonia skończyłaby tak samo jak Szkocja w zeszłym roku. Premier Artur Mas powiedział, że teraz można pójść o krok dalej w kwestii referendum, lecz taki wynik nie jest jeszcze zadowalający. Tymczasem władze Hiszpanii ostrzegły, że nigdy nie zgodzą się aby Katalonia uzyskała niepodległość i będą blokować tę inicjatywę ze wszystkich sił.

 

 

Źródło: http://www.theguardian.com/world/2015/sep/28/catalan-separatists-win-election-and-claim-it-as-yes-vote-for-breakaway

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Gościu

Z ciebie jest, odpowiedź typu

Z ciebie jest, odpowiedź typu "to nie czytaj debilu" jest nie na miejscu.
Po co zaśmiecać portal artykułami, których nikt nie czyta? W Hiszpanii pozatym jest straszna kontrola władzy, może dlatego się rozpada.
Oni są daleko na końcu Europy, dlatego to jest mało interesujące.
 

Portret użytkownika achiles

Osobiście, nie jestem za

Osobiście, nie jestem za rozbijaniem całych KRAJÓW, jeśli są dobrze i uczciwie zarządzane, przez CENTRALNE WŁADZE, lecz kiedy CENTRALA, doi z jednego bogatego regionu, nie dając mu zbyt wiele, za to i różnego rodzaju argumenty, o tej niegodziwości, do centrali, przez całe lata, nie trafiają, to nie ma innego rozwiązania, tylko zrzucenie tych łańcuchów i pójście własną drogą. Uda się, to się uda, nie, to nie, ale przynajmniej LUDZIE tam żyjący, będą mieli tylko do siebie i swoich przedstawicieli pretensję, lub radość, za NIMI RZĄDZENIE I dbanie o ich interesy. Pożyjemy zobaczymy, bo w cale lepiej nic, nie musi być, po tym odłączeniu, do którego zresztą droga, już bliższa, ale jednak, nadal daleka. Hiszpania, to piękny i może być z tego tytułu BOGATYM, CAŁYM KRAJEM, gdyby, nie było tam tylu ZŁODZIEJ, którym z tego piękna i bogactwa swego czasu woda sodowa, zwana PAZERNOŚCIĄ odbiła, ale to się dzieje wszędzie tam, gdzie panuje obecna wszendobylska DEMOKRACJA W OBECNYM ZACHODNIM SYSTEMIE. 

Skomentuj