Katalonia zapowiada uzyskanie niepodległości w 2017 roku

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia
Władze Katalonii w dalszym ciągu będą się starać aby region odłączył się od Hiszpanii i stał się niezależnym bytem. Miałoby do tego dojść za dwa lata pod warunkiem, że ruchy niepodległościowe wygrają wybory regionalne, które odbędą się we wrześniu tego roku.

 

Początkowo głosowanie miało się odbyć w zeszłym roku, 9 listopada. Przeprowadzone nieformalne referendum wskazywało, że aż 80% mieszkańców Katalonii opowiada się za niepodległością. Oczywiście nie spodobało się to hiszpańskiej władzy, która zakazała przeprowadzania nie tylko referendum ale również samych sondaży.

 

Katalońskie partie wspierające niepodległość oświadczyły w poniedziałek, że jeśli w tegorocznych wyborach regionalnych odniosą zwycięstwo, powstanie nowa konstytucja oraz nowe instytucje, które dadzą początek przyszłemu niezależnemu państwu.

 

Hiszpania zapewne nie pozwoli Katalonii na przeprowadzenie referendum niepodległościowego. Unia Europejska ostrzegła również, że jeśli dojdzie do secesji, Katalonia będzie musiała opuścić wspólnotę bez której może sobie nie poradzić. Podobne wypowiedzi pojawiały się podczas referendum w Szkocji.

 

 

Źródło: http://www.thelocal.es/20150331/catalonia-nationalists-plan-2017-secession-from-spain

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj