Katalonia rozpoczyna budowę niezależnego państwa

Kategorie: 

Źródło: Kippelboy/Wikimedia Commons
Katalonia już oficjalnie przygotowuje się do odłączenia od Hiszpanii, co zostało poprzedzone odpowiednią rezolucją. Tymczasem władze w Madrycie chcą zablokować dążenia tego regionu do uzyskania niepodległości i będą odwoływać się do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Władze Katalonii zrobiły w poniedziałek wielki krok w kierunku pełnej niezależności. Tamtejszy parlament przyjął specjalną rezolucję, dotyczącą rozpoczęcia procesu tworzenia niezależnej Katalonii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem separatystów, region autonomiczny przekształci się w pełnoprawne państwo już w 2017 roku. 

 

Oczywiście oznacza to, że Katalonia odłączy się od Hiszpanii, na co nie zgadzają się władze w Madrycie. To powoduje, że cały plan uzyskania niepodległości wcale nie jest w zasięgu ręki Katalończyków. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy natychmiast zareagował na doniesienia o zatwierdzeniu wspomnianej rezolucji i otwarcie ją potępił.

 

Sprawa ma trafić do Trybunału Konstytucyjnego z nadzieją iż uchwalona rezolucja zostanie unieważniona a proces przekształcenia Katalonii w niezależne państwo zostanie wstrzymany. Dziś ma odbyć się również nadzwyczajne posiedzenie rady ministrów. Ostrzega się, że niezależna Katalonia zostanie automatycznie wydalona z Unii Europejskiej - zresztą podobne groźby pojawiały się podczas szkockiego referendum.

 

 

Źródło: http://www.theguardian.com/world/2015/nov/09/catalonia-mps-to-vote-on-secession-plan-in-showdown-with-spains-government

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika achiles

Trudno im się bedzie

Trudno im się bedzie oswobodzić, juz ponoć są mobilizowane wojskowe oddziały, a Rahoja zapowiedział, że secesji, nie będzie Pokojowej. Tak właśnie działa ZAKŁAMANY, ZDEGENEROWANY I PAZERNY ZACHÓD, ze swoimi hasełkami WYŚWIECHTANYMI, O JAKIEJŚ TAM DEMOKRACJI I RÓWNOŚCI PRAWA. Ale i tak ten cały moloch i kolos, NA GLINIANYCH NOGACH SIĘ ROZPADA, zwany dla niepoznaki i zwodniczo UNIĄ EUROPEJSKĄ. Wystarczy zobaczyć, co się dzieje z IMIGRANTAMI I TYM, jak szturmują Europejskie bogate KRAJE, a te się TYLKO TEMU PRZYGLĄDAJĄ, ZAMIAST ZARADZAĆ. 

Portret użytkownika Xerxes

To tak jak byś pisał o Rosji,

To tak jak byś pisał o Rosji, ROsja dobrowolnie nie odpuści żadnego kraju któy chciałby zmienić kurs  na bardziej pro zachodni ... Wystarczy zobaczyć co się podziało na Ukrainie. Zachód i Rosja jak i USA to takie samo bagno.

Portret użytkownika anon

Akurat Ukraine rozpetal

Akurat Ukraine rozpetal Soros, takze na prozno tu ruskiej winy szukac. Ruski ostatnimi czasy gra zaskakujaco elegancko, zeby nie powiedziec wrecz honorowo. Martwi mnie to po dwakroc, bo z jednym tylko sie zgodze- Rosja i zachod to jedno i to samo bagno.

Skomentuj