Katalonia już wkrótce zagłosuje za odłączeniem się od Hiszpanii

Kategorie: 

Źródło: Kippelboy/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Władze Katalonii oficjalnie wyznaczyły datę referendum, które zadecyduje czy region stanie się pełnoprawnym państwem i oddzieli się od Hiszpanii. Głosowanie ma się odbyć przy wyraźnym sprzeciwie ze strony Madrytu.

 

Decyzja o przeprowadzeniu referendum, które odbędzie się już 1 października, została podjęta mimo iż władze Hiszpanii uznają to za nielegalne. Dążenia Katalonii do uzyskania niepodległości zostały zablokowane przez Trybunał Konstytucyjny. Również Unia Europejska nie popiera secesji.

 

Okazuje się, że Katalonia próbowała negocjować z Madrytem, lecz gdy rozmowy zakończyły się fiaskiem postanowiono mimo wszystko zorganizować referendum. Katalończycy będą musieli odpowiedzieć na pytanie: "Czy chcesz, aby Katalonia stała się niepodległym państwem w formie republiki?".

 

Madryt powołuje się na artykuł 155 hiszpańskiej Konstytucji, który pozwala na interwencję i zmuszenie lokalnego rządu Katalonii do wstrzymania głosowania. Kraj może np. zawiesić władzę Barcelony nad tym regionem lub nawet wysłać oddziały policji celem "przywrócenia porządku".

 

W południowo-wschodnim bogatym regionie dosyć często organizowane są proniepodległościowe demonstracje, na których mieszkańcy domagają się secesji. Również władze Katalonii ignorują obiekcje Madrytu, który jeśli zechce może zastosować wariant siłowy.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj