Kardiolodzy powiązali zanieczyszczenie powietrza ze wzrostem ryzyka groźnej arytmii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia zagrażających życiu arytmii, odkryli kardiolodzy ze szpitala Maggiore w Bolonii. O odkryciu poinformowali na zjeździe Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Naukowcy badali przypadki arytmii we włoskim mieście Piacenza, jednym z najbardziej zanieczyszczonych w kraju - stężenie pyłu zawieszonego PM 2,5 (cząstek o wielkości do 2,5 mikrometra) w powietrzu wynosi 20,8 μg/m3 (dla porównania, w Moskwie - średnio w ok. 5-10 µg/m3). Do badania naukowcy wybrali pacjentów z wszczepionymi defibrylatorami zainstalowanymi po zawale serca.

 

Okazało się, że wraz ze wzrostem stężenia PM2,5 o 1 μg/m3 prawdopodobieństwo wystąpienia arytmii, które wymagało działania defibrylatora, wzrosło o 1,5%. Również w przypadku przekroczenia średniego poziomu pyłu PM10 o 1 µg/m3 w ciągu tygodnia ryzyko wystąpienia arytmii wzrosło o 2,1%.

 

Cząstki stałe mogą powodować ostre zapalenie mięśnia sercowego i powodować arytmię. Ponieważ te toksyczne cząstki są emitowane przez elektrownie, przemysł i samochody, potrzebne są ekologiczne projekty, aby chronić zdrowie, oprócz działań, które ludzie mogą podjąć, aby się chronić.

 

Poradzili pacjentom z chorobami serca, aby przebywali w pomieszczeniach, jeśli stężenia PM 2,5 i PM 10 na zewnątrz przekraczają odpowiednio 35 μg/m3 i 50 μg/m3 oraz nosili maskę medyczną na zewnątrz, zwłaszcza w obszarach o dużym natężeniu ruchu. W domu naukowcy zalecają stosowanie oczyszczacza powietrza.

Ocena: 

Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ​​euklides

Zanieczyszczenie wody i

Zanieczyszczenie wody i powierza jest dobre, złe jest tylko CO2, praca, dochód, rzeczy przynoszące społeczeństwu i przyrodzie realne zyski - za to karani są ludzie przez pato-elity.

Portret użytkownika Q

Wczoraj widziałem HAMA ,

Wczoraj widziałem HAMA , który podjechał swoim starym BMW pod lasek i wyrzucił doń zużyte opony a potem "ulotnił" się z piskiem opon . Jadąc pod wieczór rowerem drogą podmiejską przejeżdzałem obok jakiegoś skurw****la , który w piecu spalał śmieci - bo mu zimno było a węgiel drogi... i co może to rząd jest temu winien a nie te HUJE ?! Ścieki i szambo do rowu przydrożnego też politycy pewnie wylewają co ?! Ludzie sami degradują środowisko w swoim najbliższym otoczeniu a potem mają pretensję do innych za jakieś "obostrzenia" . Powiem ci tak , jakby te DEBILE umiały zwyczajnie napalić w piecu by nie dymiło się jak z XIX-wiecznego parowozu to i zakazu palenia węglem by nie było. Sami SRAJĄ do własnego gniazda a potem się dziwią , że im ktoś czegoś zabrania. 

Skomentuj