Już dzisiaj noworoczny superksiężyc

Kategorie: 

Źródło:

Zaczęliśmy nowy rok i od razu czeka nas pierwszy superksiężyc. Dzisiaj trwa pełnia przy jednoczesny perygeum, czyli największym zbliżeniem Księżyca do Ziemi. 

Gdy Księżyc znajduje się rekordowo blisko Ziemi, a z takim przypadkiem mamy obecnie do czynienia, zwykle siły pływowe są zdecydowanie silniejsze. W przeszłości sugerowano, że w trakcie takiego większego niż zwykle oddziaływania grawitacyjnego Księzyca, na Ziemi należy się spodziewać katastrof naturalnych na dużą skalę.

 

W przeszłości wielokrotnie sugerowano, że w trakcie większego niż zwykle oddziaływania grawitacyjnego Księżyca na Ziemię należy się spodziewać katastrof naturalnych na ogromną skalę. 

 

Wpływ oddziaływania grawitacyjnego naszego satelity na Ziemię jest bez wątpienia znaczący. Gdy dochodzi do tego, że następuje zbliżenie ciała niebieskiego o tak znacznej grawitacji jak Księżyc, zdecydowanie może to wpływać dodatkowo na pływy oceaniczne i ich wysokość. Można się zatem spodziewać wysokich przypływów w wielu krajach świata.

Zwykle podczas największego zbliżenia Księżyca do Ziemi jego tarcza staje się z naszej perspektywy zauważalnie większa i jaśniejsza niż podczas zwykłej pełni. Tym razem nasz satelita będzie 14% większy i 30% jaśniejszy.

 

Jednak styczeń 2018 roku jest zupełnie wyjątkowy, bo księżycowa pełnia występuje w nim aż dwa razy w ciągu jednego miesiąca. Nie jest to czymś częstym, bo dzieje się tak przeważnie mniej więcej raz na 2,5 roku. W astronomii takie zdarzenie nazywa się to "niebieskim księżycem".

 

Jednak w tym czasie tarcza naszego Księżyca bynajmniej nie będzie niebieska i nie będzie też srebrna, ,za to stanie się czerwona. Nastąpi to 31 stycznia 2018 roku, kiedy nastanie niebieski superksiężyc. Co ciekawe w pewnym momencie stanie się on czerwony.

Wywoła to oczekiwane na konie c stycznia całkowite zaćmienie Księżyca. To właśnie z tego powodu w pewnym momencie tarcza ziemskiego satelity stanie się krwisto czerwona. Niezwykły efekt zostanie wywołany przez ziemską atmosferę, która w ten sposób zabarwi Księżyc gasnący na skutek wejścia w cień Ziemi.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj