Kanadyjscy naukowcy odkryli nowe minerały w meteorycie z Somalii

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Naukowcy z Canadian University of Alberta odkryli co najmniej dwa minerały w próbce z 15-tonowego meteorytu znalezionego w Somalii, których wcześniej nie znaleziono na Ziemi. Eksperci nie wykluczają możliwości zidentyfikowania trzeciego minerału.

 

Nowe minerały zostały nazwane elaliitem, na cześć meteorytu El Ali, i elkinstantonitem, na cześć planetologa Lindy Elkins-Tanton, która poprowadzi eksploracyjną część nadchodzącej misji NASA, mającej na celu zbadanie metalicznej asteroidy Psyche.

 

Według Chrisa Hurda, profesora na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Alberty, meteoryt został przetransportowany do Chin w poszukiwaniu potencjalnego nabywcy, więc nie wiadomo jeszcze, czy uda się pozyskać następne próbki w celach naukowych. „El Ali” został znaleziony w Somalii w 2020 roku. Zajmuje dziewiąte miejsce na liście największych meteorytów na świecie.

 

Wcześniej okazało się, że mieszkaniec Australii, David Hole, znalazł duży głaz, który zareagował na wykrywacz metalu. Geolodzy stwierdzili, że jest to rzadki rodzaj meteorytu, znaleziona próbka jest wielokrotnie droższa niż samorodek złota o tej samej wadze.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj