To już pewne, Morze Kaspijskie szybko zanika

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Morze Kaspijskie właściwie technicznie nie jest morzem, ale jest największym jeziorem świata z powierzchnią wynoszącą ok. 370 tys. km². Ulega ona stałej zmianie i w 1930 roku wynosiła ona aż 442 tys. km². Naukowcy zbadali obecny stan zbiornika i zrozumieli, że jego istnieniu grozi poważne niebezpieczeństwo. Według nowych danych poziom wody w Morzu Kaspijskim spada w tempie 6 do 7 centymetrów rocznie i to naprawdę szybko. Według ich obliczeń w takim tempie do końca stulecia poziom wody obniży się o 9 do 18 m, dzięki czemu powierzchnia zbiornika zmniejszy się o około jedną trzecią.  

 

Wcześniej naukowcy rozważali już na temat przyszłości Morza Kaspijskiego, ale wczesne modele klimatyczne wskazywały na korzystniejszą sytuację - spadek poziomu wody w tych modelach szacowano na dwa razy mniej niż obserwuje się obecnie. Nowe badanie wykazało dokładniejsze prognozy oparte na obecnej sytuacji. Obszar Morza Kaspijskiego zmniejszy się o 23% przy spadku poziomu wody o 9 m i 34% przy spadku poziomu wody o 18 m.

 

Oczekuje się, że konsekwencje obniżenia poziomu Morza Kaspijskiego doprowadzą do całkowitej reorganizacji ekosystemów i zagrozą wyjątkowej faunie Morza Kaspijskiego, która rozwijała się w dorzeczu przez miliony lat. Ponadto zmiany poziomu wody mogą wpływać na lokalną gospodarkę, która zależy również od rybołówstwa i żeglugi. Zaostrzy to również problem niedoboru wody. Wszystko to może wywołać lokalne i regionalne konflikty w zróżnicowanym etnicznie regionie Morza Kaspijskiego.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tomxxx

W Wikipedii znalazłem coś

W Wikipedii znalazłem coś takiego: "Morze Kaspijskie, tak jak Morze Śródziemne i Morze Czarne, jest reliktem Oceanu Tetydy (zob. Morze Sarmackie). Ponieważ zasilane jest rzekami, poziom wody podnosił się i opadał znacząco wiele razy, a w suchych okresach wysychało odkładając na dnie pokłady soli, pokryte później osadami naniesionymi przez wiatr. Niektórzy rosyjscy historycy utrzymują, że podniesienie się poziomu wody w morzu w średniowieczu spowodowało powódź na obszarach nadbrzeżnych. W latach 40–70 XX w. poziom morza opadał, potem podniósł się do poziomów z lat 30. Obecnie poziom jest raczej stabilny z tendencją do opadania." Więc to co obserwujemy obecnie to naturalny proces no ale zawsze można narobić szumu może się kasę przytuli na ratowanie naturalnego siedliska jesiotrów Smile hehe.

Skomentuj