Już niedługo pandy wielkie mogą całkowicie zniknąć z powierzchni Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pomimo starannej ochrony gatunku pandy wielkiej w ostatnich dziesięcioleciach, zwierzęta te są wciąż na skraju wyginięcia. Tak wskazują wyniki nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Pekińskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

 

 

Niedawno Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zdecydowała, że pandom wielkim nie zagraża już wyginięcie. Teraz jednak gatunek pojawił się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych – zawierającej spis prawie 60 tysięcy gatunków zwierząt, z których prawie 20 tysięcy należy do gatunków zagrożonych wyginięciem.

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Ecological Modeling donosi, że w ciągu ostatnich 10 lat liczebność pand wielkich oraz ich siedlisk wzrosła. Warto jednak dodać, że jednocześnie siedliska te uległy znacznemu rozdrobnieniu, a 73 % populacji pand jest tak małych, że zwierzęta nie są w stanie się rozmnażać. Według statystyk chińskich naukowców, około 55 % stad pandy wielkiej to mniej niż 10 osobników, a tylko 33 % z nich stanowi populację powyżej 30 zwierząt (co jest uważane za minimalną liczbę do zapewnienia zdrowego przedłużenia gatunku).

 

Tak więc badacze podkreślają, że opieranie się jedynie na całkowitej liczbie dzikich zwierząt oraz całkowitej powierzchni ich siedlisk skutkuje zniekształconym obrazem rzeczywistości. Fragmentacja siedlisk zwierząt, w wyniku bezpośredniej działalności człowieka, ma ogromny wpływ na destabilizację ekosystemów, w wyniku czego pandy wielkie oraz inne gatunki zwierząt żyjące na wolności mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.  

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Maksymilian1983

Czym więcej będzie ludzi tym

Czym więcej będzie ludzi tym mniej zwierząt .Jeśli sprawdzą się nie ktore szacunki o 15 miliardach do 2050, to nie tylko pand zabraknie ,można będzie na filmach oglądać lwy,tygrysy,słonie czy nosorożce ,niczym dziś dinozaury.Człowiek to najgorszy szkodnik na tej planecie ,więc logiczne jest ,że czym więcej ludzi tym gorzej dla planety ,zastanawiam się tlyko czy "Matka Natura"planuje z tym coś zrobić.A co do zdania ,że najszybciej mnoży się prostactwo i patologia to sprawa oczywista i chyba tlyko mohery ,albo "naćpani 500+" moga się z tym kłócić.Wystarczy zobaczyć gdzie na świecie przybywa nas najwięcej i tak samo spojrzec na sprawę regionalnie .Czym biedniej ,czym mniejsza świadomośc ,wykształcenie ,tam więcej dzieci.Niestety wiąże to się zwykle z tym ,że te dzieic mają fatalny start i mniejsze szanse by się z tego zaklętego kręgu głupoty ,biedy ale też życia na socjalu, czy zwykłej bandyterki wyrwać.Oczywiście piszę w tej chwili głownie o afryce ,hindusach czy arabach ,bo ten przyrost(o ile w ogóle jest)który występuje w krajach europejskich nie jest grożny .Choć już nawet w mikroskali pojawią się problemy, zobaczycie za parę lat .Już są problemy z miejscami w żłobkach ,za chwilę zaczną się problemy z przepełnionymi klasami(powodzenia życzę w edukowaniu dzieci ,jak w klasie będzie ich po 40)a jak już gospodarka runie tod naciśkiem socjalistycznego rządu który obecnie mamy, to cały bum związany z 500+ wyjdzie bokiem nam jako społeczeństwu.

Portret użytkownika keri

Dokładnie tak! Ziemia już nie

Dokładnie tak! Ziemia już nie wytrzymuje obciążenia obecną ilością ludzi. A patologia i prostactwo mają gdzieś Ziemię, mają nawet gdzieś swój liczny pomiot, który płodzą teraz już tylko po to, aby wyginął. Ten ich pomiot jest jedynie nie do udźwignięcia obciążeniem Ziemi.

Ziemia jest przeludniona, nie brakuje rąk do pracy. Od przeludnienia zwierzęta masowo giną. Tak będzie też wyglądała przyszłość tych, których obecni rodzice nie mają ochoty zapanować nad swą rozrodczością.

Według moich prognoz nie dojdzie do 10 mld ludzi, lecz nie z powodu zahamowania przyrostu ludności. To będzie inny skuteczny sposób.

Portret użytkownika Eva11

widac twoi rodzice to

widac twoi rodzice to patologia i prostactwo ...a jesli masz nie daj ,,boze,, rodzenstwo to chyba juz podwojni !

poszedl w ilosc zamiast jakosc ?!!! propagatorka eugeniki ?

moze kiedys wymysla test -bedzie mozna sprawdzic czy dzieciak wartosciowy sie urodzi czy nie ...

albo dalej i juz plemnik bedzie oceniany ...to dopiero jest prostactwo !

widac uwazasz sie za kogos malo wartosciowego ,jesli nie rodzisz dzieci !(to tak wedle twojej logiki )

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj