Kalifornia może zniknąć pod wodą w najbliższych dziesięcioleciach

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowe badanie opublikowane w periodyku naukowym Science Advances pokazuje, że zmiany klimatyczne doprowadzą do powszechnych powodzi w Kalifornii (USA). Dojdzie do nich rzekomo w ciągu najbliższych czterech dekad. Eksperci twierdzą, że nikt obecnie mieszkający na tym obszarze nie doświadczył katastrofy tej wielkości.

 

Klimatolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Daniel Swain niczym biblijnhy Noe przewiduje wielki potop. W swojej pracy badawczej opisuje to wydarzenie jako „bardzo poważne powodzie w regionie, które mogą prowadzić do katastrofalnych konsekwencji”. Powiedział, że mega-powódź będzie podobna do 1000-letnich gwałtownych powodzi, które miały miejsce tego lata w rejonie St. Louis i Kentucky. Ale tym razem będzie jeszcze większy zasięg terytorium, na przykład ucierpi cała Kalifornia.

 

Takie powodzie na dużą skalę, które według ekspertów zamienią niziny Kalifornii w „rozległe morze śródlądowe”, mogły już raz wydarzyć się w tym stanie. Jednak eksperci twierdzą, że zmiany klimatyczne zwiększają prawdopodobieństwo takich katastrofalnych katastrof. Zmiany klimatyczne intensyfikują ulewne deszcze, powodując bardziej regularne gwałtowne powodzie, jak to miało miejsce kilka razy tego lata we wschodnim Kentucky, St. Louis, a nawet w kalifornijskiej „Dolinie Śmierci”!

 

Kalifornia jest naturalnie podatna na powodzie z powodu atmosferycznych rzek. Poważne powodzie zdarzały się tu już wcześniej, ale zmiany klimatyczne je zaostrzają, co może dotknąć miliony ludzi. Badanie mówi, że atmosferyczne rzeki mogą istnieć przez tygodnie.

Powódź, która może zalać tę dolinę, może być jak dotąd najkosztowniejszą katastrofą geofizyczną, powodując szkody o wartości ponad 1 biliona dolarów i dewastujące nisko położone obszary stanu. To już się kiedyś stało i się powtórzy, ale będzie jeszcze gorzej, ostrzegają naukowcy.

 

Ponad 150 lat temu potężna seria atmosferycznych rzek zalała Kalifornię, powodując jedną z najbardziej wyjątkowych powodzi w historii, która wystąpiła po suszy przez dziesięciolecia trawiącej Zachód. Osady ludzkie zostały wtedy zniszczone w ciągu kilku minut. Według badań, zima 1861-1862 i powodzie zmieniły doliny San Joaquin i Sacramento w „tymczasowe, ale rozległe morze śródlądowe”. Na niektórych obszarach woda sięgała 10 metrów, co doprowadziło do zniszczenia infrastruktury, gruntów rolnych i miast. EKsperci obawiają się teraz powtóki z tego kataklizmu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Na problem zalania narażeni

Na problem zalania narażeni są głównie ci, którzy albo budują się na terenach zalewowych rzek albo na samych wybrzeżach oceanów i mórz, żeby mieć ładny widok z okna.. A ja pytam po co ? Po co się tloczyć w wierzowcach tuż przy plaży ? Odpowiedź jest prosta, bo ci ludzie ani projektanci tych osiedli nie myślą racjonalnie więc jakaś kara musi być. Żaden indianin nie buduje chaty tuż nad brzegiem rzeki a jak musi to stawia ją na palach, bo wie że chata jest od tego by mieć sucho a nie by sąsiedzi mu zazdrościli. Czy wiecie że wierzowiec nad morską plażą musi mieć fundamenty wpuszczone na 20...30 m w głąb dodatkowo wzmocnione palami stalowymi sięgającymi nawet 70 m ? Ludzie sami tworzą sobie problemy. 

Portret użytkownika spokoluz

Dzicz angielskich

Dzicz angielskich purytańskich radykalów w liczbie 102  przybyła tam w 1620 r. i zakładali osady zpowodów religijnych. Potem przywieźli niewolników aby zapie..ali na ichni dobrobyt . Wybili prawie do nogi bizony , których liczebność była szacowana na ok 40 milionów sztuk. Wybili ogromną liczbę rdzennych  Indian . Od 80 lat szwendają się po całym świecie mordując i podbijając słabsze kraje. Wszystko w imię zysków i boga. To niech ich zaleje calkowicie bez żalu z mojej strony.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj