Kategorie:
Samolot Stratolaunch przygotowuje się do pierwszego lotu. Ma dostarczać satelity na orbitę okołoziemską. W hangarze Portu Kosmicznego w Mojave w Kalifornii powstał gigantyczny samolot o nazwie Stratolaunch. Będzie o w stanie wynosić na niską orbitę komercyjne satelity. Samolot przechodzi już pierwsze testy prędkości przed pierwszym oblotem.
Stratolaunch model 351 przeszedł już test prędkości w czasie którego rozpędził się na pasie startowym w Mojave do 219 km/h, czyli ponad 110 węzłów, przy której teoretycznie mógłby się już unieść w powietrze. Ogromy dwuczęściowy samolot powinien być pierwszym komercyjnym urządzeniem latającym zdolnym do dużego pułapu lotu, aby wystrzeliwać satelity pracujące na niskiej orbicie.
Niezwykła konstrukcja to efekt kilku lat pracy firmy Paul Allena, współzałożyciela Microsoftu oraz właściciel firmy Stratolaunch Systems. Jego samolot kosmiczny posiada rozpiętość skrzydeł 117 metrów i jest obecnie największym aeroplanem na Ziemi.
Samolot jest wyposażony aż w 28 kół, a napędza go 6 silników firmy Pratt & Whitney, które stosowane są przez samoloty Boeing 747. Jego masa wynosi ponad 225 ton, lecz po załadunku może to być maksymalnie 590 ton.
W założeniu maszyna będzie służyła jako latająca wyrzutnia satelitów. Dzięki niej uda się ograniczyć koszta związane z odpalaniem rakiet w przestrzeń kosmiczną. W pierwszej kolejności samolot musi przejść przez szereg testów na lądzie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z obecnym planem to pierwszy lot demonstracyjny może odbyć się już w 2019 roku. Stratolaunch ma zrewolucjonizować transport ładunków na orbitę.
Sam samolot będzie wykorzystywał rakiety nośne Pegasus XL opracowane przez firmę Orbital Sciences Corporation. Odbywa się to etapami. Najpierw startuje samolot Stratolaunch z podczepionymi rakietami zawierającymi satelity, a potem są one odpalane na wysokim pułapie i umieszczają one satelity na niskiej orbicie do kilkuset kilometrów.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
--
pzdr