Już 21 sierpnia w USA będzie można obserwować całkowite zaćmienie Słońca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych już 21 sierpnia, będą mogli podziwiać całkowite zaćmienie Słońca. Nasza dzienna gwiazda pozostanie w całości zakryta przez Księżyc przez maksymalnie 2 minuty i 40 sekund. Pas zaćmienia przebiega przez środek Stanów ZJednooczonych, co budzi szczególną ekscytację wśród tamtejszych fanów obserwacji astronomicznych.

 

Podczas całkowitego zaćmienia Słońca widoczna jest korona słoneczna – najbardziej zewnętrzna część atmosfery słonecznej, która rozciąga się na miliony kilometrów od Słońca. Naukowcy z firmy Predictive Science Inc. we współpracy z NASA zaprojektowali komputerowo model demonstrujący, jak korona słoneczna powinna wyglądać podczas oglądania zaćmienia Słońca 21 sierpnia 2017 roku. 

Wynik jest oparty na naukowych prognozach, a naukowcy chcą sprawdzić, jak dobrze ich model pokryje się z rzeczywistością. Może to dać nowe spojrzenie na złożone procesy fizyczne korony słonecznej oraz wiatru słonecznego.

 

Warto zwrócić uwagę na to, że oglądanie zaćmienia Słońca gołym okiem, a także za pomocą konwencjonalnych teleskopów może uszkodzić wzrok, a nawet grozić jego utratą. Do bezpiecznego dla zdrowia podziwiania zjawiska konieczne jest stosowanie specjalnych filtrów.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet
loading...


Komentarze

Skomentuj