Kałasznikow przygotowuje karabin z wbudowaną sztuczną inteligencją

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rosyjski koncern zbrojeniowy Kałasznikow przygotowuje nowy projekt, który będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję do pomocy strzelcowi. Warto zaznaczyć, że podczas gdy SI pomoże zwiększyć celność strzelania, decyzja o otwarciu ognia pozostanie w gestii użytkownika.


Harmonogram nowego projektu nie został podany, ale oczekuje się, że rosyjskie Ministerstwo Obrony pomoże Kałasznikowowi i przeprowadzi prace badawczo-rozwojowe nad bronią połączoną z sieciami neuronowymi. Zgodnie z ujawnionymi informacjami, działanie technologii widział już m.in. Minister Obrony Federacji Rosyjskiej, w ramach zamkniętego pokazu na międzynarodowym forum wojskowo-technicznym Army-2021.

Nowa broń oparta na sieciach neuronowych nie tylko pomaga strzelcowi w wyborze celu, ale także może uruchomić karabin bez potrzeby pociągania za spust. Strzelec będzie musiał tylko „udzielić pozwolenia” na znalezienie i trafienie celu. Nowa broń została zaprojektowana w oparciu o zasadę modułowości, jej waga będzie porównywalna z wagą karabinu szturmowego AK-12. Producenci zabiegają obecnie o fundusze od rządu rosyjskiego na dalsze badania i rozwój tej technologii.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

 

Szacuje się że  co drugi człowiek na ziemi zachoruje na raka a ty ciągle wierzysz w naukę i postęp cywilizacyjny?

 

Portret użytkownika irfy

Dużo "abrakadabra", ale

Dużo "abrakadabra", ale konkretów żadnych. Ta "sztuczna inteligencja" to pewnie jakieś gogle na podczerwień albo kamera nahełmowa (też na podczerwień), która jest w stanie wychwycić i obserwować kilka celów na raz. Z kolei to "przyzwolenie na strzał" to pewnie jakiś rodzaj trybu automatycznego, który ma się uruchamiać dokładnie w momencie, kiedy celownik dokładnie wymierzy w obiekt widoczny w podczerwieni. Przydatna rzecz, ale wyłącznie przy założeniu, że to co przede mną to wróg i można walić jak do kaczek na autopilocie.

W warunkach realnego pola walki taki system wzbudzi grozę raczej u własnych żołnierzy. Teoretycznie pewnie ma wbudowany jakiś system "swój obcy", ale jeśli, jak każda elektronika, ulegnie on awarii albo jakiś żołnierz utraci "cyfrowy identyfikator", to żołnierze w odwodzie mogą samoczynnie walić do tych, którzy walczą przed nimi. Nie mówiąc nawet o walkach w mieście, gdzie są jeszcze cywile, służby medyczne, dziennikarze albo wręcz "obserwujący tłum". Chyba że Rosjanie chcą dorównać bohaterskiej US army, która ostatnio rozwaliła z drona jakiegoś swojego afgańskiego współpracownika. Rozpieprzyła go na atomy razem z całą rodziną, bo im się ubzdurało, że to "terrorysta".

Portret użytkownika ​euklides

To nie jest broń tylko

To nie jest broń tylko napadacz. Strzela do czego popadnie byle mieć zezwolenie rządu na zabijanie. Warto zauważyć, że rządy rozwijają "broń" ofensywną, rozległej destrukcji i masowego rażenia, a człowiekowi nie pozwalają się bronić. Przydałyby się precyzyjne drony, sterowane przez AI i automatycznie zabijające ludzi, którzy są agresorami. Wtedy żaden polityk nie mieszałby się w nieswoje sprawy i nie kradł tego co inni wypracowują ciężką pracą.

Portret użytkownika dobra rada

Sztuczna inteligencja. A co

Sztuczna inteligencja. A co sztuczna inteligencja pomoże na zerwany strzał? Magicznie poprawi pozycję karabinka? Czy może przewidzi jak silne będzie zerwanie strzału i zrobi poprawki punktu celowania? To jest nierealne. 

Strony

Skomentuj