Już za tydzień będzie można zobaczyć niebieski krwawy superksiężyc

Kategorie: 

Źródło: Internet

Dokładnie 31 stycznia będziemy świadkami niezwykłego zdarzenia o skali kosmicznej. Nastąpi wtedy niezwykła kumulacja kilku czynników. Jednego dnia dojdzie do drugiej pełni w ciągu miesiąca, spowodowanego przez perygeum superksiężyca oraz zaćmienia ziemskiego satelity. Te trzy zjawiska astronomiczne zbiegają się tej samej nocy pod koniec stycznia, po raz pierwszy od 150 lat!

Indywidualnie te księżycowe zjawiska nie są rzadkością, ale wszystkich trzech jednocześnie jest czymś zupełnie wyjątkowym. Ostatni raz coś takiego zdarzyło się 31 marca 1866 r. Coś podobnego wystąpiło również 30 grudnia 1982 roku, ale wtedy zjawisko było obserwowane tylko na części globu.

 

Unikalny "niebieski krwawy superksiężyc” (dwie pełnie w miesiącu nazywane są po angielsku blue moon), można będzie zaobserwować 31 stycznia. Przez większość nocy Księżyc będzie wydawać się normalne, ale w późnych godzinach, zanim zniknie na chwilę, będzie świecić na pomarańczowo a potem na czerwono.

Podczas całkowitego zaćmienia, Księżyc przechodzi przez część cienia Ziemi. W przeciwieństwie do całkowitego zaćmienia Słońca, które trwa tylko kilka minut, wydarzenie to potrwa aż kilka godzin. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Strony

Skomentuj