Kamczacki wulkan Siwelucz wyrzucił popiół do wysokości 11 km

Kategorie: 

Źródło: twitter

Znajdujący się na Kamczatce wulkan Siwelucz dołączył do pobliskiego wulkanu Żupanowski i oba żywioły wykazują dużą aktywność. Kolumna popiołu nad wulkan Siwelucz wzrosła do 11 km nad poziomem morza i teraz rozprzestrzenia się na północ.

 

Kolejna emisja substancji wulkanicznych wzniosła się do wysokości 5-6 km nad poziomem morza. Popiół został zniesiony głównie na wschód od wulkanu. Na tym obszarze nie ma osad ludzkich, więc ewentualne opady popiołu nie będą się wiązały z zagrożeniami dla ludności.

Nieco później wulkan Siwelucz wyprodukował jeszcze jeden pióropusz popiołu. Wysokość chmury wyniosła około 7 km nad poziomem morza. Popiół z tej emisji rozprzestrzenił się na 34 km na północ od wulkanu.

Wybuch Siwelucza może być niebezpieczny dla przelatujących w tej okolicy samolotów. Głównie z tego powodu podniesiono poziom alarmu dla lotnictwa z "pomarańczowego" na najwyższy, "czerwony". Oznacza to, że cząstki popiołu mogą być potencjalnym zagrożeniem dla silników samolotów odrzutowych.

 

Poziom zagrożenia dla lotnictwa na skutek aktywności wulkanu Żupanowski pozostaje "pomarańczowy". Cały czas trwa jego umiarkowanie wybuchowa erupcja. Pióropusze popiołu rozciągają się do wysokości od 3,5-4,5 km nad poziomem morza i ciągną się już niekiedy na 50 kilometrów w kierunku północnym.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj