Kalifornia zezwala na testy w pełni autonomicznych samochodów

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Choć autonomiczne samochody testowane są od lat, tak naprawdę żaden z nich nie jest jeszcze w pełni gotowy na samodzielną jazdę bez kontroli człowieka. Obecne przepisy w Stanach Zjednoczonych nie pozwalają, aby inteligentne pojazdy jeździły po ulicy bez operatorów. Tymczasem władze Kalifornii wreszcie postanowiły odmienić ten stan rzeczy.

 

Kalifornia to najbardziej przyjazny stan w USA dla firm, które rozwijają samojeżdżące samochody. Maszyny mogą być testowane na ulicach Kalifornii, ale pod warunkiem, że za kierownicą przebywa człowiek, który nadzoruje sytuację, posiada specjalne uprawnienia do obsługi tego typu pojazdów i może w każdej chwili przejąć nad nim kontrolę, gdyby zaszła taka konieczność. Przepisy regulujące korzystanie z autonomicznych samochodów wkrótce ulegną zmianie.

 

W poniedziałek Departament Pojazdów Motorowych ogłosił, że już 2 kwietnia wejdzie w życie nowe prawo, które wyeliminuje konieczność sprawowania bezpośredniej kontroli nad takim pojazdem. Władze zapewniły 50 firmom możliwość testowania w pełni autonomicznych samochodów bez obecności wykwalifikowanego kierowcy.

 

Od kwietnia, samojeżdżące pojazdy będą testowane na terenie Kalifornii niczym drony. Nowe prawo będzie bowiem wymagało, aby operatorzy, gdyby coś poszło nie tak, mogli zdalnie obsługiwać samochód i nawiązać kontakt z policją i pozostałymi kierowcami na jezdni. Nowe przepisy w Kalifornii postrzegane są jako wielki krok do przodu w kierunku autonomizacji pojazdów. Prawo stanowe przyspieszy prace nad nową technologią i pozwoli ją wprowadzić szybciej niż oczekiwano. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj