Kapsuły SpaceX stały się kluczowe dla przyszłości lotów załogowych USA

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

SpaceX dokonało prawdziwego przełomu w branży lotów kosmicznych, wprowadzając na rynek swoje wielokrotnie użytkowane kapsuły Dragon. W przeciwieństwie do jednorazowych radzieckiej rakiety Sojuz czy amerykańskich wahadłowców, elementy systemu SpaceX mogą być odzyskiwane i ponownie wykorzystywane, znacząco obniżając koszty lotów załogowych.

 

Obecnie SpaceX dysponuje czterema kapsułami Dragon zdolnymi do lotów w kosmos - Endeavour, Resilience, Endurance i Freedom. Te pojazdy wielokrotnego użytku, choć bardzo wytrzymałe, nie mogą latać w przestrzeń kosmiczną w nieskończoność. Ich elementy ulegają stopniowemu zużyciu pod wpływem ekstremalnych warunków panujących na orbicie.

 

Każda z kapsuł Dragon jest przygotowana do około siedmiomiesięcznego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po tym czasie ich niezawodność może okazać się niewystarczająca dla bezpieczeństwa załogi. Szczególnie narażone na zniszczenie są panele słoneczne znajdujące się w module techniczno-towarowym, który oddzielany jest podczas lądowania.

 

Dotychczas kapsuły SpaceX odbyły łącznie 13 lotów orbitalnych, wynosząc na orbitę 49 astronautów. Większość misji była realizowana na zamówienie NASA, ale były też loty prywatne, jak Inspiration4. Początkowo Dragon miał lądować z wykorzystaniem silników, ale ostatecznie powrót na Ziemię odbywa się w tradycyjny sposób - w oceanie.

 

Choć część elementów kapsuły musi być wymieniana po każdym locie, to większość pojazdu może być poddana renowacji i ponownie użyta. NASA zgodziła się na wielokrotne loty Dragonami, ustalając jednak limit pięciu lotów dla każdej kapsuły. Po przekroczeniu tej liczby nie będą one już spełniały wymagań agencji dotyczących bezpieczeństwa.

 

Endeavour, który właśnie wrócił z misji, osiągnął ten limit, a kolejne kapsuły zbliżają się do granicy. Zamiast budować zupełnie nowe jednostki, SpaceX i NASA postanowiły zbadać możliwość przedłużenia przydatności istniejących pojazdów. Być może uda się uzyskać certyfikację na kolejne pięć lotów dla każdej kapsuły, po czym proces ten będzie powtarzany.

 

Choć SpaceX deklaruje, że Dragony są zdolne do nawet 15 lotów, realnie liczba ta będzie prawdopodobnie niższa. Niemniej jednak wielokrotne wykorzystywanie tych samych pojazdów kosmicznych to prawdziwa rewolucja, która znacząco obniża koszty lotów załogowych. To właśnie SpaceX będziemy pamiętać jako firmę, która otworzyła nowy rozdział w kosmicznej eksploracji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika spokoluz

Nie było podobnie

Nie było podobnie manipulancie - komuna zabrała czyli upaństwowiła ziemię i majątek kleru i tzw. szlachty przedwojennej - klerowi za kradzież ziem od wiernych poprzez podstawianie papierów testamentowych i manipulacje a szlachta i magniateria  zjebała na zahut broniąc polinu zatem nie było komu gospodarzyć.

W 1949 majątki  powyżej 50 hektarów rozparcelowano między milion bezrolnych i małorolnych chłopów w ten sposób komuna niechcący zdywersyfikowała w polinie rolnictwo , które uratowało doopę zdychającej z głodu kacapii. Wiele z nich odpadło w międzyczasie i stworzyły się indywidualne gospodarstwa rolne znane nam dzisiaj .

PGR to było 10% gruntów rolnych a SKR tylko 0,8%.

Zatem komuna dała ziemię za friko aby ją uprawiać a nie zabrała pisuarze i kanalio kłamliwa Mag Iszterenko.

