Kałamarnica olbrzymia wyrzucona na brzeg w Kapsztadzie w RPA

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Na plaży w Kapsztadzie w Południowej Afryce znaleziono martwą rzadką kałamarnicę olbrzymią. Warto odnotować, że kilka miesięcy wcześniej inna kałamarnica została wyrzucona na brzeg kilka kilometrów dalej.

 

Użytkownicy sieci społecznościowych, którzy we wtorek odnaleźli dziwnie wyglądającą morską istotę na plaży Scarborough, udostępnili w Internecie zdjęcia i filmy przedstawiające gigantyczne oko wielobarwnej kałamarnicy. Na nagraniu zrobionym przez biologów morskich widać wielki dziób kałamarnicy, którego używa do polowania i łowienia ryb.

 

 

To morskie stworzenie, które wygląda jak obraz Salvadora Dali, znane jest również z bardzo dużych oczu - zwykle do 25 cm średnicy ze źrenicą do 9 cm. Duże oczy lepiej radzą sobie z uchwyceniem światła, w tym światła bioluminescencyjnego, które trudno znaleźć w głębinach oceanu.

 

Kałamarnica olbrzymia jest jednym z największych znanych bezkręgowców, choć jej wielkość bywa przesadzona. Ostatnie szacunki określają maksymalny rozmiar nawet 16 metrów dla samic i 10 metrów dla mężczyzn, liczone od tylnych płetw do czubków dwóch najdłuższych macek. Twierdzenia, że ​​osiągają 20 metrów, nie zostały naukowo udowodnione.

 

Zwierzęta te mogą oddychać za pomocą dwóch dużych skrzeli znajdujących się w jamie płaszcza. Pierwsze zdjęcia kałamarnicy olbrzymiej w jej naturalnym środowisku zostały wykonane przez grupę japońskich badaczy dopiero w 2004 roku! Wcześniej uważano je za kryptydy, czyli mityczne zwierzęta będące w gestii tzw. kryptozoolgii. Kałamarnica olbrzymia tak jak kiedyś goryl, została stosunkowo niedawno uznana za realne zwierze a nie wymysł.

 

Unikalne zwierzęta morskie są spotykane w pobliżu kontynentalnych i wyspiarskich wybrzeży od Północnego Atlantyku, zwłaszcza w okolicach Nowej Fundlandii, Norwegii, północnych Wysp Brytyjskich, Hiszpanii i oceanicznych wysp Azorów i Madery, do południowego Atlantyku wokół południowej Afryki, Północnego Pacyfiku w pobliżu Japonii i południowo-zachodniego Pacyfiku wokół Nowej Zelandii i Australii.

 

Jedynymi znanymi drapieżnikami dorosłych kałamarnic olbrzymich są kaszaloty, grindwale, niektóre rekiny i czasami orki.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj