Kapsuła Dragon należąca do firmy SpaceX szykuje się do powrotu na Ziemię

Kategorie: 

Moment dokowania kapsuły Dragon

Pierwsza komercyjna misja kosmiczna z dokowaniem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dobiega końca. W najbliższy piątek kapsuła transportowa Dragon wejdzie w atmosferę i dokona deorbitacji zakończonej wodowaniem w Pacyfiku.

 

Sukces misji był warunkiem koniecznym do rozpoczęcia normalnych operacji w ramach kontraktu, jaki firma SpaceX podpisała z NASA. Start rakiety Falcon odbył się 22 maja a pierwsze dokowanie 24 maja 2012. Pojazd został przytwierdzony do stacji za pomocą zrobotyzowanego ramienia.

Na pokładzie Dragona znajdowało się prawie pół tony wyposarzenia dla załogantów ISS. Po wypakowaniu zawartości w kapsule umieszczono kilkaset kilo ładunku, który ma zostać odesłany na Ziemię. Jeśli uda się dokończyć misję skutecznym wodowaniem będzie można ostatecznie obwieścić pełny sukces misji demonstracyjnej przeprowadzonej w całości siłami prywatnej firmy SpaceX.

Następnym etapem komercjalizacji lotów w kosmos będzie przygotowanie do wypraw załogowych. Prace nad tym etapem programu kosmicznego prowadzonego przez SpaceX już trwają.

 

Aktualizacja:

Wodowanie kapsuły się udało zatem można już uznac misję za zakończoną i udaną.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj