Karykatura w duńskiej gazecie wywołała skandal dyplomatyczny z Chinami

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Obrazek opublikowany w duńskiej gazecie Zeeland - Posten o epidemii nowego koronawirusa wywołała spór dyplomatyczny między Danią a Chinami.

 

Na zdjęciu widać chińską flagę, której gwiazdy zostały zastąpione małymi... wirusami otaczającymi większego wirusa. Reakcja polityczna była niemal natychmiastowa. Chińska ambasada w Danii powiedziała, że oczekuje przeprosin za niefortunny rysunek.

„Bez współczucia narusza granice każdego cywilizowanego społeczeństwa, a także etyczne granice wolności słowa, które obrażają ludzki umysł” - podała w oświadczeniu ambasada.

Redaktor naczelny Jacob Nibro powiedział, że zdjęcie nie zostało opublikowane w celu ośmieszenia sytuacji w Chinach i odmówił przeprosin.

„Nie możemy przepraszać za to, że nie wierzymy, że się mylimy. Nie wyśmiewamy sytuacji w Chinach i nie uważamy, że taki obraz ma taki kontekst” - powiedział Nibro.

Dziennikarzy broni także premier Danii Mette Frederiksen.

„Dania ma bardzo silną tradycję wolności słowa i satyrycznych zamiarów. I tak będzie zawsze” - powiedziała premier w wywiadzie dla duńskiej gazety.

To nie pierwszy raz, kiedy publikacje wywołują skandale polityczne za sprawą rysunków. W 2005 r. wydrukowano satyryczne wizerunki proroka Mahometa, co spowodowało ostre niezadowolenie wśród muzułmanów na całym świecie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Strony

Skomentuj