Kanadyjczycy masowo wykupują jodek potasu w obawie przed skażeniem z Fukushimy

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Pracownicy służby zdrowia z kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska robią co mogą, aby zniechęcić obywateli przed masowym wykupywaniem jodku potasu, który mógłby chronić przed promieniowaniem wyemitowanym z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi. Szaleństwo wykupywania specyfiku spowodował artykuł w internetowym wydaniu jednej z kanadyjskich gazet.

 

Kanadyjczycy uznali, że jodek potasu może być przydatny w ochronie przed skutkami skażenia i w pewnych okolicznościach rzeczywiście tak jest. W Polsce również podawano ten specyfik dużej części populacji po katastrofie w Czarnobylu. Inna sprawa czy na czas i potrzebnie. Jodek potasu może być przydatny wtedy, kiedy radioaktywna chmura jeszcze nie dotarła i o ile zawiera ona izotop jodu. W takiej sytuacji ludzka tarczyca przyjmuje swoją dawkę jodu w sposób kontrolowany i nie absorbuje promieniotwórczych substancji w takiej ilości, w jakiej stałoby się to gdyby specyfiku nie podano.

 

Społeczeństwo musi się czuć niedoinformowane na temat skutków awarii i skali skażenia, ponieważ inaczej ludzie nie ulegaliby panice. Brak wiedzy na temat promieniotwórczości powoduje, że jodek potasu jest uważany za remedium na wszystkie radionuklidy, które mogą zagrozić zdrowiu, podczas gdy jest on bezużyteczny, jako ochrona przed radioaktywnym cezem i innymi niż jod izotopami.

 

Sam jod-131, który jest od trzech lat emitowany przez Fukushimę ma stosunkowo krótki okres półrozpadu 8 dni, co jest dalece niewystarczające do tego, aby materiał ten zdołał się rozpropagować od Japonii do wybrzeża Ameryki. Prawdziwym problemem jest cez-137 o półrozpadzie 30 lat. Na tą substancję jodek potasu nic nie pomoże.

 

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Eva Weiss

Strona aktualnej  sytuacji

Strona aktualnej  sytuacji radiacyjnej  w kraju  http://www.paa.gov.pl/ocena-sytuacji-radiacyjnej-kraju/rozklad-mocy-dawki-promieniowania-gamma   .                                                             W  związku  z  toksycznym  napromieniowaniem Pacyfiku...nie można już chyba używać wielu suplementów z glonów -----jak Spirulina , Chlorella , Glony Wakame...  że nie wspomnę o owocach morza  :(  bardzo to wszystko smutne Sad  ......  przepyszne Halibuty....Tuńczyki.......:( i inne....    śledzie z Bałtyku  także już toksyczne Sad  ...a o  ulubionej Flądrze  już nie wspomnę bo płakać się chce.....

Portret użytkownika mlodyrob

To juz wiem dlaczego w

To juz wiem dlaczego w aptekach pokazał sie suplement 1000mg wit C i kilka innych witamin dodanych oczywiscie towar nie oznakowany czerwienia ani innymi kolorem znakowania towarów zabronionych dla wybranych.Nie kupuj towarów W APTEKACH MARKETACH które kolorystyka przypominaja ci znaki zakazu czewrien na etykiecie koła kwadraty itp w kolorach czerwieni i tympodobnych odcieniach.

Skomentuj