Kanały Wenecji bez wody, opuszczone gondole spoczęły na dnie. Niezwykłe skutki rekordowego superksiężyca

Kategorie: 

Źródło: Facebook

Wieści z Wenecji zwykle sprowadzają się do informacji o powodzi zwanej tam "acqua alta" . Tym razem jednak mamy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym. W wielu kanałach zabrakło wody!

 

Wyjątkowo niskie pływy wyczerpały weneckiej laguny, pozostawiając charakterystyczne weneckie gondole wyrzucona na brzegach wyschniętych kanałów. Naukowcy sądzą, że tak niska fala pływowa jest spowodowana środowym zjawiskiem „Niebieskiego Krwawego Superksiężyca”.

Oddziaływanie grawitacyjne ziemskiego satelity znajdującego się w perygeum, zawsze oznacza większe przypływy w jednych miejscach i zdecydowanie mniejsze w innych. Tym razem wody odpłynęły z części Wenecji.

Źródło: Facebook

Wyschnięte kanały to brak ruchu w szczycie sezonu dla gondolierów. Dopiero co rozpoczął się słynny wenecki karnawał. Chętnych na przyjazd do miasta jest tak wielu, że władze wprowadzają limity i do niektórych części miasta wpuszczają ograniczoną ilość turystów. Z powodu wyschnięcia niektórych kanałów gondolierzy tracą ich pieniądze, a mieszkańcy i turyści środek transportu.

 

Wyschnięte kanały Wenecji to niewątpliwie anomalia. Tak niskiego poziomu wody jeszcze nigdy tam nie zanotowano. A przecież Republika Wenecka istniała w tym miejscu od 697 roku! Brak wody w części miasta jest szczególnie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że wszelkie badania wskazywały, że Wenecja zatonie w ciągu najbliższych lat z powodu wzrostu poziomu wszechoceanu. 

 

Usytuowanie tego miasta czyni go podatnym na różne przypadki ciężkich powodzi w ciągu całego roku. Liczne zabytki rzeczywiście są często zalewane, a niektóre części miasta dodatkowo fortyfikowano na lagunie, ponieważ zaczęły się zapadać.

Źródło: Facebook

ednak obecnie Wenecja obok rekordowego odpływu z uwagi na superksiężyc, przeżywa również dość chłodną zimową pogodę i brak opadów. Wszystkie te parametry jednocześnie z pewnością przyczyniły się do tego, że pojawiły się nietypowe tam wyschnięte kanały.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj