Kaldera wulkanu Yellowstone urosła 12 cm w ciągu 7 lat

Kategorie: 

Źródło: Internet

Superwulkan Yellowstone spędza sen z powiek amerykańskich naukowców, którzy obserwują jego zachowanie pełni obaw co do jego ewentualnego przebudzenia. Okazuje się, że eksperci amerykańskiej agencji geofizycznej USGS przyznają, że pomiary radarowe wykonywane z satelity wskazują na to, że w ciągu 7 lat, grunt w obrębie kaldery Yellowstone wzrósł aż o 12 cm! 

 

Z dotychczasowej praktyki wiadomo, że zwykle inflacja terenu nad kalderą wulkaniczną jest zwiastunem napełniania się komory magmowej, co często stanowi objaw rychłej erupcji. Naukowcy przyznają, że nie wiadomo czy taka inflacja terenu o 12 cm, w okresie od 1996 do 2003 roku, stwarza zagrożenie. USGS sądzi, że nie ma powodu do paniki, ale twierdząc to, jednocześnie rozszerzają monitoring tego superwulkanu zlokalizowanego niemal w centrum USA.

Poprzednia ograniczona erupcja wulkanu Yellowstone miała miejsce 70 tysięcy lat temu, ale wybuch na pełną skalę wystąpił 630 tys. lat temu i w poprzednich okresach właśnie mniej więcej tyle wynosił interwał między kolejnymi potężnymi erupcjami.

Gdyby do takiego zdarzenia doszło za naszych czasów, z pewnością oznaczałoby to gigantyczne problemy dla Stanów Zjednoczonych. Erupcja Yellowstone mogłaby tez zagrozić klimatowi na Ziemi wprowadzając znaczące zmiany klimatu na skutek dostania się do atmosfery gigantycznych emisji związków siarki. Mogłoby to skutkować zimą nuklearną, która na dekadę odcięłaby dostęp do Słońca wywołując katastrofę rolnictwa i w konsekwencji epokę głodu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jaron22

Spokojnie. w skali

Spokojnie. w skali geologicznej 1000 czy 10000 lat to drobnostka. Na dobra sprawę ten wulkan moze wybuchnąć jak już nie będzie cywilizacji ludzkiej na planecie. obawawy związane z tym wulkanem  to po prostu niepotrzebne robienie sobie problemów. Trzeba żyć normalnie bo czy ten czy tamten wulkan kiedyś wybuchnie to pewne ale szansa żeby to się stało za naszego życia jest minimalna.

Portret użytkownika Cergov

Idiotyczne rozumowanie.

Idiotyczne rozumowanie. Katastrofa obejmie miliony istot poza ludzkim gatunkiem oraz mnóstwo ludzi,ktorzy z praktykami politycznymi i banksterskimi nie maja nic wspólnego,a najbogatsi i najbardziej winni i tak beda zawsze mieć kasę na to,by uniknąć konsekwencji. 

Portret użytkownika ronin

najlepsze w tym jest to ze

najlepsze w tym jest to ze roznego rodzaju masoni i iluminati prubuja przesunac wybuch wulkanu najpierw na europe teraz gdzies w okolice indonezji ale wszystko bez rezultatu ich energia jest pobierana praktycznie za darmo i nic nowego nie tworza. ten superwulkan jest po prostu kopalnia energi od ekstrasensenow mrocznej strony.superwulkan i tak wybuchnie gdzie ma i nic go nie przesunie uszkodzi przy tym bazy obcych pod ziemiami usa. i ci zli kosmici juz maja pelne gacie hahaha a teraz juz wiecie dlaczego wasza magia nie dziala ktos tam z drugiej strony dziekuje wam za energie.

Skomentuj