Już za 30 lat ludzie będą mogli opuszczać swoje ciała i przenosić umysły „do chmury”

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nieprawdopodobne i poniekąd przerażające wizje przyszłości staną się faktem już w kolejnych dekadach. Jeśli mamy wierzyć futurologom, przyszli ludzie osiągną nieśmiertelność i będą żyć w ciele maszyny. Dr Ian Pearson przewiduje, że człowiek będzie mógł przenieść swój umysł do komputera i pewnego dnia pójdzie na pogrzeb, na którym pochowane zostanie jego poprzednie biologiczne ciało.

 

Cyborgizacja ma pewne dobre strony. Weźmy pod uwagę, że każdą naszą kończynę będziemy mogli wymienić na lepszą. Dzisiejsze zaawansowane protezy oferują zmysł dotyku – możemy poczuć np. temperaturę, nacisk lub materiał, z którego wykonany jest obiekt. Moglibyśmy otrzymać nowe nogi, co praktycznie rozwiązałoby problem inwalidztwa. Ponadto, do naszego mózgu moglibyśmy wszczepić implanty, które poprawiłyby naszą pamięć, inteligencję lub ułatwiłyby naukę nowych umiejętności.

 

Jednak futurolog dr Ian Pearson wskazuje na swoim blogu na możliwości, które częściowo fascynują, a częściowo przerażają. Według niego, przyszłe postępy technologiczne pozwolą nam uzyskać nieśmiertelność dzięki skopiowaniu naszego umysłu i przeniesieniu go do chmury. Odtąd człowiek będzie mógł żyć wiecznie w postaci cyfrowej i „zamieszkać” w ciele dowolnego cyborga. Dr Ian Pearson uważa, że w takiej postaci będziemy traktowani nie jak zwykły program komputerowy, lecz jako żywa, choć cyfrowa, osobowość.

Futurolog uważa, że pierwsi ludzie będą mogli tego dokonać najpóźniej w okolicach 2050 roku, lecz cyborgizacja, przynajmniej na początku, będzie dostępna oczywiście tylko dla najbogatszych. Cyfrowa nieśmiertelność będzie nieco szerzej dostępna w kolejnych latach, gdy spadną ceny cyborgów, jednak już dziś można założyć, że praktycznie nieograniczone możliwości wynikające z przeniesienia swojego umysłu do ciała maszyny będą raczej dostępne tylko dla niewielkiego grona ludzi ze świata finansów.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Jeśli mamy wierzyć

"Jeśli mamy wierzyć futurologom" Wiarę w futurologów i ich przepowiednie niegdysiejsze już dawno zweryfikowała rzeczywistość dając pole do zastanowienia nad nowymi przepowiedniami nowych futurologów.Okazało sie,że im tak ogólnie to,nie zabardzo idzie wierzyć.

Portret użytkownika Medium

Po co przenosić świadomość do

Po co przenosić świadomość do chmury? Wystarczy czytać ją z genów. No i nie zaburzać tego odczytu bombardowaniem organizmu metalami poprzez szczepionki i chemtrailsy, nie bombardować sztucznie tworzonymi religiami czy innymi skrajnymi ideologiami.

Swoją drogą jakim trzeba być pyszałkiem, jak chorobliwie być przywiązanym do życia, by w ogóle wpaść na takie życzenie.

Portret użytkownika baca

przenoszenie świadomości do

przenoszenie świadomości do chmur byłoby na pewno ciekawe no ale jeśli tam pojawią się schizofreniczne religijne berety to nie będzie chmurek tylko jedno wielkie gradobicie... gównoburza za gównoburzą no bo jezuita nie dogada się marjanitą albo ministrant z lesbiją...

 

Portret użytkownika Biskup Olo

Ni ebedzie mozna swiadomosci

Ni ebedzie mozna swiadomosci zrobic ctrl x, a pozniej ctrl v. Jedyne co sie wydarzy to ctrl c i ctrl v co znaczy, ze "oryginal" pozostanie niezmieniony i poprostu umrze, a kopia/program bedzie sobie hulac gdzies tam w chmurze.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Kopia nigdy nie będzie

Kopia nigdy nie będzie orginałem, więc powstanie dylemat moralny - czy należy uśmiercić orginał? Zakładając że te cyber-futurologiczne brednie kiedyś się urzeczywistnią, to spodziewać się można że bardzo szybko obejmie je cena promocyjna by w pierwszej kolejności pozbyć się bezmózgów z realu, a potem tylko "delete" 

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika 3plabc

Nie wiem co koleś ćpa, ale z

Nie wiem co koleś ćpa, ale z wyciąganych przez typa wniosków wynika, że towiec łeb czesze i to grubo. A w tego cyborga duszę, która rzutuje na zachowanie własnego ducha i świadomość jak przenieść chce, zresztą dusza potrzebna jest choćby do samorozwoju świadomości i kreatywnego myślenia.... bez tego wszystko jest tylko marnym powielaniem znanych już algorytmów, pomysłów, rozwiązań, etc. Bez duszy człowiek nie wypracuje nic nowego.... może być jedynie zaprogramowanym robotem.... wróć, nie może istnieć, gdyż dusza ożywia ducha człowieka... tych wszystkich futurologów i postępowych naukowców to osobiście do czubków bym powysyłał.

Portret użytkownika Oko

Czyli za jakies 200 lat nie

Czyli za jakies 200 lat nie będziemy juz potrzebować naszych ciał żyjąc własnym życiem w sieci.Ciekawa propozycja dla ludzi schorowanych i umierajacych.Budzi się opcja na życie cyfrowe,pytanie tylko jak będziemy się rozmnażać na poziomie cyfry? A moze kiedyś już dawno temu nasza cywilizacja osiągnęła ten stan a my jesteśmy tylko wspomnieniem ,ostatnią cyfrą,echem liczb?

Portret użytkownika Jakiń

Nikt z nas nie posiada umysłu

Nikt z nas nie posiada umysłu - to co nam sie wydaje to iluzja ego ( moje ciało  moje zmysły, przestrzeń , kasa itp ) 

z takiej perspektywy nikt nie jest ani szczesliwy ani nieszczęśliwy - tylko ten filtr ego tworzy połączenie do interpretacji tego szczęścia - tak samo jest z mądrością - nikt nie jest mądry ale niektórzy mają wypracowane połączenie do tego co nazywane jest mądrością 

zatem, jesli maszyna by skopiowała wszystkie algorytmy danej osoby to dalej bedzie to bezduszna maszyna działająca prawie tak samo jak oryginał ale oryginał bedzie po śmierci juz zupełnie gdzie indziej 

takze lipa 

 

Strony

Skomentuj