Tzw. dywersyfikacja w rolnictwie jest gwarantem produkcji żywności a jak wyglądło przejście z kolektywizmu calkowitego na prywatę korporacyjną pokazuje historia opainy. Ziemią zarządzają prywatne korpory zahotnie i ta tzw. pszenica opaińska jest tylko z nazwy kraju uprawy a nie właściciela tejże pszenicy.

Obecnie wyznaniówki czynią to samo co kiedyś - za tzw. emerytury dożywotnie i opiekę przejmują nieruchomości po czym tychże ludzi  często przenosza do zamknietych ośrodków gdzie traktują ich jak bydło. Ludzie ci najczęściej nie mają bliskich , nie ma się nimi kto zająć i wierzą , że otrzymaja pomoc ale ........ potem nikt sie za nimi nie wstawi bo nie ma kto a państwowe władze przyzwalają na ten proceder gdyż mają z tego granty .

Taki były minister nśp. Szyszko miał ponad 2 mln hektarów gruntów - do wglądu na deklaracji majątkowej. Skąd tak nagle stał się obszarnikiem ?

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Arya

Szyszko miał ponad 2 mln

Szyszko miał ponad 2 mln hektarów gruntów

To jest 20 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli około 1/15 obszaru całej Polski, albo tyle, co cały obszar województwa dolnośląskiego. Nie pomyliłeś jednostek? Może zamiast mln miały być tysiące.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika spokoluz

chciałem ci wkleić to

chciałem ci wkleić to oświadczenie ale ....... nie ma takiej strony a wyszukiwarka udostępnia  tylko jakieś pdf-y , których kiedyś nie było - cót.

Ciekawe ile z tych oświadczeń tych ichnich jest teraz takie jak jego ?

SI robi właściwą robotę zgodną z programem i politpoprawnością.

Nie dziwię się , że akty włsności nagle się zmieniaja bo po 966 r . nagle polinowo stało się własnością watykanu i biskupstwa były właścielami ziemskimi nie zapłaciwszy nawet jednego dukata a zniewolili setki tysięcy ludzi ówczesnych terenów polinu - tego akurat kurwa nie da sie ukryć bo w kronikach jest zapisane. Następstwem tego było ludobójstwo w polinie świnty inkwizycyji.

Chociaż nawet te zeskanowane kroniki w necie przecież mogą sobie "zeskanować" tak jak chcą - tak jak dwie ksiunszki napisali sobie tak aby im pasowało - papier przyjmie wszystko.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Arya

wyszukiwarka udostępnia 

wyszukiwarka udostępnia  tylko jakieś pdf-y

Odnalazłem te pdf-y. Wynika z nich, ze miał 170 hektarów ziemi. Średnia cena 1 ha to obecnie około 65 tysięcy złotych, więc pan minister biedny nie był. Gdyby faktycznie miał 2 miliony hektarów, to byłby najbogatszym człowiekiem w Polsce z majątkiem wartym ponad 130 miliardów złotych (licząc po aktualnej cenie). 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika ba19

Skandaliczne słowa Orbana.

Skandaliczne słowa Orbana. Tak zwrócił się do Ukraińców

 

"Podczas dwudniowej Konferencji Narodowego Konserwatyzmu w Brukseli Viktor Orban zwrócił się do Ukraińców. - Musicie zrozumieć, że jesteście krajem strefy buforowej. Nie można zmienić numeru domu - stwierdził węgierski premier.

Po raz kolejny powtórzył też określenia używane na co dzień przez rosyjskich propagandystów. - Ukraina jest teraz tylko protektoratem Zachodu. Zatem bez pieniędzy i broni od Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych jako państwo przestałaby istnieć - mówił Orban.

W jego ocenie jest to dowód na to, że Ukraina "to nie jest już suwerenne państwo". Agencja Associated Press relacjonując wystąpienia premiera Węgier wskazała, że przez światowe media jest on często nazywany "sojusznikiem Putina". 

https://wiadomosci.wp.pl/haniebne-slowa-orbana-premier-wegier-zaatakowal-ukraine-7018443199798208a

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika Endymion

O czym mowa? Tylko wyłącznie

O czym mowa? Tylko wyłącznie może to cuś latać na orbitę "okołoziemską", czyli pod kopułę, której nawet atomówkami nie przebili.

NASA weszła na wyższy etap drenowania kieszeni podatników, teraz robi to jawnie za pomocą "partnerstwa publiczno prywatnego". 

Na Ksiezycu byli już, ale zgubili tamten kalkulator sterujący wszystkim, który umożliwiał im to, i muszą przez następne lata stworzyć nowy.. hehe

Wczoraj słyszałem, że nie są w stanie przetransportować próbek gleby z Marsa na Ziemię, bo koszt tego, to 6mld$, a snują wizję za wielkie pieniądze podatników o kopalniach na innych planetach!

Partnerswo publiczno prywatne, jak i dotacje Jewrounijne są doskonałym system do drenowania wszystkich, dające sute synekury politykom i ich rodzinom, a reszta trafia do wybranych. 

Kiedyś wymyśliłem genialny przewał, okraść każdego Polaka na 1zł, niska szkodliwośc społeczna, nie ma kary, bo nikomu za 1zł nie chce się wydawać pieniędzy na prawników i szlajać po sądach, a dopiero potem zauważyłem, że ten system jest tak dopracowany, że okradają Polaków na wiele razy więcej niż 1zł, a do tego zadłużają ich dzieci! Jak nie lubię Kurwina, musze mu przyznać rację, bo on jedyny mówi od zawsze, że Państwo nie ma własnych pieniędzy. Głupie emeryty cieszą się z 13 i 14 emerytury myśląc, że w rządzie mają jakiś bankomat. Polscy politycy mówią wciąz, że coś dają ludziom, a ci tępo w to wierzą. W Anglii politycy mówią, że przekazują pieniądze podatników na jakiś cel. Czy widzicie różnicę? 

Jeszcze jedna kwestia, która nie daje mi spać. Były wybory do sejmu oraz senatu, a ci sami ludzie, którzy dostali się na te synekury, teraz będa startować do jewroparlamentu, czyż nie oszukali swoich wyborców? Taki Trzaskowski zapewne zmieni jeden Pałac w Warszawie, na drugi, ludzie go wybrali w Warszawie, jak zostanie prezydentem Polski, bo z TVNową kukłą Hołownią nie przegra przecież, to PO straci Warszawę, chyba że odkurzy Rokitę, albo wystawi Tuska, albo Czarzastego zrobią prezerwatywą warszawską, bo w tej tęczowo zgniłej spedalonej warszawce może jako jedyny wygrać z kandydatem PiS-u.

Przepraszam za przydługi wywód, ale czasem muszę, bo się uduszę..

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika syriues

Przeciez wszyscy o tym wiemy

Przeciez wszyscy o tym wiemy jak jest.Sens w tym ,ze to co robia służy tylko i wyłącznie do manipulacji.Czlowiek jak zauważyliśmy w c19 zachowuje się tak jakby był głupi i chce sam wejsc do pieca nie pytając się dlaczego jest gorąco. 

Tepi ludzie,porozniaja się o byle co,bo taka jest właśnie indoktrynacja.

Można drwić,pastwic się nad darmozjadami,czy też naiwniakami,ale to są ludzie zmanipulowani i nawet nie wiedzą, że są ofiarami. Jeżeli idiota nie wie ,że jest ofiarą, to staje się niewolnikiem,a niewolnik nie chce się uwolnić z założenia, że mu jest wygodnie.

Z reguły nagrody dają 13 14stki po to by poróżnić ludzi. Stado musi sie samo przepychać aby nie wiedziało, że ma innego wroga.Jego wrogami są nagrodzeni itp.

Skomentuj