Kapsuła Crew Dragon z astronautami wróciła bezpiecznie na Ziemię

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Ostatniego dnia maja po raz pierwszy doszło do wystrzelenia załogowego statku kosmicznego zaprojektowanego i obsługiwanego przez prywatną firmę. NastępnieXkapsuła Dragon, stworzona przerz korporację Space X zadokowała skutecznie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Aby jednak ogłosić sukces misji konieczny był szczęśliwy powrót astronautów, a to udało się osiągnąć dzisiaj.

 

Kapsuła Crew Dragon, w której podróżowali dwaj astronauci z NASA - Doug Hurley i Robert Benken - została wystrzelona za pomocą rakiety Falcon-9 , konstrukcji SpaceX. Następnie zadokowała bezpiecznie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci przebywali na jej pokładzie przez 62 dni, a ich misja skończyła się dzisiejszą deorbitacją.

Crew Dragon, będącego załogową wersją transportowej kapsuły Dragon, została przetestowana w boju, a załoga wylądowała bezpiecznie w oceanie wyhamowana wcześniej przez spadochrony gdzie została podjęta przez odpowiednie służby. Było to pierwsze tego typu lądowanie jakie przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych od 1975 roku. Rosjanie do dzisiaj lądują swoje kapsuły Sojuz właśnie w ten sposób, ale Amerykanie od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku używali lądujących jak samoloty (a raczej szybowce) promów kosmicznych.

 

Teraz przyjdzie czas na ocenę misji, jej sukcesów i porażek, oraz na wyciągnięcie wniosków z tego lotu demonstracyjnego. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem NASA zyska możliwość wynoszenia swoich astronautów za pomocą komercyjnych lotów, a SpaceX wykona milowy krok na drodze do realizacji planów załogowej eksploracji Marsa, którą nie raz zapowiadał prezes tej firmy - Elon Musk.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Miecz

Pytanie mam.

Pytanie mam.

Czy ten szczur biegajacy po silnikach rakiety przy starcie też wrócił na ziemię. Bo nic nie piszą.

Ktoś wie? Co na to "zieloni"?  .... jak wiele pytań się nasuwa.

Pozdrawiam.

Portret użytkownika Kwazar

No i nareszcie jakieś

No i nareszcie jakieś pozytywne infromacje.Czyli są jeszcze sukcesy ludzkości ? Jak czytam te, no ...jak im tam ?        Wupety/Łonety, to tylko się rozpłakać.Same ciężkie wiadomości tam ciurkiem lecą.Celowo czy przypadkiem lecą ? Albo po co się je tworzy,żeby gawiedź dołować może ? Tematy co się zaczynają tak: Przerażające co się dzieje... Upokorzyła ja na wizji...Złe wieści Bebedykt jest chory...Pijana matka....Gwiazdorska para w żałobie...inni też w żałobie...Tragedia w Holandii ...Porażające wnioski bo zdjęcie zobacztyli...Znów duża liczna zakażonych...Koronawirus w Australii stan KATASTROFALNY...DR.Duda Katastrofa nadciąga...Nie chcę być nudny dość już tego. Mam pytanie o co tu k.....wa chodzi ? O nie wypowiedzianą a napisana apokalipsę albo o stado bazgrzących newsy idiotów ? No i co sie śmiejesz jak i tak czeka cię katastrofa na niewyobrażalną skalę ! 

Portret użytkownika Quark

Pomijając Twoją

Pomijając Twoją "przepowiednię" , spróbuj ogarnąć rozumem rozmiar choćby naszego układu słonecznego a potem zorientuj się jak wielka jest nasza galaktyka to zrozumiesz jak bezsensowna jest ta Twoja propozycja ..

Portret użytkownika Quark

Nie tylko ameryka - taki

Nie tylko ameryka - taki system gospodarczy mają wszystkie kraje zachodniego kapitalizmu , kto poza Polską w europie sam wypracował swoje dobra ? Reszta kolonizowała inne kraje ,łupili ,grabili ,wyzyskiwali i plądrowali co się dało ! I to ,że mamy w naszej Polsce jako taki względny dobrobyt po tylu rozbiorach, wojnach ,najazdach i grabierzach dowodzi jedynie ,że MY słowianie mamy w sobie najwyższy potencjał z całej tej chałastry ! I teraz możemy sobie jedynie wyobrazić na jakim byblibyśmy obecnie poziomie gdyby nas te wszystkie nieszczęścia ominęły .. reszta europejskich krajów mogłaby nam co najwyżej sznurówki wiązać !

Portret użytkownika baca

..."kapsuły Dragon, została

..."kapsuły Dragon, została przetestowana w boju, a załoga wylądowała bezpiecznie w oceanie wyhamowana wcześniej przez spadochrony gdzie została podjęta przez odpowiednie służby"

ci prywatni kosmonauci to bój toczyli chyba z marsjanami... ale co ciekawe okazuje się że afroameryka posiada służby przeszkolone do zbierania spadochronów z oceanów... 

może to te słynne "siły kosmiczne" trampka czyli takie na podwoziu amfibii śmieciarki

 

 

Skomentuj