Kategorie:
Ostatniego dnia maja po raz pierwszy doszło do wystrzelenia załogowego statku kosmicznego zaprojektowanego i obsługiwanego przez prywatną firmę. NastępnieXkapsuła Dragon, stworzona przerz korporację Space X zadokowała skutecznie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Aby jednak ogłosić sukces misji konieczny był szczęśliwy powrót astronautów, a to udało się osiągnąć dzisiaj.
Kapsuła Crew Dragon, w której podróżowali dwaj astronauci z NASA - Doug Hurley i Robert Benken - została wystrzelona za pomocą rakiety Falcon-9 , konstrukcji SpaceX. Następnie zadokowała bezpiecznie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci przebywali na jej pokładzie przez 62 dni, a ich misja skończyła się dzisiejszą deorbitacją.
Crew Dragon, będącego załogową wersją transportowej kapsuły Dragon, została przetestowana w boju, a załoga wylądowała bezpiecznie w oceanie wyhamowana wcześniej przez spadochrony gdzie została podjęta przez odpowiednie służby. Było to pierwsze tego typu lądowanie jakie przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych od 1975 roku. Rosjanie do dzisiaj lądują swoje kapsuły Sojuz właśnie w ten sposób, ale Amerykanie od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku używali lądujących jak samoloty (a raczej szybowce) promów kosmicznych.
Teraz przyjdzie czas na ocenę misji, jej sukcesów i porażek, oraz na wyciągnięcie wniosków z tego lotu demonstracyjnego. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem NASA zyska możliwość wynoszenia swoich astronautów za pomocą komercyjnych lotów, a SpaceX wykona milowy krok na drodze do realizacji planów załogowej eksploracji Marsa, którą nie raz zapowiadał prezes tej firmy - Elon Musk.
And the first splashdown for @NASA_Astronauts since 1975! @AstroBehnken and @Astro_Doug parachuted to a landing in the sunny Gulf of Mexico today at 2:48pm ET inside their @SpaceX #CrewDragon. https://t.co/yuOTrYN8CV pic.twitter.com/emWXEjdjMw
— Intl. Space Station (@Space_Station) August 2, 2020
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze