Już niedługo sieć komórkowa będzie umożliwiać najbardziej precyzyjne prognozy pogody

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Brytyjska firma meteorologiczna planuje opracowanie nowej technologii, która umożliwi bezbłędne prognozowanie pogody do 2020 roku, gdy kraj będzie korzystał z sieci 5G. Za pomocą prognozy będzie możliwe przewidzenie ilości opadów, wykorzystując jedynie sygnał telefonu komórkowego.

 

Obecnie prognozy pogody opierają się na podstawie informacji pochodzących ze stacji meteorologicznych na całym świecie. Jednak dokładność prognoz od 36 do 24 godzin na przód wynosi około 65%. Pracuje się więc nad nową technologią, która ma zostać wykorzystana przez Met Office (Narodowy Serwis Meteorologiczny) w Wielkiej Brytanii.

 

Prognozy przyszłości mają działać na zasadzie fal radiowych o wysokiej częstotliwości, przenoszonych przez infrastrukturę telekomunikacyjną. Poziom sygnału zmienia się w zależności od opadów deszczu między nadajnikami. Zdaniem ekspertów dokładność prognozy zostanie zmaksymalizowana do 2020 roku, gdy ruszy sieć 5G.Naukowcy z Met Office w Wielkiej Brytanii twierdzą, że nowa sieć telefonii komórkowej 5G będzie miała jeszcze większą gęstość stacji bazowych oraz wyższą częstotliwość. Może to dostarczyć szczegółowych informacji na temat opadów. Specjaliści planują wykorzystać tę metodę jako dodatek do tradycyjnych stacji meteorologicznych, dodatkowych informacji mają dostarczać także czujniki temperatury w samochodach.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika qwetry

A od czego są te niby

A od czego są te niby satelity meteorologiczne? "Obecnie prognozy pogody opierają się na podstawie informacji pochodzących ze stacji meteorologicznych na całym świecie". Chyba Ziemia jednak jest płaska
 

Skomentuj