Kanał Sueski został odblokowany. Kontenerowiec został zepchnięty z mielizny

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Po niemal tygodniu udało się wreszcie poruszyć kontenerowiec Ever Given, który utknął w Kanale Sueskim. Statek został uwolniony z mielizny. Żegluga w kanale ustała niemal na tydzień. Wszyscy zadają sobie pytanie czy odczujemy skutki tego zdarzenia.

Statek, który 24 marca utknął w Kanale Sueskim, mógł go zablokować na kilka dni, a nawet na miesiąc. Obawiano się, że niski poziom wody nie pozwoli na uwolnienie jednostki. Na szczeście stało się inaczej ale korki jakie powstały po obu stronach kanału są już monstrualne i rozładowanie tego potrwa wiele tygodni.

 

Blokada Kanału Sueskiego uświadomiła wszystkim jak łatwe jest zerwanie łańcuchów dostaw z azjatyckich fabryk. Oczywiste wydaje się teraz dążenie do uruchomienia drogi północnej przez Arktykę. Żegluga z tej strony jest możliwa przez wiele miesięcy w roku bez konieczności stosowania lodołamaczy.

 

Z punktu widzenia Chin, które stały się fabryką świata, blokada kanału dowodzi jak bardzo ważne jest rozwijanie lądowych dróg zaopatrzenia zwanych umownie nowym jedwabnym szlakiem. Bez takiej alternatywnej drogi może się okazą, że opanowanie Cieśniny Sundańskiej i Kanału Sueskiego skutecznie odetnie Europę od dostaw ropy i towarów, od których jest ona uzależniona.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Heinrich2

Istny bozonarodzeniowy cud!

Istny bozonarodzeniowy cud!
Utknal Evergreen, uwolniono Evergiven!
Czy to kolejny spisek gorali ze wzgorz oliwnych? Co na to ksiadz Oko?
Moze pojawi sie jakis MERYTORYCZNY artykul wyjasniajacy to arcy dziwne wydarzenie?
Licze na magistra tornistra.
Tylko duzo obrazkow poprosze.

Portret użytkownika SurvivorMan

Jeszcze trochę i Rosja

Jeszcze trochę i Rosja udrożni szlak arktyczny który znacznie skróci transport z Azji do Europy... Już ładne parę lat temu Putin wyłożył kupę siana na modernizację floty lodołamaczy... Do tego Arktyka topnieje na skutek zmian klimatu... Myślę że jeszcze w tej dekadzie pierwsze kontenerowce ruszą przez Morze Beringa, Czukockie i Wschodniosyberyjskie w kierunku Europy.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Ractaros96

Myślenie teraz o uzależnieniu

Myślenie teraz o uzależnieniu Europy od dostaw z Azji jest bez sensu skoro przez ostatnie dekady przenoszono większość produkcji do Chin. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Produkcja europejska byłaby droższa, ale oznaczałaby większą niezależność.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika ​euklides

Nie musiała by być wcale

Nie musiała by być wcale droższa gdyby nie było całej plagi pasożytów. Problemem Europy jest to, że narosły na niej ogromne warstwy socjalistycznych pijawek. Na szczęście wszystko podlega cyklom i właśnie żyjemy w okresie przesilenia, kiedy głodne namnożone ponad miarę pasożyty nie mogą już upuścić więcej krwi. Tylko od nas zależy co będzie dalej.

Strony

Skomentuj