Karmienie piersią w jakiś sposób daje dzieciom wyższą inteligencję

Kategorie: 

Źródło: tg

Wieloletnie badanie, które objęło 7855 dzieci, wyraźnie wykazało, że dzieci karmione piersią przez sześć miesięcy lub dłużej w wieku od 5 do 14 lat radziły sobie lepiej w regularnych testach poznawczych niż dzieci, które nie otrzymywały mleka matki. Stwierdzono, że związek między karmieniem piersią a wysokimi wynikami testu IQ jest istotny, nawet jeśli kontrolowano takie czynniki, jak inteligencja matki i status ekonomiczny.

 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią niemowląt dla lepszego przeżycia i ogólnego stanu zdrowia. Badania pokazują, że oprócz tego, że jest bardzo pożywne, mleko matki zawiera przeciwciała, które wzmacniają układ odpornościowy dziecka. Pojawiają się też sugestie, że kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy zapewniają wszystko, co potrzebne do rozwoju mózgu i układu nerwowego, dzięki czemu dzieci, które otrzymują takie odżywianie, lepiej się rozwijają.

 

Jednak pomimo dużej liczby badań nie ma wyraźnego związku między wysokimi wynikami testu IQ a czasem karmienia piersią. Częściowo dlatego, że trudno jest wyodrębnić wpływ innych czynników, które również wpływają na wyniki. Na przykład wysoka inteligencja dziecka może wynikać z dochodów rodziny lub wielojęzycznego środowiska.

 

Naukowcy przeanalizowali dane od 7855 dzieci poniżej 14 roku życia urodzonych w latach 2000-2002, aby wyeliminować potencjalne zakłócenia. W wieku 5, 7, 11 i 14 lat wykonywali testy poznawcze, a także zadania związane z rozwojem fizycznym i pamięcią. Ponadto matkom poddano testy poznawcze i oceny społeczno-ekonomiczne, które podzielono na różne grupy w zależności od wyników testów słownictwa. Porównując wyniki różnych grup, naukowcy doszli do wniosku, że dzieci karmione piersią przez sześć miesięcy lub dłużej wykazywały lepsze wyniki w testach zdolności poznawczych do 14 lat niż dzieci, które w ogóle nie otrzymywały mleka matki.

 

„Niektóre kobiety mają trudności z karmieniem piersią lub kontynuują karmienie piersią tak długo, jak chcą, inne decydują się nie karmić piersią. Należy pamiętać, że potencjalny wzrost zdolności poznawczych jest odpowiednikiem dwóch do trzech punktów w teście IQ (gdzie średnia wynosi 100). Jeśli jednak cała populacja średnio zwiększy swoją inteligencję o 2-3 punkty, różnica będzie znacząca” – wyjaśnił Pereira-Elias.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Q

Uważasz zatem , że ci wszyscy

Uważasz zatem , że ci wszyscy zdbrodniarze i zwyrodnialcy świata nie byli inteligentni ? Inteligencja to jedno a mądrość i współczucie to zupełnie co innego. Powiem tak .. im kto bardziej jest wyalienowany czyli odczuwający siebie jako istotę odrębną , odseparowaną od reszty świata i natury tym mniej go obchodzi co się z innymi i naturą dzieje - brak współczucia. A im kto bardziej czuje się zjednoczony ze światem zwierząt i ludzi tym większą otacza ich troską - współczucie. 

Można być inteligentnym i wyrachowanym - czyli tym wyalienowanym a można też być głupiutkim ale współczującym i pełnym dobroci.
Programy komputerowe też bywają bardzo inteligentne a o mądrości w tym kontekscie mowy być jednak nie może.
Być może właśnie to miałeś na myśli ale myśleć o czymś a wyrazić się precyzyjnie to drugie.

Portret użytkownika Set

a co daje empatię robaczki?

a co daje empatię robaczki? To tego wam brakuje, a wy ciągle o ynteligencji.

Soros jest inteligentny, Bill Gates jest inteligentny, panowie z WHO są inteligentni, a świat jest coraz gorszy, no ale trudno. Kompleks.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj