Kapitulacja Debalcewe - ukraińscy żołnierze dostali się do niewoli lub zdołali się wycofać

Kategorie: 

Źródło: twitter

Kapitulacja Debalcewa stała się faktem. Stało się to co musiało się stać, czyli oblężone miasto upadło. Stacjonujący tam kilkutysięczny kontyngent ukraiński pozostawał od dłuższego czasu bez zaopatrzenia, kończyły się zapasy amunicji. Już wczoraj rozpoczęły się walki na ulicach miasta i jego zdobycie było tylko kwestią czasu.

 

Strona ukraińska potwierdziła, że wojska zajmujące pozycje w Debalcewe "zostały wycofane" co rzekome jest związane ze strategią armii ukraińskiej. Prezydent Poroszenko w telewizyjnym przemówieniu poinformował, że obrońcy Debalcewe wycofali się na z góry upatrzone pozycje i szykują się do kontrataku. Oznacza to, że oddziałom Donieckiej i Ługańskiej republiki udało się osiągnąć znaczący sukces prowadzący do transportowej i militarnej unifikacji tak zwanej Noworosji.

 

Można powiedzieć, że potwierdzony dzisiaj upadek strategicznego miasta symbolicznie zakończył drugą ukraińską ofensywę „antyterrorystyczną”. Tak jak pierwsza zakończyła się okrążeniem w rejonie Iłowajska mniej więcej 1500 żołnierzy tak tym razem pod koniec drugiej, w kotle znalazło się trzy razy więcej wojska.

 

Druga ofensywa zakończyła się w Debalcewe i oznacza dla władzy z Kijowa utratę kolejnego fragmentu terytorium. Mimo to prezydent Petro Poroszenko obiecał przegrupowanie i kolejną fazę operacji na wschodzie Ukrainy.

 


Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zenek :)

Pokojowy plan dla Donbasu

Pokojowy plan dla Donbasu wedle zachodnich myślicieli:
 
"
Witam.
Skorzystałem z zaproszenia @wlady10 o 15.02 i obejrzałemfilm szwedzkiego dziennikarza Torbjörn Sasserssona nakręcony w Donbasie.
 
http://newsvoice.se/2015/02/17/manniskor-i-ostra-ukraina-talar-fritt-om-vad-de-anser-om-kiev-regimen-som-stods-av-eu-sverige-och-usa/
Wstrząsający.
Podkusiło mnie zajrzeć do artykułu poniżej. Nie znam szwedzkiego ale pozwoliłem sobie przetłumaczyć (TG). Jeśli już było, z góry przepraszam za zaśmiecanie. Treść przypomnianej dzisiaj przez NewsVoice notatki wpisuje się w scenariusz wojny na Ukrainie.
 
„(…)To co dzieje się na Ukrainie pokazuje, że Zachód nie jest w stanie udzielić żadnej pomocy przy rozszerzeniu NATO i UE. To daje powód by przypomnieć notatkę Rand Corporation z dnia 4 lipca 2014 r.
 
Rand Corporation, amerykański think tank znany ze swoich strategicznych umiejętności wojskowych [czytaj więcej o Rand na SourceWatch]. Poniżej znajdują się pliki ze strategicznej notatki o tym, jak Kijów ma przejąć kontrolę nad wschodnią Ukrainą:
 
1. Znaczna część przemysłu węglowego w regionie powinna być zniszczona w walkach w lub w inny sposób przeznaczona do szybkiego zamknięcia, przez co budżet Ukrainy zostanie uwolniony od uciążliwych dotacji.
2. Zniszczenie przemysłu Donbasu oznaczać będzie znaczne zmniejszenie zużycia gazu, a zatem zmniejszy się zależność od importu rosyjskiej energii.
3. Wprowadza się stan wojenny w regionie. Wszystkie władze lokalne tracą swoje kompetencje, konstytucja zostaje zawieszona.
4. Wprowadza się bezpośrednie rządy prezydenckie.
5. Zbuntowane regiony są otoczone przez wojsko i całkowicie odcięte od wolnego przepływu towarów i ludzi, zarówno przybywających jak i wyjeżdżających.
6. Stopniowo zacieśnić okrążenie regionów opanowanych przez rebeliantów.
7. Ataki naziemne powinny być poprzedzone nalotami na obiekty strategiczne wroga (tj szkoły, przedszkola, szpitale, jak w Palestynie bo to stara dobra gestapowska szkoła z telavivu - dop), miejsca koncentracji artylerii i moździerzy.
8. Osady będą wyzwalane jedna za drugą, opancerzeni będą pierwsi unicestwiać pozostałe ogniska oporu, strzelając do każdego, kto nosi broń.
9. Następnie piechota musi re lokować dorosłych mężczyzn do obozów internowania.
Rand Corporation zaprzecza, że ta notatka pochodzi od nich.
 
Dlaczego najważniejsze media szwedzkie nie przekazują informacji ze strefy działań wojennych? (…) Nie, te (media) to megafony do sprawowania władzy i propagandy.”
 
I ta zmowa drain streamu w myśl starej maksymy: „Nie ważne, czy informacje są dobre, czy złe. Ważne , że są zgodne z zamówieniem!”Pozdrawiam."
 
(https://adnovumteam.wordpress.com/2015/02/18/wojna-domowa-na-ukrainie-18-02-2015r-czwarty-dzien-od-nowego-rozejmu/comment-page-4/#comment-33813)
 

Portret użytkownika John Moll

Nie rozumiem Was. Kłócicie

Nie rozumiem Was. Kłócicie się między sobą o coś, na co właściwie nie macie wpływu. Potrzebne nam są w Polsce kolejne podziały w społeczeństwie? Jedni są za USA i Ukrainą, inni za Rosją. Od razu zaznaczam - ja nie jestem po żadnej stronie.
 
Na Ukrainie mamy wojnę. Zaczęło się od tego, że obalono prorosyjskie władze - Janukowycza. Można się domyśleć kto to zrobił. Tak samo separatyści otrzymują teraz wsparcie z zewnątrz - oczywiste że z Rosji. Zarówno USA jak i Rosja wojują między sobą ale cudzymi rękoma.
 
My jako mieszkańcy Polski powinniśmy się bać, że ten konflikt dosięgnie naszego kraju. Żaden z nas nie chciałby się znaleźć na miejscu zwykłych mieszkańców Ukrainy. Za to ja obawiam się, że to co dotyczy dziś Ukrainy, jutro może dotyczyć nas.

Portret użytkownika Ja

A dlaczego mamy się bać

A dlaczego mamy się bać czegokolwiek??? To, że tam jest wojna to nie nasza wina, a że u nas jest coraz gorzej (społeczeństwo ubożeje), żyjemy w państwie policyjno - urzędniczym (coraz więcej zakazów), coraz więcej i wieksze sa róznej maści haracze (podatki śmieciowe, itp), wyprzedaje sie polska ziemię obcokrajowcom, niszczy przemysł, niszczy zdrowie ludzkie dzięki GMO i nadmiaru chemi w jedzeniu, poróżnia ludzi dzieląc ich na mniej i bardziej uprzywilejowanych...
P.S. Bać to się musza ci którzy, nakombinowali dla siebie kosztem innych mogąc stracic to wszystko, ale co mnie to obchodzi...

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika berek

Gdyby natomiast ktoś nie

Gdyby natomiast ktoś nie oglądał to polecam na YT film "Jak napaść na państwo" Jurija Bezmienowa (eks-KGB). Warto się przemęczyć 1h żeby zrozumieć jak nam gotują żabę powoli. Na końcu najlepsze-komunista o Bogu. W okopach ponoć też nie ma ateistów Wink

Amor Patriae Nostra Lex.

Portret użytkownika berek

Popieram. Obecna Ukraina to

Popieram. Obecna Ukraina to Hiszpania z lat 1936-1939 tyle że metodami XXI w. My, Polacy mamy jednak to szczęście że możemy niczym studenci medycyny obserwować operację na żywym pacjencie i wyciągać z tego wnioski dla naszego organizmu. Szkoda że tylu ludzi tam płaci za tę lekcję życiem, zdrowiem i dorobkiem życia. Widać po kolei jak naród doprowadzono do nędzy, kraj do upadku, za parę mln USD wyciągnięto zawleczkę i podpalono wszystkie lonty dzieląc społeczeństwo UA wokół dwóch przeciwstawnych tez. Zwykłymi Ukraińcami a jest ich większość z tych 45 mln tak jak w każdym społeczeństwie (no bo ilu jest tych banderowców i ich sympatyków?) żądzi strach, nierzadko wzajemna nienawiść. Właśnie po to są takie propagandowe wrzutki o zabijanych dzieciach, cywilach. Wszystko zwielokrotnione, powtarzane, nikt nie sprawdzi, strach, nienawiść rośnie. OCZYWIŚCIE że ukry zabijają cywilów (bombardowania, ostrzały art.) ale nie tylko oni popełniają zbrodnie. Mam kolegę z Naddniestrza, był oficerem Armii Czerwonej przed 1991, wyjechał, od wielu lat mieszka w Polsce. Znamy się kilkanaście lat. Śledzi strony rosyjskie i ukraińskie i dziś opowiedział mi że sami separatyści złapali ROSYJSKICH dywersantów którzy dokonywali ataków na cywilne cele w Doniecku i nie wiedzą co z nimi zrobić. Propaganda i zbrodnie są po obu stronach a my jesteśmy tylko mrówkami, które widzą kilka much i wron nad mrowiskiem, niebo zasłaniają już gałęzie.
Pora przestać przepychać się kto tu dobry a kto zły, a zmiany jakie chcemy widzieć w naszym kraju zacząć od siebie, Panowie i Panie. Drugiej takiej szansy by wyciągnąć wnioski z demontażu sąsiedniego państwa możemy już nie dostać bo będziemy następni albo co najwyżej trzeci w kolejce.      

Amor Patriae Nostra Lex.

Portret użytkownika bogdan4957

Jak będzie,to się naród

Jak będzie,to się naród polski przekona.Historia pokazała już niejeden scenariusz pognębiający Polskę.A przy obecnych rządach naszego nierządnego rządu,może to nastąpić.Poprzez upadłą gospodarkę,emigrowanie Polaków,braku w miarę mocnej armii,zaangażowania prawdziwych Polaków,oraz uświadomienia społeczeństwa w temacie polityki stosowanej przez nasz rząd.Jesteśmy w głębokiej d***e.

Strony

Skomentuj