Na Kamczatce wulkan Żupanowski ponownie wyrzucił kolumnę popiołu

Kategorie: 

Źródło: twitter

Ponownie pojawiła się kolumna popiołu nad kraterem wulkanu Żupanowski. Pióropusz gazów i pyłu wznosi się do wysokości 4,5 km. Chmura rozprzestrzeniła się w kierunku południowo-wschodnim, z dala od osiedli ludzkich.

 

Żupanowski wykazywał wysoką aktywność prawie przez cały zeszły tydzień, ale w weekend nadszedł okres spokoju. Dzisiaj ponownie dał o sobie przypomnieć i z tego powodu wulkan ma przypisany kod pomarańczowy dla lotnictwa.

 

Erupcje z wulkanu Żupanowski mogą stanowić zagrożenie dla samolotów. Cząstki popiołu mogą dostać się do silników lotniczych i uszkodzić je. Dlatego wulkanolodzy polecają liniom lotniczym aby dostosowały trasy przelotów uwzględniając propagację pióropusza popiołu.

 

Żupanowski znajduje się około 70 km na północny wschód od Pietropawłowska Kamczackiego. Jego wysokość wynosi 2958 metrów nad poziomem morza. Sam wulkan ma około 50 tysięcy lat. Wszystkie znane erupcje tego wulkanu były stosunkowo słabe i bez katastrof. Po długim uśpieniu, wulkan ten stał się bardziej aktywny w październiku 2013 roku.

 

Wraz ze wzrostem aktywności Żupanowskiego zaobserwowano również przebudzenie Siwelucza, Karymskiego i Bezmiannego. Wszystkie te żywioły właściwie bez ustanku emitują teraz na Kamczatce jakieś substancje. Według wulkanologów z Kamczatki, od początku roku na półwyspie wystąpiło ponad 60 emisji popiołu do atmosfery.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Skomentuj